Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční merk obnovil tah divokých kachen

  16:52aktualizováno  16:52
Praha - Úředníci jsou staří jako sám stát a úřední byrokracie rovněž. Nezničitelný šiml řehtal za Karla IV. stejně jako za Leopolda I. nebo Marie Terezie. V 16. století si městští úředníci poněkud usnadňovali práci při výčtu nebo kontrole domů podle tehdejších domovních znamení. Ten, kdo na fasádě budovy měnil domovní merk tvarem nebo barvou, způsobil vlastně zmatek v knihách úředníků, a to se netolerovalo. Proto v případě, kdy dům měnil majitele, nesmělo podle nařízení "doznat změnu nic, cokoli hlínou přimazat nebo hřebem pobít, ano i ve vratech nebo na krovu vystavět".
Podívejte se do fotogalerie.

Když už se majitel domu rozhodl k nějaké změně na fasádě, musel požádat úřad, který po milostivém souhlasu za patřičný poplatek provedl změnu v takzvaných "knihách převodů majetkových a řízení dědických".

Jenže lidé odjakživa neměli úřad ani úředníky příliš v oblibě a některá nařízení prostě neplnili. Třeba to, podle něhož k domovnímu znamení, jímž byla například modrá štika, měl být přidán zřetelný nápis: "Tu sluje U modré štiky". Na takový nápis se nejčastěji prostě pozapomnělo. Domovní znamení se však postupem času stávala pouhou výzdobou a jejich zlatá éra v podstatě skončila na sklonku 18. století, kdy v rámci josefínských reforem nastalo povinné hromadné očíslování všech domů v habsburské monarchii.

Některé středověké pověry a zvyklosti zůstanou asi navždy záhadou. Třeba ta, proč kachny byly v heraldice vždycky jen divoké a zlé, což se projevilo i v domovních znacích a v názvech domů. Objektivně vzato, plující kachní pár na rybníku je spíš symbolem manželské věrnosti a dobrých vztahů. Domy nazývané podle zlých kaček či kačic nebyly na Starém Městě žádnou zvláštností. Názvy se někdy přenesly i na majitele domu, který za to jaksi nemohl.

Třeba takový kožešník Vojtěch Zlá kačka byl ve skutečnosti dobrák a lidumil. "Divé kačky" v domě číslo 13 v Husově ulici pocházejí asi z poloviny 17. století. Posledním pobělohorským známým majitelem domu, který dodnes zove U tří divokých kachen, byl jakýsi Vojtěch Baumayer.

Do Husovy ulice se dostaneme pěšky při procházce na Staroměstském náměstí tak, že odbočíme za Malým náměstím neboli Rynečkem do ulice Karlovy, která nás do Husovy přivede. Jinou možností je ze stanice metra B Národní třída sejít mírným svahem ulicí Na Perštýně a do Husovy vejít z opačného konce.

Po Baumayerově úmrtí budova pustla do té doby, než ji v 18. století získal krejčí Zobler. Traduje se, že při koupi domu viděl nad Prahou tah divokých kachen, což ho přimělo k tomu, aby obnovil při opravě domu také letitý domovní znak. Kamenný dvoupatrový dům se třemi pohodlnými byty po několika měsících usilovné práce důkladně prohlédl a kachny na průčelí získaly možnost plavby v orobinci.

Plastické štukové orámování se neznámému umělci opravdu povedlo. Mimochodem Josef Zobler si vzal za manželku Kateřinu, které neříkal jinak než Kačko. Káča bylo také jméno jejich dcery, jež se po letech provdala za obchodníka Bartoloměje Kačera. Zda kachny táhly nad Prahou při jejich svatbě, není známo.

Dnes je v domě U tří divokých kachen volně přístupná obrazová galerie. Další domovní znamení v Husově ulici jsou U zlatého tygra, U tří kalichů, U tří stříbrných růží, U tří praporečníků, U modrého hroznu, U černého hada, U zlaté ovce, U zlatého koníčka.

Z Husovy ulice je to jen skok na Betlémské náměstí, kde nelze přehlédnout věhlasnou betlémskou kapli, kterou proslavil svými kázáními mistr Jan Hus. Vodou ze studny, jež bývala uprostřed kaple, křtil novorozence v době, kdy byl v kapli duchovním správcem.

Sklenička, kterou k tomuto úkonu údajně používal, byla nalezena při archeologickém průzkumu kaple a jejího podzemí a je uložena ve sbírkách Národního muzea. V Náprstkově muzeu, někdejším domě U Halánků, které založil cestovatel a mecenáš Vojta Náprstek, býval hostinec a pivovar. V domě Na rybárně - číslo 10 - žil známý pražský malíř Jaroslav Čermák.

Kdysi na tomto místě stávala fara kostela svatých Filipa a Jakuba. Dcera kostelníka, krásná panna Julie, se utopila z nešťastné lásky ve Vltavě. Její otec se kvůli tomu oběsil na půdě. Oba se zjevovali Čermákovi, který se jich nejprve bál, ale pak si na strašidla zvykl a bledá tvář sličné Julie se dokonce objevila na několika jeho obrazech. Kostelník se svou dcerou však straší v okolí dodnes, o čemž by mohli vyprávět i hosté z místní restaurace. Někteří se dušují, že spatřili o půlnoci kostelníka, který se prochází na náměstí s provazovou smyčkou kolem krku, vyhýbá se však blízkosti Betlémské kaple. Pokud ho někdo přežehná křížem, rozplyne se.

Dům Na rybárně číslo 10.(26. ledna 2001)

Dům U černého hada je na roho Jilské a Husovy ulice v Praze 1. (26. ledna 2001)

Dům U Halánků. (26. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz