Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tragická cyklostezka hrozí

  16:07aktualizováno  16:07
Praha - "Mohli bychom si udělat pěkný den. Nasednout na kola a po cyklostezce vyrazit do trojské zoo." Běda rodině Procházkových z Radotína, která si tento výlet vymyslela. Místo zamýšlené projížďky po vltavském břehu a romantického pohledu na Hradčany, si navždy zapamatuje nebezpečnou odyseu, při které se musela spoléhat spíš na intuici než na cyklistické značení. Prvních pár kilometrů do Chuchle vypadá idylicky - na silnici je minimální provoz, podél cesty zalesněná stráň, a na každém půl kilometru výrazná žlutá značka. Úvodní šok si rodina prožívá mezi Velkou a Malou Chuchlí, kde se pod železničním náspem táhne škaredá, místy doutnající skládka, připomínající spíš periferie balkánských měst.

Rekreační projížďka pokračuje až k Barrandovskému mostu - na malou silnici tu mohou pouze kola a chodci. Pěknou scenérii barrandovských skal narušuje jen řeka automobilů z nedaleké výpadovky na Strakonice. Až vjezdem do vnitřní Prahy začíná horror, který má s cyklistikou pramálo společného.

V Hlubočepech se stezka napojuje na koleje tramvají, takže se cyklista musí soustředit na každý metr cesty. A u smíchovského lihovaru je třeba využít intuici. Kvůli rozkopané vozovce tu vznikl provizorní můstek, k němuž chybí ukazatel, takže výletníci poprvé ztrácejí hlavu.

Dál by měl být vjezd povolen pouze plnoletým cyklistům, protože smíchovská silnice je vhodná jen pro zkušené jezdce na dobrých kolech. Mezi kočičími hlavami zejí hluboké díry a po chvíli v sedle bolí každého hazardéra zadek. Okolojedoucí autobusy vytlačují cyklisty ke hraně obrubníku. Značka cyklostezky na dvou frekventovaných křižovatkách u Anděla působí výsměšně. Každý tu musí slézt z kola a dát přednost motorizovaným kolegům.

Extrémní sport pokračuje směrem na Újezd, tedy do míst, kde se Procházkovi původně chtěli pokochat panoramatem Hradu. Půldruhého metru mezi kolejemi a obrubníkem žádá absolutní pozornost, a sebekratší pohled na prezidentskou vlajku se může krutě vymstít. Otupělí Pražané navíc cyklisty ignorují a často bez rozhlédnutí vcházejí do vozovky.

Za nepřehlednou křižovatkou na Újezdě je nenápadná odbočka na Kampu. Procházkovi s obličeji umouněnými od smogu se konečně těší na příjemný úsek nepovedené výpravy, jenže v parku není jediná značka. S první se vynervovaní cyklisté setkávají až těsně před Karlovým mostem. S tím, že se pod mostem houfují turisté, cyklisti počítají. Nepříjemnější je jen namátkové značení cesty, které ani zdaleka neupozorňuje na každou odbočku.

Přesto patří malostranská část cesty okolo Lužického semináře směrem k Letné k nejhezčím úsekům stezky. Rodinu však čeká ještě jeden šok. Právě na Letens kou pláň je potřeba vyšlapat strmý krpál, se kterým mají problémy i vrcholoví sportovci. Devadesát procent jezdců ovšem sesedá z kola a půl kilometru je tlačí.

Kdo dorazil po příjemném kličkování Letenskou plání až k bráně Stromovky, ten má vyhráno. Ovšem i tady si musí vybrat cestu sám, marně pátrá po žluté nápovědě. Procházkovi si správně zvolili odbočku doprava, sjeli k branám holešovického Výstaviště a zamířili na Císařskou louku. Tam hrozí poslední, ačkoli minimální riziko: stezka patří cyklistům a zároveň koňům ze zdejšího jezdeckého oddílu.

Závěrečný nádherný kilometr mezi Vltavou a Trojským zámečkem hojí rány. Utrmácení Procházkovi unaveně sesedají před branami zoo. Chtějí si koupit vstupenky, ale černý šerif je neoblomný: "Vstup do zahrady je s koly přísně zakázaný." "Samozřejmě, že tato rodina riskovala," souhlasí Petr Štěpánek z občanského sdružení Oživení. "Město totiž stezky nestaví, jen vytváří jejich zdání. Na frekventované silnice dává žluté ukazatele a tváří se, že to jsou cyklostezky."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz