Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Transparency: Zdravotnictví ničí korupce a neprůhlednost

  13:27aktualizováno  13:27
České zdravotnictví má léčit, ale samo je nemocné. Tým nevládní organizace Transparency International přišel téměř po roční práci se zprávou: celý systém zdravotnictví je nejen špatný, neprůhledný a škodící pacientovi, ale vytváří podmínky pro korupci.

Ministr Julínek tvrdil, že chce proti korupci ve zdravotnictví bojovat. Jeho dny v čele úřadu jsou už ale sečteny. | foto: David PortMF DNES

Dvě stě miliard korun - to je přibližně suma, která jde ročně zdravotnictví a o níž bojují jednotliví "hráči" v této oblasti.

Transparency International zjišťovala, podle jakých pravidel hrají, a co z této "hry" má ten nejdůležitější - tedy pacient. Na pomoc si vzala tým expertů, s nimiž v úterý dopoledne výsledky svého snažení představila.

Podle jejich zprávy existují ve zdravotnictví desítky a desítky bolavých míst. Ze všeho nejvíce trpí pacient platící nemalé zdravotní pojištění.

"Ve zdravotnictví existuje obrovské množství veřejných peněz, které jsou neprůhledně přemisťovány, a to za situace, kdy se tady vyskytují časté střety zájmů, což je živná půda pro korupci," uvedla prezidentka Transparency International Adriana Krnáčová.

Podle to má za následek, že pacienti musí platit u lékařů nebo například dlouho čekat na některé operace.

Ze zdravotnictví "utíká" až dvacet miliard
Krnáčové tým považuje za jeden z hlavních problémů, že jsou lidé přesvědčeni o bezplatném zdravotnictví. Proto je rozhazování 200 miliard netrápí.

"Jediné řešení, jak s tím začít bojovat je to, aby byl jasnější vztah pojištěnce k pojištění," navrhuje člen týmu, generální ředitel Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. 

Touží po stavu, kdy si každý uvědomí, že platí-li pojištění, je nemyslitelné, aby platil dvakrát.

"V tomto je hlavní problém. Zdravotní daň je v Česku brána jako něco anonymního, lidé ji neberou jako svou první platbu," podotýká Kothera s tím, že podstatou práce celého týmu nebylo chytit za ruku nějakého doktora, který bral úplatky, ale ukázat na zásadní chybu celého systému.

Právě Kothera také odhadl částku, která velmi přibližně "utíká" ze zdravotnictví kvůli panující neprůhlednosti a korupci. Je to prý kolem 20 miliard korun ročně.

Nejde ale jen o korupci, ani o mizející peníze. "To je strašně zúžený pohled. Neprůhlednost ve zdravotnictví znamená nedostupnou péči, nekvalitní péči, to, že zdraví lidí může být místo léčení poškozeno, je v tom spoustu dalších věcí," podotýká.

Tým se chce dopátrat skutečné částky, protože zatím je řeč jen o odhadech.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, v dalších dnech se počasí uklidní

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz