ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen díky kolice se dozvěděla, že potřebuje transplantaci. Ledviny nebolí

  • 36
Před třemi lety objevili lékaři Václavě Vybíralové ledvinovou koliku. Když chtěli kámen odstranit, zjistili, že jí ledviny nepracují tak, jak by měly - že fungovaly jen z 30 procent. Zachránit se už nedaly. Byla potřeba transplantace.

„Už od dětství mám malé ledviny, ale nikdo na to dřív nepřišel,“ popisuje čtyřiapadesátiletá žena. „Kdybych nedostala ledvinovou koliku, tak bych to nezjistila, protože ledviny nebolí. Někde bych upadla a zjistila bych, že se mi tráví orgány v těle,“ dodává.

Lékař jí sdělil, že v budoucnu bude muset podstoupit transplantaci. „Když to řekl poprvé, myslela jsem, že je to otázka deseti, patnácti let,“ pokračuje žena. Orgán však potřebovala už za rok.

Ještě však musela sehnat dárce. „Je to těžké. Jděte mezi své známé a řekněte ’hele, potřebuji ledvinu’. Takže jsem jen rozhodila, že čekám,“ uvádí. Pak však přišla její nejlepší kamarádka s tím, že jí ledvinu daruje.

Když už bylo vše vyřízené, lékaři při posledním vyšetření zjistili, že na ledvině, která by její kamarádce zůstala, se nachází cysta. „To se nesmí. A navíc bych si nevzala na svědomí svou nejlepší kamarádku – aby pak měla nějaké problémy,“ říká Václava. 

Po několika měsících se však dárce dočkala. „Člověk se také musí srovnat s tím, že někdo musí umřít, abych já mohla žít,“ přibližuje. Po zákroku strávila měsíc v nemocnici, v současnosti se už těší zpátky do práce. 

Nejvíce dárců od roku 1961

Loni se v Česku transplantovalo 865 orgánů. Zemřelých dárců bylo 288, což je nejvíc od začátku transplantací orgánů v roce 1961. Nejčastěji dostávali pacienti „nové“ ledviny, pak játra.

„My, jako Česká republika, jsme transplantační velmoc – patříme mezi první země na světě s počtem transplantací,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Minulý rok však byl výjimečný i v dalším ohledu. „Měli jsme v minulém roce nejvíce dárců od začátku transplantací orgánů v roce 1961,“ uvedl ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec. Počet dárců podle jeho slov každý rok stoupá. „Musíme počítat s tím, že se tento trend jednou zastaví,“ dodal.

Nejčastější byly ledviny. Dočkalo se jich 510 pacientů. Tuzemských transplantačních center je sedm, čtyři z nich operují jen ledviny. Vysokému počtu transplantací nahrává i to, že se mohou odebírat i žijícím dárcům. Od nich pochází asi deset procent ledvin.

„Po pěti letech funguje 90 procent u nás transplantovaných ledvin,“ řekl přednosta Transplantačního centra Fakultní nemocnice Plzeň, kterého v pátek za přínos oboru KST ocenilo.

Druhým nejčastěji transplantovaným orgánem byla v minulém roce játra, těch bylo 197.

V roce 2018 lékaři transplantovali orgány od 282 lidí, celkem bylo výměn orgánů 895.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video