Imigranti směřují do Evropy ze všech směrů, vede východ Středomoří

Imigranti směřují do Evropy ze všech směrů, vede východ Středomoří | foto: Reuters

Imigranti proudí do Evropy ze všech směrů, vede východ Středomoří

  • 91
Příliv ilegálních imigrantů do členských zemích Evropské unie v posledních letech prudce vzrůstá. Uprchlíci do Evropy utíkají před chudobou i válkami. Podle aktuálních statistik více než polovina z nich absolvuje strastiplnou cestu přes východ Středomoří. Jiní pak volí další tradiční imigrantské cesty za novým životem.

Podle analýzy Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex) využilo v roce 2012 takzvanou východní středozemskou cestu z Turecka do Řecka asi 51 procent všech imigrantů z celkového počtu 72 tisíc. A čísla za rok 2013 budou podle všeho ještě vyšší, píše server CNN.

Daleko za putováním přes východ Středomoří jsou další imigrantské cesty. Druhou nejvyužívanější je centrální středomořská cesta ze severního pobřeží Afriky do Itálie. Tu v roce 2012 využilo 10 380 imigrantů, kteří na lodích zakotvili buď na Sicílii nebo přímo u pobřeží pevninské Itálie. Nejčastěji tuto cestu využívají lidé z Tuniska a překvapivě také Somálska. Nejméně využívanou je pak východoevropská cesta, přes kterou do zemí EU přicestovalo asi 1 600 imigrantů z Rumunska, Somálska a Afghánistánu (na infografiku všech tradičních imigrantských cest se v angličtině můžete podívat zde).

K nejčastějším domovským zemím imigrantů patří podle statistik Afghánistán, Sýrie a Bangladéš. Odtud lidé prchají i kvůli špatným pracovním podmínkám, které si v uplynulých letech vyžádaly stovky obětí na životech (více o pracovních podmínkách v Bangladéši čtěte zde).

Tragédie u Lampedusy spustila diskuzi

Velkou diskuzi nad imigrační politikou EU vzbudila nedávná tragédie u italského ostrova Lampedusa, kde utonulo více než 350 běženců ze Somálska a z Eritreje (více čtěte zde). Podobná tragédie se pak opakovala i o pár dní později, kdy při havárii lodi s běženci zahynulo 50 lidí, dalších 206 se podařilo zachránit (více zde). Malta následně varovala Brusel, že vody Středozemního moře se "mění ve hřbitov" (více o reakci Malty čtěte zde).

Právě Malta a Itálie patří k zemím, kterých se především týká masivní příliv běženců z Afriky do Evropy. Obě země proto požádaly o další finanční prostředky Evropskou unii. Itálie pak nad Středozemní moře vyšle i bezpilotní letouny, které mají pátrat po plavidlech ilegálních imigrantů (více o nasazení dronů čtěte zde).

Na problematiku přistěhovalců z Afriky už reagovali také europoslanci. Dali zelenou novému programu Eurosur, který by měl koordinovat sledování hranic Evropské unie a zajistit spolupráci řídících středisek po celé Evropě. Program by měl být spuštěn už v prosinci letošního roku, píše server euobserver.com.

Europoslanci uvedli, že hlavním cílem je zabránit podobným tragédiím, jaké jsou v současnosti ve Středomoří na denním pořádku. Kritici nového programu však tvrdí, že EU nejde o bezpečí běženců, ale zabránění jejich vstupu na území členských států. Záchrana životů je podle nich až druhořadá.

Drama na moři: záchrana uprchlíků u Lampedusy:

11. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video