Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tragédie v Kaprunu zůstala bez viníka

  10:27aktualizováno  10:27
Soud v rakouském Salcburku zprostil viny všech šestnáct obžalovaných z tragédie v Kaprunu. V roce 2000 tam při požáru lanovky v tunelu zemřelo 155 lidí včetně jedné Češky. Provozovatelům a technikům lanové dráhy i úředníkům provádějícím kontroly hrozilo až pět let vězení.

Státní zástupkyně vinila 13 lidí ze zavinění požáru z nedbalosti a tři z všeobecného ohrožení. Podle soudce Manfreda Seisse obžaloba nepředložila dostatek důkazů, které by prokázaly vinu obžalovaných.

"V případu bylo nutné zjistit, jak dalece byli obžalovaní osobně zodpovědní za to, co se stalo. Usoudili jsme, že nebyli. Soud udělal všechno pro to, aby odhalil pravdu," cituje soudce agentura AP.

"Je to neuvěřitelné, nemůže to být pravda," komentovala rozhodnutí soudu jedna z pozůstalých po obětech tragédie. Příbuzný jiné oběti protestoval před justiční budovou s transparentem s otázkou: Kdo je zodpovědný za 155 životů?

Soudy se budou nehodou zabývat i nadále. Příbuzní amerických a německých obětí se totiž nespokojili s odškodněním podle rakouských zákonů a budou požadovat částky dosahující miliard eur, uvádí AP.

A státní zástupkyně se na místě proti osvobozujícímu verdiktu odvolala. Pro obžalované navrhovala až pětileté vězení.

Lidé uhořeli uprostřed tunelu
Pozemní lanovka v lyžařském středisku Kaprun shořela 11. listopadu 2000. Tragédii způsobila porucha dodatečně namontovaného horkovzdušného ventilátoru, který zůstal zapnutý v zadní, neobsazené kabině strojvůdce.

Následně se vzňal olej v netěsných hydraulických rozvodech a od něj celá souprava, plná hořlavých materiálů. Vlak se právě nacházel v dlouhém tunelu stoupajícím k ledovci Kitzsteinhorn.

Většinu obětí tvořili lyžaři a snowboardisté z Rakouska a Německa. Zemřelo také osm Američanů včetně celé čtyřčlenné rodiny, Japonci, Slovinci, Nizozemci a dvacetiletá Češka. Nejmladší oběti bylo teprve šest let.

Pouhým dvanácti lidem se podařilo z ohnivého pekla uniknout. Lanovce se totiž neotevřely dveře a většina pasažérů se zadusila jedovatým dýmem. Některé oběti se podařilo identifikovat z ohořelých těl až testem DNA.

Erna a Erich Wiedenauerovi s portréty zemřelé dcery Simone a jejího přítele Thomase u zemského soudu v rakouském Salcburku. (19. února 2004)

Shořelá kabina lanovky v rakouském lyžařském středisku Kaprun na archivním snímku ze 16. listopadu 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Najdete na iDNES.cz