Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční merk obnovil tah divokých kachen

  16:52aktualizováno  16:52
Praha - Úředníci jsou staří jako sám stát a úřední byrokracie rovněž. Nezničitelný šiml řehtal za Karla IV. stejně jako za Leopolda I. nebo Marie Terezie. V 16. století si městští úředníci poněkud usnadňovali práci při výčtu nebo kontrole domů podle tehdejších domovních znamení. Ten, kdo na fasádě budovy měnil domovní merk tvarem nebo barvou, způsobil vlastně zmatek v knihách úředníků, a to se netolerovalo. Proto v případě, kdy dům měnil majitele, nesmělo podle nařízení "doznat změnu nic, cokoli hlínou přimazat nebo hřebem pobít, ano i ve vratech nebo na krovu vystavět".
Podívejte se do fotogalerie.

Když už se majitel domu rozhodl k nějaké změně na fasádě, musel požádat úřad, který po milostivém souhlasu za patřičný poplatek provedl změnu v takzvaných "knihách převodů majetkových a řízení dědických".

Jenže lidé odjakživa neměli úřad ani úředníky příliš v oblibě a některá nařízení prostě neplnili. Třeba to, podle něhož k domovnímu znamení, jímž byla například modrá štika, měl být přidán zřetelný nápis: "Tu sluje U modré štiky". Na takový nápis se nejčastěji prostě pozapomnělo. Domovní znamení se však postupem času stávala pouhou výzdobou a jejich zlatá éra v podstatě skončila na sklonku 18. století, kdy v rámci josefínských reforem nastalo povinné hromadné očíslování všech domů v habsburské monarchii.

Některé středověké pověry a zvyklosti zůstanou asi navždy záhadou. Třeba ta, proč kachny byly v heraldice vždycky jen divoké a zlé, což se projevilo i v domovních znacích a v názvech domů. Objektivně vzato, plující kachní pár na rybníku je spíš symbolem manželské věrnosti a dobrých vztahů. Domy nazývané podle zlých kaček či kačic nebyly na Starém Městě žádnou zvláštností. Názvy se někdy přenesly i na majitele domu, který za to jaksi nemohl.

Třeba takový kožešník Vojtěch Zlá kačka byl ve skutečnosti dobrák a lidumil. "Divé kačky" v domě číslo 13 v Husově ulici pocházejí asi z poloviny 17. století. Posledním pobělohorským známým majitelem domu, který dodnes zove U tří divokých kachen, byl jakýsi Vojtěch Baumayer.

Do Husovy ulice se dostaneme pěšky při procházce na Staroměstském náměstí tak, že odbočíme za Malým náměstím neboli Rynečkem do ulice Karlovy, která nás do Husovy přivede. Jinou možností je ze stanice metra B Národní třída sejít mírným svahem ulicí Na Perštýně a do Husovy vejít z opačného konce.

Po Baumayerově úmrtí budova pustla do té doby, než ji v 18. století získal krejčí Zobler. Traduje se, že při koupi domu viděl nad Prahou tah divokých kachen, což ho přimělo k tomu, aby obnovil při opravě domu také letitý domovní znak. Kamenný dvoupatrový dům se třemi pohodlnými byty po několika měsících usilovné práce důkladně prohlédl a kachny na průčelí získaly možnost plavby v orobinci.

Plastické štukové orámování se neznámému umělci opravdu povedlo. Mimochodem Josef Zobler si vzal za manželku Kateřinu, které neříkal jinak než Kačko. Káča bylo také jméno jejich dcery, jež se po letech provdala za obchodníka Bartoloměje Kačera. Zda kachny táhly nad Prahou při jejich svatbě, není známo.

Dnes je v domě U tří divokých kachen volně přístupná obrazová galerie. Další domovní znamení v Husově ulici jsou U zlatého tygra, U tří kalichů, U tří stříbrných růží, U tří praporečníků, U modrého hroznu, U černého hada, U zlaté ovce, U zlatého koníčka.

Z Husovy ulice je to jen skok na Betlémské náměstí, kde nelze přehlédnout věhlasnou betlémskou kapli, kterou proslavil svými kázáními mistr Jan Hus. Vodou ze studny, jež bývala uprostřed kaple, křtil novorozence v době, kdy byl v kapli duchovním správcem.

Sklenička, kterou k tomuto úkonu údajně používal, byla nalezena při archeologickém průzkumu kaple a jejího podzemí a je uložena ve sbírkách Národního muzea. V Náprstkově muzeu, někdejším domě U Halánků, které založil cestovatel a mecenáš Vojta Náprstek, býval hostinec a pivovar. V domě Na rybárně - číslo 10 - žil známý pražský malíř Jaroslav Čermák.

Kdysi na tomto místě stávala fara kostela svatých Filipa a Jakuba. Dcera kostelníka, krásná panna Julie, se utopila z nešťastné lásky ve Vltavě. Její otec se kvůli tomu oběsil na půdě. Oba se zjevovali Čermákovi, který se jich nejprve bál, ale pak si na strašidla zvykl a bledá tvář sličné Julie se dokonce objevila na několika jeho obrazech. Kostelník se svou dcerou však straší v okolí dodnes, o čemž by mohli vyprávět i hosté z místní restaurace. Někteří se dušují, že spatřili o půlnoci kostelníka, který se prochází na náměstí s provazovou smyčkou kolem krku, vyhýbá se však blízkosti Betlémské kaple. Pokud ho někdo přežehná křížem, rozplyne se.

Dům Na rybárně číslo 10.(26. ledna 2001)

Dům U černého hada je na roho Jilské a Husovy ulice v Praze 1. (26. ledna 2001)

Dům U Halánků. (26. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz