Pod italskou pláží povede plynovod, místní cítí od Hnutí pěti hvězd zradu

  15:00aktualizováno  15:00
Mnohé jižany si italské Hnutí pěti hvězd v jarních volbách získalo slibem, že skoncuje s plány postavit 877 kilometrů dlouhý Trans-adriatický plynovod vedoucí z Kaspického moře až na italskou pláž v městečku San Foca. Vláda se ovšem projektu nedávno přestala bránit a voliči, kteří dostali politickou stranu na vrchol, větří zradu.

„Doufali jsme, že budou mít alespoň stopu upřímnosti a transparentnosti, což o sobě tak často tvrdí,“ řekl deníku The New York Times Alfredo Fasiello z přímořské vesnice San Foca, který doufal, že nová vláda, jak slibovala, stavbě plynovodu zabrání. 

Lídr Ligy Matteo Salvini ovšem nedávno zdůraznil, že se Trans-adriatický plynovod (TAP) musí co nejdříve dokončit, protože sníží ceny plynu a pomůže chudému jihu Itálie. 

Proti plynovodu, který má být dokončen v roce 2020, protestuje velká část obyvatel v Apulii. Tento kraj pyšnící se známým malebným pobřežím, tyrkysovou vodou a olivovými sady byl pro úspěch nynějších vládních stran v letošních volbách velmi důležitý.

Aktivistům na projektu, který má stát čtyři a půl miliardy eur (115 miliard korun), vadí především možný dopad na životní prostředí. Podle agentury Bloomberg se kvůli plynovodu z oblasti bude muset odstranit šestnáct set olivovníků. 

Místním se také nelíbí, že má plynovod vést pod jednou z nejkrásnějších pláží v Apulii a nedokážou si představit, že se mají slunit přímo nad obří trubkou plnou zemního plynu.

Fotogalerie

„Pokud nás Pět hvězd zradí, nezískají tady už jediný hlas,“ řekl Fasiello. „Nebudou se moct ukázat na zdejších plážích. A nejde jenom o tuto oblast. Všichni budou vědět, že se jim nedá věřit,“ dodal.

Itálie dováží devadesát procent energie a Spojené státy společně s Evropskou unií stavbu nového plynovodu prosazují jako strategickou prioritu, která má omezit závislost Evropy na ruském plynu a ropě.

Americký prezident Donald Trump stavbu plynovodu podporuje jakožto konkurenta ruského plynovodu Nord Stream 2. Sputnik, zpravodajský kanál pod kontrolou Kremlinu, o Trans-adriatickém plynovodu nedávno prohlásil, že jde o „Trumpův nástroj“ v ekonomické válce s Ruskem.

Italské Hnutí pěti hvězd i jeho vládní partner Liga jsou naopak jasnými odpůrci sankcí proti Rusku a snaží se rozvinout bližší vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ani jednu ze stran tedy k náhlé změně stanoviska nejspíš nepřiměla strategie omezit ruský vliv v zemi.

Pravděpodobnější možností je, že vláda ustupuje tlaku Spojených států, Evropské unie a mezinárodních obchodních zájmů. Ztráta věrohodnosti v očích budoucích investorů a pokuty v řádech miliard eur v případě, že z projektu sejde, se politikům také nejspíš moc nezamlouvají.

Předseda apulijské vlády Michele Emiliano, který je členem Demokratické strany, alianci s Hnutím pěti hvězd podporoval. Tvrdí, že byla tato strana „zvolena, aby skoncovala s TAP“, teď však nedokáže najít odvahu oznámit svým přívržencům, že se tak nakonec nestane.

„Pět hvězd bylo proti a teď, když jsou u moci, už si nejsou tak jistí,“ řekl pro The New York Times Federico Giannone, který v oblasti prodává ryby a bojí se, že projekt bude mít pro jeho obchod neblahé následky. „Názory politiků jsou jako vítr,“ dodal.

Trans-adriatický plynovod má vést do regionu Apulie, který se nachází v podpatku Apeninského poloostrova.

Trans-adriatický plynovod má vést do regionu Apulie, který se nachází v podpatku Apeninského poloostrova.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

V Drážďanech demonstrovaly tisíce lidí za toleranci a demokracii

Tisíce lidí vyšly do ulic v Drážďanech hájit demokracii a toleranci. Podle...

Tisíce lidí vyšly do ulic v Drážďanech, aby hájili demokracii a toleranci. Protesty konající se pod heslem Srdce místo...

Kde je tělo Chášukdžího, nevíme, prohlásil saúdský ministr

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2010

Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo, řekl saúdský ministr zahraničí...

Migranti z Afriky pronikli do španělské enklávy, jeden z nich zemřel

Skupina afrických uprchlíků přelézá hraniční plot ve španělském přístavu...

Do španělské enklávy Melilla na marockém pobřeží se v neděli pokusily dostat asi tři stovky afrických migrantů. Dvěma...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz