Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Transparency International vyzvala kvůli Krupce k úpravě zákona o volbách

  11:54aktualizováno  11:54
Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International vyzvala vládu k úpravě zákonů kvůli korupci a manipulaci při volbách. Organizace navrhuje doplnit skutkovou podstatu trestného činu maření přípravy voleb. Problémy s kupčením s hlasy se objevily například v Krupce na Teplicku.

Na opakované volby v Krupce na Teplicku dohlížel i zástupce organizace Transparency international Vladan Brož. | foto: Karel PešekMF DNES

"Opakované hlasování ve volbách do zastupitelstva města Krupka začátkem května 2011 prokázalo potřebu speciální trestněprávní úpravy, podle které by bylo možno bez jakýchkoli pochybností trestně postihnout osobu, která se dopustila uplácení voličů v úmyslu ovlivnit výsledek voleb a referend," míní TI.

Platnost hlasování v květnových opakovaných komunálních volbách v Krupce zrušil ústecký krajský soud (více čtěte zde). TI považuje za nejschůdnější doplnit trestný čin maření přípravy voleb a referenda o odstavec, který by postihoval poskytnutí nebo nabízení financí nebo majetkového prospěchu v souvislosti s výkonem volebního práva a v rozporu s nezávislým vyjádřením vůle voliče.

Volby v Krupce

Podzimní volby v Krupce se dostaly až k Ústavnímu soudu, protože několik obyvatel veřejně přiznalo, že za hlas znovu brali peníze. Krajský soud nejdříve dospěl k závěru, že zákon kupčení s hlasy výslovně nezakazuje, a nechal tak volby opakovat jen v některých okrscích. Ústavní soud takový výklad odmítl, krajskému soudu případ vrátil, a ten pak zrušil výsledek voleb v celém městě.

Lidé z Krupky půjdou ke stejným volbám už potřetí.

Existence takové úpravy má podle protikorupční organizace do značné míry působit i preventivně a umožnit policii v podobných případech efektivněji zasáhnout.

Transparency navrhuje i úpravu volebního zákona, aby ten, kdo byl odsouzen za maření přípravy voleb, sám nesměl být alespoň pět let volen.

Další změnu navrhuje kvůli případům, kdy se krátce před volbami do některé obce hromadně přihlásilo k trvalému pobytu větší množství nových obyvatel. Podle protikorupční organizace by měl mít právo volit v obecních volbách ten, kdo by byl v den voleb přihlášen v obci k trvalému pobytu nejméně 90 dnů.

"Předešlo by se tak neblahému jevu, ke kterému docházelo v době krátce předcházející konání komunálních voleb v roce 2010, kdy v některých obcích byli účelově přihlašováni lidé k trvalému pobytu, aby pak měli možnost svým hlasováním v místě ovlivnit složení zastupitelstva," uvedla TI.

Kvůli kupčení s hlasy při volbách chtěl bývalý ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John zavést nový trestný čin se sazbou dva až pět let vězení. Vytváření nové skutkové podstaty však nebylo příliš nakloněno ministerstvo spravedlnosti a vyslovilo se spíš pro využívání současné úpravy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz