Iráčtí vojáci v Mosulu (24. ledna 2017)

Iráčtí vojáci v Mosulu (24. ledna 2017) | foto: AP

Bez vymýcení korupce džihádisty neporazíme, varuje nová studie

  • 43
Islámský stát nebude nikdy poražen, dokud nebude vyřešena korupce v blízkovýchodních zemích. V nové zprávě to uvádí organizace Transparency International. Právě kvůli korupci podle ní islamisté získávají podporu sunnitů na Blízkém východě.

Podle nevládní organizace je korupce jednou z hlavních hnacích sil terorismu, informuje BBC. Západní vlády podle zprávy tento fakt ignorují, ale pokud s korupcí na Blízkém východě neskoncují, nedokáží džihádisty nikdy porazit.

Zpráva vyšla ve chvíli, kdy irácká armáda zaútočila na pozice Islámského státu v západním Mosulu. Koaliční síly vedené Spojenými státy poskytují iráckým jednotkám leteckou podporu a školení. V Sýrii zase podporují kurdskou ofenzivu na Rakká.

„Korupce pro Islámský stát představuje příležitost k mobilizaci, v jeho modu operandi hraje klíčovou roli,“ uvedla Katherine Dixonová, ředitelka programu pro obranu a bezpečnost Transparency International.

„Neschopnost porozumět tomuto faktu maří snahy o zastavení vzestupu násilného extremismu. Mezinárodní společenství vynakládá velké úsilí na boj s ‚ideologií‘ skupin jako je Islámský stát a na jejich náboženskou rétoriku, ovšem zcela opomíjí materiální okolnosti, z nichž profitují,“ dodává Dixonová.

Islámský stát se podle ní cíleně prezentuje jako protilék na rozbujelé úplatkářství a nepotismus. Na sociálních sítích pomocí hesel proti korupci rekrutuje nové bojovníky a prezentuje se jako záruka pořádku, spravedlnosti a blahobytu.

Korupce oslabuje i bezpečnostní jednotky stojící proti radikálům. Ukázalo se to například v roce 2014, kdy islamisté obsadili Mosul. Řada iráckých vojáků tehdy existovala jen na papíře, peníze na jejich výplaty skončily v kapsách zkorumpovaných velitelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video