Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční pouť do Mekky je u konce

  14:34aktualizováno  14:34
- Každoroční muslimská pouť do Mekky (hadždž) oficiálně skončila. Saúdská Arábie ji označila za bezproblémovou. Rituály poutě, které se zúčasnilo více než dva miliony lidí, byly zahájeny v pondělí.
Hadždž patří spolu s vyznáním víry, každodenním modlením, dodržováním půstu o postním měsíci ramadánu a poskytování předepsané almužny k pěti pilířům islámu.

Pouť do Mekky má alespoň jednou za život vykonat každý muslim, jemuž to dovolují hmotné prostředky a zdraví.

Stát se hádždžím, to dá práci
Svatá pouť, hadždž, má přísná pravidla, danou trasu, která chce výdrž, otužilost i silné hlasivky. Není to žádné bloumání po Mekce. Poutníci běhají, pochodují, žízní a nocují pod stany.
První krok, sedminásobné obcházení posvátného černého kamene, Kaaby, ve Velké mešitě, je jen rozcvičkou. Davy kráčejí proti směru hodinových ručiček a snaží se Kaabu políbit.
Pak přichází na řadu sedminásobný běh mezi pahorky Safá a Marva. Protože pahorky jsou vzdáleny zhruba sedm stovek metrů a poutníci za přesunu vykřikují citáty z koránu, jde i o solidní sportovní výkon. Běh připomíná i okamžiky, kdy Ibrahímova (Abrahámova) zavržená otrokyně Hagar pobíhala po poušti, aby našla vodu pro syna Ismaíla, praotce všech Arabů.
Tím má muslim za sebou "malou pouť", kterou může vykonat kdykoliv. Při hadždži však poutníci ještě odcházejí věnovat se modlitbám do údolí Miná. Kdo chce, může se vézt nekonečnou flotilou desetitisíců aut a autobusů. Davy promodlí i celou noc pod širým nebem. Jako po celou pouť i v noci skandují výkřiky pokory a odevzdanosti do vůle Alláha.
Vrchol pouti přichází další den, kdy poutníci odejdou na planinu Arafát. Jejich činnost na planině popisují arabisté jako "rituální stání", jež má znovu symbolizovat pokoru před tváří Alláha. Poutníci hledí k Hoře milosrdenství, na níž se loučil prorok Muhammad před smrtí s věřícími, a donekonečna provolávají: "Tobě k službám, ó Bože."
Odpoledne naberou zpáteční směr a přesunou se předepsaným poklusem ke svatyni Muzdalífa, kde čekají na ráno, které přináší finále svaté pouti.
Ráno si nasbírají sedm kamínků a během se vracejí do údolí Miná. Tam kamínky, připomínající oblázky, jimiž Ibrahím zahnal ďábla, vhodí na jednu z hromad, aby symbolicky ukamenovali Šejtána, satana.
Pak už jen se slovy "Alláhu akbar", "Bůh je veliký", rituálně obětují připravenou ovci, vrátí se ke Kaabě, oholí se, převléknou a koupí vodu z posvátné studny Zamzam v plastikové lahvi. Tím pro ně hadždž skončil.
Milan Vodička (MF DNES)

Muslimové v Mekce kamenují Satana (čtvrtek 16. března)
S voláním "Bůh je převeliký" zahájili v údolí Míná muslimští poutníci v rámci pouti do Mekky rituál kamenování Satana. Začal tak třídenní svátek íd al-adhá, při němž muslimové nejen v Mekce, ale na celém světě, porážejí obětní zvířata a jejich maso rozdávají chudým.

Každý z věřících si přináší sedm oblázků nasbíraných ve svatyni Muzdalifa, kde se modlili ve středu večer a strávili tam noc po modlitbách na pahorku Arafát. Kamínky poutníci házejí na místě zvaném Džamrat al-Akaba, kde se podle legendy zjevil Abrahámovi Satan. "Kamenováním Satana slibuji Bohu, že se nenechám znovu svádět k hříchu," vysvětluje obřad jeden z poutníků.

Obřad kamenování trvá tři dny. První se podle policie zatím obešel bez incidentu. Před dvěma lety se však na tomto místě zřítil pod hustým davem můstek a zahynulo přitom 118 lidí.

Po obřadu kamenování odcházejí poutníci do Mekky a stejně jako na začátku pouti obcházejí svatyni Kabu. Muži odkládají poutní šat ze dvou kusů bílé látky, holí se a stříhají si vlasy, což je v době poutních rituálů zakázáno. Ženy, které obřady vykonávaly v dlouhých šatech a se zahalenými hlavami, si oblékají méně slavnostní šat.

Do údolí Míná letos přijeli král Fahd a korunní princ Abdalláh a ve společném poselství pozdravili muslimy celého světa a vyjádřili uspokojení nad letošní poutí, jež se zatím
obešla bez incidentů.

Při modlitbě k zahájení svátku íd al-adhá v Mekce šajch Abdar Rahmán Sudajs vyzval muslimy celého světa, aby se sjednotili a vyvarovali se západních hodnot a materialismu. Mají se mít na pozoru před globalizací, která podle něj povede k nadvládě Západu nad islámem. Prosil Boha, aby požehnal muslimům a zničil nepřátele islámu. "Bože, znič uchvatitele, sionisty (Izraelce), zachraň mešitu Al-Aksá (v Jeruzalémě) ze spárů sionistů a Židů," řekl. Při volání Bůh je převeliký ve vlnách odpovídali věřící nahuštění v prostorné mešitě.

V téže době začali řezníci v Mekce zařezávat obětní zvířata - ovce, krávy i velbloudy. Poutníci za zvíře zaplatí asi 340 rijálů (90 dolarů). Většina masa bude rozvezena do 27 muslimských zemí a rozdána chudým. Tento rituál souvisí s legendou o Ibráhímovi, jehož víru chtěl Bůh vyzkoušet, když ho požádal, aby mu obětoval syna Ismáíla. Ibráhím dovedl syna k obětní hranici připraven ho zabít. Bůh mu v tom zabránil a spokojil se s obětí v podobě berana.

Příští dvě noci stráví zhruba dva miliony poutníků v údolí Míná ve stanech, z nichž více než 40 tisíc je z nehořlavého materiálu. Roku 1997 zde chytly stany od vařiče a uhořelo přitom na 340 lidí.

Muslimská pouť vyvrcholila u pahorku Arafát
Pouť muslimů do Mekky vyvrcholila ve středu  na planině u pahorku Arafát, kam vystoupily dva miliony věřících. Lidé přicházeli od svítání z údolí Míná, kam došli v úterý z Mekky a kde strávili noc. "Tobě k službám Bože, Tobě k službám, není Boha kromě Boha," modlili se lidé směřující k planině, jíž vévodí Vrch slitování (Džabal ar-rahma).

Poutníci zde setrvali až do západu slunce v modlitbách, v nichž budou prosit boha o prominutí hříchů.

Podle islámu právě zde prorok Mohamed pronesl poslední kázání a předal stoupencům islám jako jejich náboženství. Muslimové také věří, že právě u Arafátu se objevili Adam a Eva po vyhnání z ráje.

Saúdský král Fahd rozhodl, aby na závěr letošní poutě dostal každý zahraniční účastník výtisk koránu. Podle saúdských úřadů se letošní poutě do Mekky účastní rekordních 1,27 milionů muslimů ze stovky různých zemí. Zbylých necelých 800 tisíc osob jsou občané Saúdské Arábie.

Policie ani zdravotníci zatím nehlásili žádné vážné incidenty ani epidemie z prvního dne poutě. Na televizních záběrech je vidět spořádaně se pohybující hustý dav. Lidé si prý pomáhají a ulehčují si navzájem namáhavý fyzický výkon umocněný téměř čtyřicetistupňovým horkem.

"Jsem zde, abych našla v životě štěstí a abych se po smrti dostala do nebe. V minulosti jsem učinila mnoho chyb; doufám, že zde budou mé hříchy smyty," řekla Etiopanka Alá Šamsiddínová.

Kolem poutní cesty k Arafátu si všichni mohli koupit chlazené nápoje, čaj, ovoce a obložené chleby. Dopravu zajišťovali policisté na motocyklech i v automobilech podle pokynů posádek vrtulníků, které nad poutníky kroužili.

Věřící muslim, kterému to dovolí zdraví a hmotné poměry, má vykonat pouť do Mekky aspoň jednou za život. Kromě vyznání víry, každodenního modlení, dodržování půstu o postním měsíci ramadánu a udílení předepsané almužny je pouť do Mekky jedním z pěti sloupů islámu.

Muslimští poutníci při dopolední modlidbě ve stínu minaretů Velké mešity, 13. března 2000

Muslimští poutníci odpočívají před Velkou mešitou v saudskoarabském poutním městě Mekka

Tisíce muslimských poutníků se tísní v rámci dopolední modlidby před Velkou mešitou

Pár muslimských poutníků se občerstvuje na náměstí před Velkou mešitou

Muslimští věřící v rámci pouti do Mekky slézají z Vrchu slitování (Džabal ar-rahma), 15. března 2000

Pouť muslimů do Mekky vrcholí na planině u pahorku Arafát, jíž vévodí Vrch slitování (Džabal ar-rahma)

Pouť muslimů do Mekky vrcholí na planině u pahorku Arafát, kam směřují dva miliony věřících, 15. března 2000

Po obřadu kamenování odcházejí poutníci do Mekky a stejně jako na začátku pouti obcházejí svatyni Kabu, která je centram Velké mešity v Mekce, 16. března 2000

Stovky tisíc muslimských poutníků se shromáždily v údolí Míná k rituálu kamenování satana, poutníci házejí kamínky na místě zvaném Džamrat al-Akaba, kde se podle legendy zjevil Abrahámovi satan, 16. března 2000

Muslimští poutníci seskakují z automobilu v údolí Míná, kde budou v rámci pouti do Mekky kamenovat satana, 16. března 2000

Muslimové na své pouti do Mekky se modlí v údolí Miná. (19. března 2000)

Celkový pohled na údolí Miná, jedné zastávky při muslimské pouti do Mekky.

Osmadvacetiletá americká muslimka odpočívá na pouti do Mekky. (19. března 2000)

Muslimové na cestě do Mekky u hory Arafat v Saudské Arábii. (19. března 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Při bombovém útoku IS na východě Sýrie zemřelo nejméně 20 lidí

Ostřelování jihosyrského města Daraá (12. června 2017)

Nejméně 20 obětí a tři desítky zraněných si vyžádal atentát v pátek na východě Sýrie. Auto naplněné výbušninami...

Veřejné popravy neodstrašují. Írán upouští od trestu smrti pro dealery drog

V Íránu upouštějí od poprav drogových dealerů.

V Íránu začal platit zákon, který zmírňuje tresty pro obchodníky s drogami. Tresty dlouhá léta patří k nejtvrdším na...

Lídři EU se sjeli na summit do Švédska, přijali pilíř sociálních práv

Do Švédska se sjeli lídři evropských států na sociální summit (17. listopad...

Evropská unie v pátek na neformálním summitu v jihošvédském Göteborgu přijala evropský pilíř sociálních práv, což je...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.