Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tramvaj Porsche zranila při testování dva techniky

  12:32aktualizováno  16:36
Při nehodě nového typu tramvaje Škoda 14T s designem Porsche byli ve středu odpoledne zraněni dva zaměstnanci pražského dopravního podniku. Jeden leží ve vážném stavu na ARO, druhý se zranil jen lehce. Tramvaji zřejmě selhaly brzdy a vykolejila.
Tramvaj, Porsche

Tramvaj, Porsche | foto: Michal ŠulaMF DNES

"Oba zranění zaměstnanci dopravních podniků byli převezeni do nemocnice na Vinohradech," řekla mluvčí záchranné služby Simona Cigánková.

Vážně zraněného technika hned po převozu operovali. "Má zlomenou stehenní kost a bérec pravé dolní končetiny, levou lopatku a tři žebra. Udržujeme ho v umělém spánku na jednotce ARO," řekl mluvčí nemocnice Leoš Kabát.

Druhý pacient má naštípnutý hrudní obratel a je hospitalizován na ortopedii.

"K nehodě došlo kolem 16. hodiny odpoledne u vozovny Černokostelecká při zkoušce brzdění zkratem, která byla na tramvaji prováděna. Test se dělá při maximální rychlosti a zkouší se při něm spolehlivost mechanické a elektrické funkce vozidla," upřesnil předseda odborářů elektrických drah a autobusové dopravy Vratislav Feigel.

"Seběhlo se to strašně rychle. Dělali jsme zkoušku zkratem, měl jsem zabrzdit. Nevím, jestli selhaly brzdy. Nepamatuji si to. Najednou jsem byl mimo trať," vzpomínal druhý řidič, jehož jméno redakce zná, ale s ohledem na jeho přání ho nezveřejňuje

Při nárazu muž vletěl na přístrojovou desku a do čelního skla, přičemž si naštípl hrudní obratel. Přesto se sám ještě dostal z vozu a snažil se pomáhat těžce zraněnému kolegovi, kterého vykolejená tramvaj smetla.

Nový typ tramvaje také poškodil jeden stojící automobil. Nabouraná tramvaj je v ústředních dílnách v Hostivaři. Škoda na vlaku je předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun. Událost řeší Drážní inspekce.

Řidiči: Tramvaj "Porsche" je nebezpečná
Odborářský předseda Feigl kritizuje, že Dopravní podnik dnes vyslal do provozu vůz stejného typu, aniž by znal přesné příčiny nehody.

"Řidič se nemůže plně spolehnout na nouzovou brzdu. Škodovka je nebezpečná!" varuje šéf odborů řidičů tramvají Vratislav Feigel, podle něhož se navíc Dopravní podnik snažil nehodu ututlat.

Někteří řidiči už delší dobu upozorňují na to, že tento typ tramvaje se do pražského provozu nehodí. "Je tu vysoké riziko vykolejení," míní Feigel.

"Pokud se ukáže, že nehodu způsobila technická závada, tramvaj opraví plzeňská Škodovka na vlastní náklady, protože vůz je v záruce," řekl vedoucí technické kontroly Dopravního podniku Petr Koloničný.

První nízkopodlažní tramvaj Škoda 14T, kterou Pražané nenazvou jinak než Porsche, se objevila v ulicích metropole na podzim loňského roku a technici při jejím uvádění do provozu zaznamenali několik drobných závad.

Policejní mluvčí Eva Brožová, ale říká, že není důvod vůz stahovat, protože splnil všechny zkoušky potřebné k provozu s cestujícími. Její slova potvrzuje i ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek: "To se může při zkouškách stát jakékoli tramvaji, není to systémová chyba tohoto typu vozu."

Zábrzdná zkouška zkratem se pravidelně dělá u všech typů tramvají.

Policisté vyšetřují nehodu tramvaje kvůli podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Budou prověřovat, jestli vykolejení tramvaje způsobila konstrukční závada, špatné koleje nebo zda nechyboval řidič vozu.

"Příčina nehody se šetří, není zřejmé, zda ji zavinila technická závada nebo selhání lidského činitele. Škoda na tramvaji Škoda 14T Porsche je přes půl milionu korun. Škoda bude i na poškozeném zaparkovaném autě, do něhož tramvaj narazila," mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Ulicemi hlavního města už jezdí dvě tramvaje s designem Porsche. Pražany vozí na lince 3, druhá slouží pro školení řidičů. Do konce roku by jich mělo být dvanáct. Zbylých dohodnutých 48 pro Prahu vyrobí Škoda podle poptávky do roku 2009.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

VIDEO: Opilý muž nedokázal vystoupit z tramvaje, nadýchal čtyři promile

Cestující byl tak opilý, že nedokázal vystoupit z tramvaje

Pomoc strážníků potřeboval v neděli před sedmou hodinou ráno řidič tramvaje na konečné v městské části Řečkovice....

Policie dopadla zloděje, který topil ukradená auta v zaplaveném lomu

Auta pod vodou na Velké Vápence v Lahošti.

Policisté dopadli zloděje z Teplic, který kradl auta jen proto, aby se zadarmo svezl. Když odcizeným vozům došlo...

Najdete na iDNES.cz