Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češky v Egyptě mohly být otráveny i kyanidem, domnívá se toxikolog

  18:24aktualizováno  18:24
Pokud se potvrdí dosavadní hypotéza, že Češky zemřely v Egyptě na otravu silným jedem, mohlo by se jednat o pozření kyanidu, myslí si toxikolog Jaroslav Zikmund z nemocnice Na Bulovce. Podle něj však sehrála roli ve smrti Češek také souhra nešťastných okolností.

Hotelový komplex Titanic Palace v egyptské Hurghadě. | foto: Titanicpalace.com

Šéf nemocnice v egyptské Hurghadě v sobotu informoval, že mrtvé ženy měly zcela rozpadlý žaludek, který se údajně pod vlivem jedu změnil v rosolovitou konzistenci. To podle něj indikuje požití velmi silného jedu (více o vyjádření egyptských lékařů zde).

Český toxikolog Jaroslav Zikmund však upozorňuje, že stav žaludku obou zemřelých ještě nemusí potvrzovat požití jedu. "Pokud však přijmeme hypotézu egyptských lékařů, jednalo se opravdu o silný jed, a to ani ne tak kvůli stavu žaludku. Případné použití prudkého jedu totiž indikuje už fakt, že na obě ženy působil podle všeho stejně rychle. Pokud by se jednalo o jed slabší, starší žena by nemusela zemřít," uvedl Zikmund pro server iDNES.cz

Příznaky otravy kyanidem

Nastupují po požití po minutách, nejvýše po desítkách minut. Typicky se objevuje nevolnost, zvracení, bolesti hlavy a v srdeční krajině, pocit horka ve tvářích, hučení v uších, závratě.

Vzniklý nedostatek kyslíku ve tkáních vede k prohloubenému dýchání. Postižený zpravidla zvrací, má nutkání na stolici a je celkově malátný. V další fázi otravy nastupují závažné poruchy dýchání a následně i srdeční činnosti. I několik minut po zástavě dechu však funguje srdeční činnost, je tedy možné umělým dýcháním a podáním protijedu dotyčného zachránit.

Zdroj: Wikipedia

Vzhledem k tomu, že se dosud nehovořilo o jakémkoli zjevném poleptání úst a hrtanu zemřelých, požití silně alkalického nebo kyselého jedu by nemělo připadat v úvahu. "Požití takových jedů by bylo zjevné, poleptání jazyka, rtů a zubů se v podstatě nedá přehlédnout," vysvětluje Zikmund.

Pokud tedy byly ženy otráveny nějakým druhem prudkého jedu, mohl to podle Zikmunda být například kyanid nebo jemu podobné látky.

"Kyanid draselný neleptá a bezprostředně po jeho pozření člověk nic nepozná. Tento druh jedů se dá navíc dobře zamaskovat rozmícháním v džusu nebo kávě," vysvětluje.

Chyběla bezprostřední reakce

Podle Zikmunda je také možné, že obě otrávené ženy mohly po pozření jedu ještě nějakou dobu normálně fungovat. "Pokud začaly mít problémy, mohly je přisuzovat například otravě z jídla, která je v Egyptě běžná. Symptomy otravy kyanidem jsou navíc podobné (viz box). Chyběla bezprostřední reakce na otravu silným jedem, což se jim mohlo stát osudným," myslí si český toxikolog.

I kdyby Češky rozeznaly otravu jedem, dalším problémem by byla následná lékařská pomoc. "Je totiž nutné vědět, jaký konkrétní jed dotyčný pozřel, aby se mohl aplikovat správný postup léčby. U některých jedů, jako například kyselin, se nedoporučuje vypumpování žaludku. Došlo by totiž k dvojímu poleptání," vysvětluje Zikmund a dodává, že vše je samozřejmě v rovině spekulací a bližší informace může podat až poté, co bude známa konkrétní látka, která Češky otrávila.

České turistky zemřely v hotelovém pokoji v egyptské Hurghadě v noci na úterý. Zemřelé ženě bylo 36 let a její dceři osm. Mrtvé je nalezl jejich otec, respektive manžel, který byl následně rovněž hospitalizován a lékaři mu údajně vypumpovali žaludek (více čtěte zde). Nyní se však zdá, že je hlavním podezřelým a celý případ má kriminální podtext.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz