Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční řemesla, profese a zaměstnání Romů? Například sběr a prodej jmelí před Vánoci

  16:40aktualizováno  16:40
Je prestiží každého muzea prezentovat svůj sbírkový fond nejen formou stálé expozice a příležitostných výstav, nýbrž i v podobě tištěné. Muzeum romské kultury v Brně (MRK) doposud vydalo v edici Sbírky Muzea romské kultury publikace Výtvarné umění - Romští autoři (2005) a Textil - Šperk (2007). Nejnovějším přírůstkem edice je titul zaměřený na předměty související s tradičními řemesly a se zaměstnáním Romů.

Hádání z ruky, 30. léta dvacátého století; originál snímku je uložen v Etnografickém muzeu v Budapešti | foto: Repro: Publikace Tradiční řemesla, profese a zaměstnáníKavárna

Publikace se nevěnuje textilní tvorbě, protože té se věnoval předcházející katalog, a jen zčásti sleduje hudebnictví, neboť na to se zaměří jiná, speciální publikace.

Něco přebývá, něco schází

Kniha o řemeslech je rozčleněná do třech kapitol. Největší pozornost věnuje kovozpracujícím řemeslům, což je pochopitelné - právě tyto profese byly v minulosti pro Romy typické. Kovářství spolu s hudební produkcí byly prostředkem umožňující jim na území dnešního Slovenska a jižní Moravy už od 16.-17. století postupný přechod na usedlý způsob života. Výrobky romských kovářů byly běžnou součástí života venkovského obyvatelstva do poloviny 20. století. Sbírkový fond kovářství MRK obsahuje jednak kovářské nářadí, které si romští kováři obvykle zhotovovali sami, rozpracované výrobky ("polotovary"), které návštěvníkovi poskytují názorné ukázky technologie výroby, a jednak – a především - široký sortiment kovářských výrobků – celkem 495 předmětů.

o knize

Tradiční řemesla, profese a zaměstnání (přírůstky 1991-2007).

Editorka Jana Poláková. Vydalo Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, Brno 2008 (fakticky vyšlo 2009), 324 stran, doporučená cena 280 korun.

Tradiční řemesla, profese a zaměstnání (přírůstky 1991-2007). Obal knihy

Přesto se zdá, že některé předměty jsou zastoupeny vícekrát (například podkovy), naproti tomu jiné, patřící k tradičním výrobkům romských kovářů, chybí (kupříkladu tzv. drajfúzy – trojnožky pod hrnec na otevřený oheň, dále hřeby do nástrojů na česání ovčí vlny - krample, i na česání lnu a konopí - vochle, ale též nástroje na lovení ryb, pasti na lovení zvěře, vinohradnické nože...).

Za mimořádně pozoruhodné lze označit čtrnáct výrobků, které brněnské muzeum získalo z pravlasti evropských Romů – z Indie. Je pochopitelné, že zvláštní pozornost publikace věnuje uměleckému kovářství (zastoupeno je 59 předmětů) a dalším kovozpracujícím řemeslům (výroba zbraní, nožů, kotlářství a cínařství, výrobě předmětů z plechu, zvonařství, výrobě šperků a drátenictví).

Výroba koryta - vysekávání vnitřku sekerou podle připravených zářezů, výrobce Peter Kanaloš

Obživa na různý způsob

V další kapitole jsou soustředěny řemesla zpracovávající přírodní materiál – dřevo, proutí, slámu, kukuřičné šustí, hlínu; samostatně je vyčleněna výroba hudebních nástrojů, košťat, kartáčů a štětek. Z nich patřily v minulosti k nejvýznamnějším zdrojům obživy Romů na Slovensku hlavně vázání košťat, pletení košů a výroba nepálených cihel (tzv. valků). I v těchto případech, podobně jako u kovozpracujících řemesel, MRK do svého fondu zařazuje nejen samotné výrobky, nýbrž i nástroje potřebné na jejich zhotovení a výrobky rozpracované.

Do samostatné a ucelené kapitoly náležejí jiné způsoby obživy: brusičství, provozování zábavních podniků (loutkové divadlo a pouťové atrakce), obchod s koňmi a další druhy podomního prodeje, dále i magie, sběr přírodních a druhotných surovin, nájemné a ostatní služby. Je pochopitelné, že tyto způsoby obživy je náročné dokumentovat prostřednictvím trojrozměrných předmětů, důležité však je, že odborní pracovníci MRK nevynechávají ani tyto aspekty minulého života Romů.

I když většina z jmenovaných činností již zanikla, nebo je na ústupu, některé z nich, třeba sběr a následný prodej lesních plodů (houby, borůvky), jarních květů nebo větví jehličnanů a jmelí před Vánocemi, jsou dodnes pro mnohé Romy důležitým finančním zdrojem, vypomáhajícím při řešení jejich složité sociální situace.

Kotlář z rumunského rodu Caldararů vyklepává kladívkem měděnou nádobu (číši); Dunajská Lužná, Slovensko 2007

Proč ta skromnost?

Recenzovaná publikace není "obyčejný" katalog sbírkového fondu; splňuje daleko náročnější kritéria. Především: před jednotlivými kapitolami a podkapitolami se nacházejí odborné texty objasňující historické a sociální aspekty té které profese, a navíc ony profese zařazují do širších kulturních souvislostí. Publikace je bohatě ilustrovaná nejen fotografiemi muzejních předmětů, nýbrž i kvalitním historickým a dokumentárním obrazovým materiálem.

Pominout nelze, že svazek má vynikající grafickou úpravu, je vytištěn na kvalitním papíru, což z něho činí reprezentativní titul. (Rušivě může působit jen skutečnost, že čísla stránek v obsahu nekorespondují ve více případech s reálným číslováním.) Tím spíš ovšem udivuje, že autorka publikace - odborná pracovnice Muzea romské kultury Jana Poláková - je uvedena pouze jako editorka, přestože podle mého názoru běží o vědecký autorský text, u něhož by mělo být jméno autora uvedeno v titulu. Navíc: pokud by toto dílo bývalo v tiráži jmenovalo minimálně dva oponenty (přitom je práce skutečně měla, jsou však uvedeni na konci publikace v poděkování spolupracovníkům), svazek i z formálního hlediska mohl být zařazen do "vyššího ranku" – jako vědecká monografie.

Svazek Tradiční řemesla, profese a zaměstnání (přírůstky 1991-2007) představuje čtenáři jednak současný stav sbírkového fondu po stránce předmětové, jednak mu navíc umožňuje, na příkladu muzejních kusů, lepší pochopení života našich Romů v minulosti. Stává se tak nejen odbornou publikací pro úzký okruh odborníků – romistů a etnologů; má předpoklady oslovit i širší veřejnost, která se zajímá o tradiční život a kulturu Romů u nás.

Autor:


ZPRÁVY: Poslanci složili slib a hned se pohádaliHlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Adria COMPACT PLUS SLS_150HP_6MT
Adria COMPACT PLUS SLS_150HP_6MT

r.v. 2017, naj. 2 km, diesel, servisní kniha
1 692 790 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.