(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nejprůhlednější financování kampaně mají Zelení a Piráti, ukazuje srovnání

  • 57
Nejtransparentnější financování kampaně mají Zelení a Piráti, vyplývá ze zprávy Transparency International. Protikorupční organizace kladně hodnotí také průhlednost kampaně STAN a TOP 09. Nejhůř ve srovnání dopadla SPO, nejasnosti pozoruje nevládka také u SPD, Realistů a Svobodných. SPD a Realisté se proti hodnocení ohradili.

Transparency International (TI) sestavila na základě několika kritérií hodnocení třinácti stran, které mají podle průzkumů nejvyšší volební potenciál. Sleduje dohledatelnost plánovaných výdajů na kampaň, pohyby na transparentním účtu, strukturu příjmů strany, využívání různých komunikačních kanálů či spolupráci s dobrovolníky a se třetími osobami.

Ředitel TI David Ondráčka řekl, že organizace šla při hodnocení stran nad rámec toho, co vyžaduje zákon o financování politických stran. „Pokud je kampaň neprůhledná z hlediska sponzorů a vazeb na mediální agentury, tak je jasná vazba k následné potenciální korupci při řízení státu. Pokud strany nejsou průhledné, zavazují se, získávají podivné slevy a mají nejasné sponzory, kteří jsou napojeni na zakázky, dotace a podobně, tak se to může následně projevit v řízení státu,“ řekl.

SPD hodnocení TI kritizovala. „Všechny údaje o financování našeho hnutí zveřejňujeme podle zákona, přičemž údaje, které požaduje TI, jsou veřejně dohledatelné,“ uvedl v tiskovém prohlášení Okamura. Organizace podle něj manipuluje veřejným míněním, podporuje své chráněnce a očerňuje jejich konkurenty.

Kriticky se k hodnocení staví i Realisté. „Nechtěli jsme se podílet na monitoringu tohoto typu, neboť jediným, kdo má právo kontrolovat hospodaření stran, je Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. TI nepovažujeme za organizaci, která by měla právo po nás vyžadovat informace nad rámec zákona a navíc ji samotnou nelze považovat za objektivní a nezaujatou,“ napsala mluvčí strany Jana Malíková.

Situace ohledně zveřejnění nákladů se lepší, tvrdí Ondráčka

TI podle Ondráčky hodnocení stran cíleně zveřejňuje před volbami, přestože kampaň ještě není uzavřená a dá se očekávat rychlý nárůst výdajů v jejích posledních dnech. „Máme za cíl ovlivnit chování aktérů na politickém trhu a přispět k maximální otevřenosti. A to i s tím, že se to v horké fázi mnoha lidem nemusí líbit, že nás mohou kritizovat za to, že jsme neposbírali všechna data,“ řekl Ondráčka.

Dále podotkl, že i přes výhrady k otevřenosti některých stran je situace výrazně lepší, než byla před několika lety. Tehdy podle něj strany zveřejňovaly nejvýš hrubé odhady plánovaných nákladů. „Strany jsou pod mnohem větším tlakem a mnohdy i dobrovolně zveřejňují více, snaží se z otevřenosti informací udělat plus. Ví, že průšvih s financováním kampaně nebo se skrytými sponzory pro ně může být velmi nepříjemný v posledních týdnech před volbami,“ řekl.

Hodnocení transparentnosti financování kampaně
StranaZnámka
Zelení1,1
Piráti1,1
STAN1,5
TOP 091,6
KSČM2,1
ČSSD2,3
ODS2,5
KDU-ČSL2,6
ANO2,7
Svobodní3,1
Realisté3,1
SPD3,2
SPO3,6

Podle TI situaci pomáhá zlepšovat zákon o financování stran, ani stanovení limitu výdajů na kampaň 90 milionů korun a zavedení povinnosti vést transparentní účet ale podle organizace všechny problémy neřeší. Analytik Petr Vymětal, který se na hodnocení stran podílel, upozornil, že na transparentních účtech nejsou všechny výdaje, například mzdy pracovníků, co se na kampani podílejí. Podle analytika Ondřeje Cakla zase monitoring inzerce ukazuje, že řada stran měla výrazně větší pokrytí, než by odpovídalo běžným ceníkovým cenám, pokud jsou údaje za inzerci uvedené na transparentním účtu správné.

Dohledový úřad zahájil 121 správních řízení

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil v souvislosti s nedodržováním pravidel hospodaření stranami a hnutími 121 správních řízení. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis.

Weis nesdělil podrobnosti, koho se správní řízení ohledně sněmovních voleb ani mimo ně týkají. „Správní řízení je ze své podstaty neveřejné, a nelze tedy očekávat zveřejňování podrobnějších informací. V okamžiku, kdy rozhodnutí úřadu budou v právní moci, budeme o výsledku adekvátně informovat,“ uvedl Weis. Doručením oznámení o zahájení správního řízení začne běžet lhůta pro vydání rozhodnutí.

U řízení, která nesouvisejí s volbami, úřad subjekty podezírá z porušení zákona hned ze dvou důvodů. Je to kvůli tomu, že neoznámily úřadu adresu internetové stránky, na které je zpřístupněný přehled platebních transakcí na zvláštním účtu zřizovaném ze zákona a ve druhém případě že nesdělily číslo nebo jiný jedinečný identifikátor účtu, na kterém subjekt vede finanční prostředky podle zákona.

Dva subjekty podezírá z možného porušení pravidel financování volební kampaně. Provinit se měly tím, že si podle zákona nezřídily volební účet do pěti dnů ode dne vyhlášení voleb, přestože kandidují do Sněmovny, a že neoznámily úřadu adresu internetových stránek, kde budou zveřejňované informace o financování volební kampaně, a zřízení volebního účtu a adresu stránek, na kterých je účet přístupný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video