Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Transparency International: Korupce v soukromé sféře stojí miliardy

  18:20aktualizováno  18:20
Korupční praktiky v soukromé sféře stojí miliardy a poškozují spotřebitele, hospodářskou soutěž a ekonomický rozvoj. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy společnosti Transparency International. Zpráva se věnuje podrobněji asi 40 zemím, o Česku se zmiňuje jen okrajově. Píše se o něm například v souvislosti s kupónovou privatizací.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V pětisetstránkové zprávě se o Česku a Slovensku píše také v připomínce praktik tunelování či korupce provázející údajně dodávky stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky a JAR.

Každoročně vydávaný sborník Transparency International (TI) nazvaný Zpráva o korupci (Global Corruption Report) se letos zaměřil na korupci v soukromém sektoru. Sborník popisuje řadu příkladů, kdy manažeři nebo majoritní akcionáři uvnitř podniků zneužívají svěřených pravomocí k osobnímu prospěchu, na úkor vlastníků, investorů, zaměstnanců a společnosti jako celku.

Jen během posledních dvou let musely podle zprávy podniky zaplatit miliardové pokuty za korupční jednání, k tomu se přidává také snížení zaměstnanecké morálky a ztráta důvěryhodnosti v očích spotřebitelů i potenciálních obchodních partnerů. "Vedoucí pracovníci se mohou například oportunisticky soustředit na zajištění štědrých výplat pro sebe samotné místo na dlouhodobou ziskovost a udržitelnost podniku - což je fenomén, který byl označen za významný faktor nynější finanční krize," uvádí zpráva.

Odborníci se shodují, že v nejméně rozvinutých zemích vydávají podniky zapojené do korupčních vazeb s politiky a státními úředníky na úplatky až 40 miliard dolarů ročně, informoval David Ondráčka z české pobočky TI.

Polovina dotázaných vedoucích pracovníků nadnárodních společností je přesvědčena, že korupce zvyšuje náklady projektů nejméně o 10 procent. Tyto náklady hradí občané, jako daňoví poplatníci nebo jako spotřebitelé, vyplývá z průzkumů publikovaných ve sborníku.

O korupci během privatizace se spíš mlčí

Sborník se věnuje také propojení mezi privatizací a korupcí. Toto spojení se podle sborníku všeobecně předpokládá, ale jen se málo analyzuje. "Kolem privatizace a toho, jak živí korupci, existuje spousta kouře, ale zjistit, zda je pod ním také oheň, odkud vzešel a jak ho zvládnout - to je komplikovanější záležitost," konstatuje zpráva.

Celosvětově bylo od roku 1980 privatizováno více než 100 tisíc velkých podniků a firem a zhruba stejný počet menších podniků, uvádí zpráva. Zisky z jejich prodeje dosáhly zhruba 700 miliard dolarů, ale celková hodnota zprivatizovaného majetku byla ve skutečnosti mnohem vyšší, protože mnohé firmy byly doslova rozdány, především v bývalých komunistických státech.

Privatizace zvýšila nerovnost, přinejmenším v krátkodobém měřítku a především v bývalých komunistických státech. Nejlepším příkladem je Rusko.

Navzdory rozdílení podílů v privatizovaných firmách veřejnosti skončilo až 90 procent nejlukrativnějších položek v rukou malé skupiny podnikatelů.

Jiné země, které použily takzvaný systém kupónové privatizace - například Česká republika, Rumunsko či Ukrajina - došly k obdobným, byť ne tak dramatickým výsledkům. V České republice manažeři investičních fondů nahromadili kupóny a pak "vytunelovali" zdroje převodem podílů na pobočky, které sami vlastnili nebo kontrolovali. V rukou občanů tak nechali jen pasiva prázdných skořápek firem, připomíná zpráva.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz