Jsou dvě možnosti: buď rozvědka patřičné údaje z archivů StB o Tošovském přehlédla, nebo úmyslně zatajila.

Jsou dvě možnosti: buď rozvědka patřičné údaje z archivů StB o Tošovském přehlédla, nebo úmyslně zatajila. | foto: David Neff, MF DNES

Tošovský prošel „podivnou“ prověrkou

  • 501
Bývalý šéf České národní banky a expremiér Josef Tošovský prošel v roce 1999 "podivnou" bezpečnostní prověrkou. Až teď, sedmnáct let od listopadu 1989, se zcela nečekaně objevily v archivech StB záznamy o jeho spolupráci s touto komunistickou tajnou službou.

DOKUMENTY Z TOŠOVSKÉHO SPISU ČTĚTE ZDE

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec, který Tošovskému prověrku tehdy uděloval, dnes říká, že NBÚ nedostal žádné podklady, které by jeho spolupráci s StB byť jen naznačovaly.

"Na prověrku pana Tošovského si pamatuji. Šlo o vysoce postaveného člověka, jehož jsem navíc osobně znal. Pokud vím, nikdo nám tehdy neposkytl žádný dokument, který by nasvědčoval spolupráci s StB. Vyhodnotili jsme to tedy tak, že se nevyskytlo žádné bezpečnostní riziko. Proto prověrku dostal," řekl v pondělí Kadlec.

Prověrku potřebuje každý, kdo chce pracovat s tajnými údaji státu nebo NATO. Automaticky ji nedostane ten, kdo byl evidován jako "agent" nebo "tajný spolupracovník" StB.

Tošovský byl "ideovým spolupracovníkem" komunistické rozvědky. Na tuto kategorii se nevztahuje lustrační zákon. Ten zakazuje agentům a tajným spolupracovníkům pracovat v řídících funkcích státu.

Nicméně NBÚ musí u každého takového člověka, i ideového spolupracovníka, vyhodnotit všechna rizika. Třeba i to, jestli by nemohl být kvůli své spolupráci s StB v současné době vydírán. Tošovského však tímto způsobem nemohl NBÚ prověřit, protože jim nikdo jeho svazek z archivu StB nedal k dispozici.

Tajemná rozvědka
Kadlec potvrdil, že Tošovského prověrku – a tedy i prověřování archivu StB – dostala tehdy na starost civilní rozvědka.

Obvykle se taková práce svěřuje spíše jiné tajné službě – kontrarozvědce, která působí výhradně na území Česka. Rozvědka naopak operuje v cizině. "Proč rozvědka? Protože pan Tošovský působil ve svém životě i v zahraničí," vysvětlil Kadlec.

Jsou dvě možnosti: buď rozvědka patřičné údaje z archivů StB o Tošovském přehlédla, nebo úmyslně zatajila. "To bych zcela vyloučil. Pokud takové spisy existují, museli je od nás dostat," říká mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer.

Z dosud utajovaných svazků, které až teď získala MF DNES, vyplývá, že Tošovský se stal spolupracovníkem StB v říjnu 1986 z titulu své funkce. Tehdy pracoval jako poradce předsedy Státní banky československé (SBČS).

Tošovský proto nemusel ani podepisovat žádný vázací akt, ale stal se automaticky jakousi spojkou mezi StB a šéfem tehdejší centrální banky SBČS.

Podle dochovaných materiálů se po dva roky velmi intenzivně stýkal s podplukovníkem Sojkou, který o každé schůzce s Tošovským (nazýval ho jako "T" nebo "TOS") sepsal záznam.

Tošovský během své spolupráce neudával nikoho z banky. Zpracovával pro StB ekonomické analýzy nebo chodil na schůzky s cizími finančníky, o kterých pak důstojníkům StB podával "zasvěcené zprávy".

"Je věcný a odborně na výši," pochvalovala si Tošovského StB.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video