Exposlanci Marek Šnajdr (první zleva) a Petr Tluchoř (druhý zleva) zřejmě uniknou trestu za trafiky. Na snímku z loňského roku s dalšími rebelujícími poslanci.

Exposlanci Marek Šnajdr (první zleva) a Petr Tluchoř (druhý zleva) zřejmě uniknou trestu za trafiky. Na snímku z loňského roku s dalšími rebelujícími poslanci. | foto: Michal Doležal, ČTK

Šnajdr a Tluchoř nebudou souzení za trafiky. Z vazby se dostane i Fuksa

  • 676
Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud je podle mluvčího Petra Knötiga v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil, přesto i on opustí vazební věznici.

"Rozhodnutí zastavuje trestní stíhání pro nepřípustnost. Čekali jsme, že přijde dříve, ale jsme spokojeni a tím příběh končí," řekl iDNES.cz Tluchořův advokát Marek Nespala.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan je jiného mínění. Podle něj z rozhodnutí Nejvyššího soudu nevplývá, že by nebylo možné dál vést trestní stíhání. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," řekl ČTK Ištvan.

Mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták rozhodnutí nekomentoval, jen zopakoval, že právo informovat o celé věci si vymínilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

"Za projev učiněný v poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic. Jde tak stručně řečeno o vyjádření postojů v rámci politické soutěže probíhající nepochybně i v poslanecké sněmovně, a to i ze strany jednotlivých poslanců."

Zdroj: Lidovky.cz

Bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř byl obviněn stejně jako exposlanci Marek Šnajdr a Ivan Fuksa ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku v kauze, ve které figuruje i Jana Nagyová, někdejší šéfka Nečasova kabinetu a jeho milenka.

"Rozhodnutí soudu znamená, že se na Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vztahuje poslanecká imunita a jsou vyjmuti z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a to řízení nebude v jejich případě pokračovat," popsal mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že rozhodnutí není možné nijak zvrátit (rozhovor s Knötigem čtěte zde).

Politici půjdou z vazby

Šnajdra a Tluchoře by proto měla vězeňská služba co nejdříve propustit z vazby. Spolu s nimi se z ní dostane také bývalý ministr zemědělství Fuksa. Jeho obhájce Tomáš Gřivna se sice na Nejvyšší soud neobrátil, MF DNES však řekl, že státní zástupce už rozhodl o Fuksově propuštění, protože rozhodnutí se vztahuje i na něj. Byl obviněn ze stejných trestných činů a za stejných okolností jako Šnajdr a Tluchoř.

Kdy všichni opustí vazbu, není jasné. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění. To by mohlo být ještě v úterý.

Obhájce Šnajdra Lukáš Trojan o půl osmé večer iDNES.cz řekl, že jej právě vpouští do ostravské vazební věznice. "Kdy bude propuštěn, zatím nevím," uvedl.

"Očekávám, že k propuštění dojde zítra ráno, ale nevylučuji, že to bude dříve," domnívá se Jiří Brátka, jenž patří do týmu obhájců Petra Tluchoře. "I kdyby trestní stíhání pokračovalo, neznamená to, že bude pokračovat i vazba. Naopak, vzhledem k zúžení skutku se dá předpokládat, že klient téměř jistě bude propuštěn z vazby," doplnil.

Datové schránky nešly, rozhodnutí soud doručoval po pracovní době

Nejvyšší soud o návrhu obhájců Tluchoře a Šnajdra rozhodl v úterý odpoledne. Nespala rozhodnutí obdržel faxem po 16. hodině. "Jsem mírně neklidný z toho, že dosud nemám informaci, že by klient opustil brány věznice," dodal hodinu poté.

Podle Ištvana přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění.

iDNES.cz zjistil, že proces o hodinu zdržela skutečnost, že v úterý nefugovaly datové schránky ministerstva spravedlnosti. Soud proto doručoval rozhodnutí až po pracovní době faxem. Výpadek postihl také web justice.cz, přes který lze nahlížet do obchodního rejstříku či insolvečního rejstříku.

Obhájci Šnajdra a Tluchoře podali návrh o vyjmutí z trestního řízení k Nejvyššímu soudu hned po zatčení obou politiků. "Podali jsme jej, protože se na ně vztahuje poslanecká imunita a jedná se o akci, která se uskutečnila na půdě Poslanecké sněmovny za účelem politického rozhodnutí a to nemá co dělat s trestním právem," vysvětlil Nespala.

Politici skončili v poutech v polovině června. Policisté tehdy provedli rozsáhlou razii, po které obvinili kromě politiků a Nagyové také bývalé šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu, příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, ale také exnáměstka ministrů Romana Bočka.

V kauze jde jednak o nabídnutí míst v polostátních firmách za odchod ze Sněmovny, ale také o úkolování Vojenského zpravodajství Nagyovou. Policisté už požádali v této souvislosti Sněmovnu také o vydání expremiéra Petra Nečase. Ten v úterý vyzval k odejmutí kauzy státnímu zastupitelství v Olomouci. Míní, že žalobci Ištvan a Rostislav Bajger mají rezignovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video