Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Transportérů před rádiem ubylo

  12:50aktualizováno  12:50
Praha - U budovy Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy již nehlídají armádní obrněné transportéry. Vojenskou techniku nahradila technika policejní. Čtyři transportéry patřící české armádě odjely od rádia kolem půl páté ráno. Místo nich tu stojí už jen dva menší obrněné vozy republikové policie. Dopravní omezení na Severojižní magistrále se však nemění a Vinohradská třída vedle Národního muzea je i nadále zavřena.

"Vojáci chtěli mít své transportéry k dispozici a je také rozumnější, když je v centru města umístěna policejní a nikoliv vojenská technika," řekl Gross.

"Je bezpodmínečně nutné pokrýt dva směry, kde by mohlo dojít ke kolmému nájezdu, to znamená proražení těch bariér, které by jinak, pokud nájezd není kolmý, měly vydržet," vysvětlil Gross použití policejních transportérů BRDM-2.

Kromě obrněných vozidel totiž od loňského září chrání budovu rádia i betonové bariéry. O výměně techniky rozhodl 5. dubna ústřední krizový štáb a jednala o ní i Bezpečnostní rada státu. V Praze je u Svobodné Evropy, u americké ambasády a u letiště v Ruzyni stále asi 80 vojáků, kteří pomáhají policistům v ostraze budov. Gross předpokládá, že zde zůstanou minimálně do konce června.

Ministr vnitra řekl, že ze zahraničí dostává Česko obecná varování, aby nepodceňovala bezpečnostní opatření zavedená po teroristických útocích na New York a Washington loni 11. září. "Nechceme patřit k slabému článku západní civilizace," podotkl Gross.

Pro motoristy se nic nemění, automobilový provoz u budovy rozhlasu je stále omezený. U budovy se tak budou dále tísnit desetitisíce aut na Severojižní magistrále jen ve dvou pruzích. Ministr ale upozornil, že na letošní duben byly dlouhodobě plánovány opravy na magistrále, které by provoz tak jako tak omezily.

Kolové transportéry BRDM-2, které u rozhlasu nahradily armádní OT-64, získala policie od vojáků. Další by ještě měly být na policii převedeny. "Je to ale složité, protože armáda má ze zákona výjimku k používání těchto vozidel na komunikacích, policie nikoli, takže probíhá složitý proces homologace," vysvětlil ministr. Policisté by podle něj měli mít k dispozici před listopadovým summitem NATO v Praze asi deset transportérů. Používat by je mohli například při demonstracích.

Vojenské transportéry měly problémy
Obrněné transportéry s výsadkáři dorazily k sídlu RFE z Hodonína 27. září 2001 pozdě večer. Na cestě měly zdržení kvůli kolonám na dálnici D1 a technické závadě na těsnění spojkového válce jednoho ze čtyř vozidel. Transportéry měly původně dorazit z Hodonína do metropole mezi 14. až 15. hodinou. Cestu ale zkomplikovala porucha jednoho vozidla, které muselo být odstaveno. Od motorestu Devět křížů na dálnici D1 byl převezen do opravny v Havlíčkově Brodě. "Chtěli jsme reagovat rychle, a tak transportéry neprošly před cestou technickou kontrolou," přiznal vojenský zdroj. Více čtěte ZDE.

Další problémy s transportéry následovaly několik dní po jejich dojezdu. Jednomu z obrněných transportérů kdosi odmontoval koncová světla. Vojáci navíc pod všechny vozy položili nádoby, aby do nich odkapával olej unikající z jejich motorů. Podrobnosti najdete ZDE.

Obrněné transportéry, které hlídkují u budovy Rádia Svobodná Evropa, spolu s betonovými zátarasy komplikují dopravu v obou směrech magistrály. (2. října 2001)

Celodenní kolony aut u budovy Rádia Svobodná Evropa na Severojižní magistrále v centru Prahy. Budovu již nehlídají armádní obrněné transportéry, policejní technika. (12. dubna 2002)

U budovy Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy již nehlídají armádní obrněné transportéry. Vojenskou techniku nahradila technika policejní. (12. dubna 2002)

U budovy Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy již nehlídají armádní obrněné transportéry. Vojenskou techniku nahradila technika policejní. (12. dubna 2002)

U budovy Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy již nehlídají armádní obrněné transportéry. Vojenskou techniku nahradila technika policejní. (12. dubna 2002)

U budovy Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy již nehlídají armádní obrněné transportéry. Vojenskou techniku nahradila technika policejní. (12. dubna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz