V břiše měl 13 litrů vody. S pěti novými orgány se těší na procházky

  • 23
Bartoloměj Pešta, kterému loni lékaři transplantovali najednou pět orgánů, se po novém roce vrátil domů a zotavuje se. „Daří se mi dobře. Páni doktoři mě dali do kupy,“ řekl na tiskové konferenci v IKEM. Nejvíc se těší na procházky se psem a normální jídlo.

Loni v Česku poprvé dostalo nový orgán víc lidí, než bylo nově zařazeno na čekací listiny. Za více než polovinou operací stojí lékaři pražského IKEM. Unikátní byl právě zákrok, při němž lékaři transplantovali Bartoloměji Peštovi pět orgánů.

V současnosti se 60letý pacient cítí znatelně lépe než před operací. „Ještě rok před zákrokem jsem pravidelně sportoval, běhal, hrál fotbal. Pak už jsem cítil, že to nejde, byl jsem unavený. Těžko se mi chodilo. Každý třetí den jsem chodil na vypouštění vody z břicha. Přišel jsem na kontrolu a už si mě tu nechali. Bylo to nečekané, ale operace jsem se nebál,“ řekl Pešta novinářům.

Přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk upřesnil, že pacient byl propuštěn domů na začátku ledna. Nyní se vrátil ke krátké hospitalizaci kvůli plánovanému zákroku a brzy půjde zase domů. „Sami vidíte, že vypadá spokojeně,“ podotkl Froněk na adresu Pešty, který seděl po jeho levici.

Pešta, který je z Plané u Mariánských Lázní a před onemocněním se živil jako zedník, prozradil, že se nejvíc těší, až bude moci chodit na procházky se svým psíkem.

„Když jsem přišel domů, šel jsem rovnou nahoru do ložnice, lehl jsem si a usnul jsem. Jinak už je všechno normální. Mám sice dietu a nějaká omezení, ale už můžu jíst i normální jídlo. A hlavně už konečně nemám to velké břicho jako před transplantací. Míval jsem tam až třináct litrů vody, teď konečně zase vypadám normálně a raduju se z každého dne s rodinou,“ uvedl pacient, který na tiskovou konferenci dorazil v roušce a rukavicích, ale na rozhovory s novináři si je na chvíli sundal.

Jedna játra lékaři dělí mezi více pacientů

Týdně lékaři IKEM provedou průměrně deset zákroků, kdy pacientovi transplantují jeden nebo více orgánů najednou. Jen deset dní po Peštovi dostal pět orgánů včetně tenkého střeva další pacient.

„Historicky nejvyššího počtu transplantací se nám podařilo dosáhnout například u jater. Zvládli jsme transplantovat 119 jaterních štěpů, což je oproti loňsku nárůst o téměř 40 procent, a pak také u slinivky břišní,“ řekl přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka. „Počet zákroků stačil k tomu, abychom zachránili 451 pacientů,“ dodal. Největším loňským úspěchem podle něj bylo zahájení programu transplantací tenkého střeva.

Superoperace

Při operaci jsme i improvizovali, říká lékař o transplantaci pěti orgánů

Unikátní transplantace pěti orgánů najednou. Na snímku jsou přednosta kliniky...

Program transplantace jater je podle lékařů úspěšný zejména díky metodě „splitu“, což znamená, že játra od jednoho dárce mohou být rozdělena mezi dva příjemce. Tuto metodu mají od roku 2013 lékaři využívat, kdykoli je to možné.

„Loni bylo provedeno celkem sedm splitů, z toho ve čtyřech případech pro dítě a dospělého, v jednom případě pro dvě děti a ve dvou případech pro dva dospělé,“ říká Froněk.

V září lékaři také poprvé provedli zákrok, při němž pacientovi s akutním selháním jater odstranili jen půlku orgánu a místo ní transplantovali část jater zemřelého pacienta, která podpořila regeneraci zbylé části (více čtěte zde). „Díky tomu nebude muset do konce života užívat imunosupresiva, jako při výměně celého orgánu,“ zdůrazňuje Froněk. Pacient je prý v současnosti doma a vede běžný život.

Loni také pokračoval program transplantací ledvin formou párové výměny. V březnu lékaři poprvé provedli největší řetězovou transplantaci, které se účastnilo celkem sedm dárců a sedm příjemců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video