Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tošenovský: Nechtěl jsem být loutkou

  0:01aktualizováno  0:01
"Některá vyjádření Václava Klause na moji adresu mě zklamala," říká Evžen Tošenovský v rozhovoru, který poskytl MF DNES.

Nechcete kandidovat na předsedu ODS, protože nemáte podporu Václava Klause a současného vedení strany. Na co ji potřebujete? Vždyť vy chcete Klause nahradit.

To není o podpoře. Jde o to, že náš vztah a některá poslední vyjádření vnášejí do ODS nejistotu. Obava, že celá věc může vyústit k dělení strany, je pro mne dost vážná a vidím ji jako reálnou. Blížící se kongres strany proto vidím jako nebezpečí pro ODS, a takového procesu se nechci účastnit.

Pokud sám oznámíte, že se chcete stát předsedou strany, pak prostě musíte s konfliktem počítat.

S konfliktem jsem počítal. Zlomem byla říjnová výkonná rada ODS. I od lidí, od nichž jsem předtím slyšel podporu, jsem tam slyšel něco jiného. A pak jsem slyšel čím dál častěji: Proč máte nevyjasněný vztah s Klausem, proč do toho vstupujete, proč dělíte ODS? Přerod strany do postklausovské éry je složitá věc a já ODS nechci poškodit.

Stále to nechápeme: Vy jste vůbec s žádným střetem nepočítal?

Já jsem počítal s docela otevřeným střetem s Klausem nebo s lidmi, kteří budou kandidovat. Václav Klaus ale prohlásil, že jeho podporu mají jiní lidé než jsem já. Uvědomil jsem si, že to může komplikovat další život v ODS. Možná ne v rámci volby rovnou na kongresu, s velkou pravděpodobností bych byl zvolen, ale následný život v ODS by byl hodně složitý.

Proč by to ODS neměla unést?

V ODS je zvyk, že vrcholovým orgánem je poslanecký klub a že předseda je úplně na vrcholu a řídí vše, je symbolem strany. Když jsem se začal bavit s jednotlivými členy poslaneckého klubu, uvědomil jsem si, že nejsou schopni ani jiným způsobem žít.

Jinými slovy: zjistil jste, že nemůžete být předsedou ODS, protože nejste poslanec?

Tošenovský: Vzdám to, nechce mě Klaus

O Klausovu židli
se nikdo nepere

Nevěděl jsem to, že to poslanecký klub vnímá až takto silně. Bylo pro mne velké překvapení, jak nesamostatně se ti lidé chovají. Byla tu dokonce obava, že by mohlo dojít k rozkolu třeba i uvnitř klubu, kde si někteří nedovedou představit, že Václav Klaus nebude tvůrcem politiky ODS. To pro mě bylo skutečným překvapením. A mluvím i o lidech, kteří mě předtím ubezpečovali o své podpoře a najednou změnili názor.

Kteří lidé to byli? Když jste oznámil kandidaturu, podporu vám vyslovovali například místopředsedové Beneš či Langer...

Nechci ty lidi jmenovat, protože bych je asi vystavil těžké debatě...

Líčíte to zhruba tak, že jste přišel jako člověk zvenku, který v Praze narazil na způsob, jakým se strana utvářela už  jedenáct let. Souhlasíte?

Určitě.

Znovu: A to jste nečekal?

To jsem čekal. Víte, něco jiného je sedět ve výkonné radě a něco jiného je vstoupit přímo do té hry a zjistit, že v ní existují i určité neformální vztahy...

Co tím myslíte?

Jsou to ustálené rituály. V rozhovorech jsem třeba říkal, že bych Ostravu nechtěl opustit. Ale strana to nechce přijmout. Jsou přesvědčeni, že předseda musí být k dispozici 24 hodin v kuse. Ale to nikdy nebyl ani Václav Klaus. Ale jsou to nějak nepřekonatelné věci, které plodí dotazy typu: jak to chcete řídit z Ostravy? Já si naopak myslím, že to je nejen možné, ale dokonce výhodné. Předseda není stále v kotli, který ho také nějakým způsobem formuje a zplácává.

Naopak se ale říkalo, že pro mnoho významných členů klubu by váš pobyt v Ostravě byl výhodný. Že prostě nebudete překážet zaběhlým výměnným obchodům ve sněmovně...

Pro mnohé to opravdu mohla být příjemná představa: předsedu trošku využijeme, možná bude dobře, když bude z Ostravy a nebude překážet. Možná by se někomu hodilo mít loutku a hýbat s ní zezadu.

To jsou ale věci, o nichž jste měl asi mluvit dříve.

Důvodem byly volby. Myslím, že ta diskuze by měla nastat nyní. Víte, v ODS až dosud byla postavena na stěžejním předsedovi, který udává hlavní tón a zbytek se trochu veze. Setkával jsem se se spoustou lidí a oni docela dramaticky říkali: my žádnou změnu nechceme. Zjišťuji, že to je skutečně zásadní problém ODS. Měl jsem v určité fázi pocit, že jsem úplně sám. Že jsem jenom ten vyvolený, mediálně vyrobený a ti lidé, od kterých jsem čekal, že tu změnou budou chtít, nakonec řekli, že jí odmítají. A přitom už za mnou mnozí chodili a říkali: my ti rádi budeme dělat místopředsedu...

Vám už se sami nabízeli místopředsedové?

Někteří se tak tvářili...

A kdo to byl?

Určitě nečekáte, že vám to řeknu.

Není váš včerejší ústup jen taktický tah? Nečekáte, že se teď z ODS ozvou mohutné hlasy: nenechávej nás v tom...

Ne, to v žádném případě ne. Nebudu kandidovat na místopředsedu ODS ani do výkonné rady. Zvažoval jsem, zda své rozhodnutí oznámit teď nebo počkat až na kongres a říct: takový je můj názor, a proto nekandiduji. To by ale bylo nefér. To není žádná hra. Myslím, že se ještě objeví lidé, kteří budou narozdíl ode mne ODS spojovat a ještě budou mít podporu Václava Klause.

Víte, je zvláštní, že jste se chtěl stát předsedou ODS a nijak viditelně jste se nesnažil získat podporu "zezdola". Pak byste se nemusel postojem dnešního vedení strany až tak zabývat.

Nechtěl jsem řešit vnitrostranické věci během komunální a senátní kampaně. Ale už během kampaně jsem získal pocit, že napětí je příliš veliké. Uvědomte si, že ODS deset let žije nějakým způsobem, Já čekal, že se strana v diskusi o tom, kdo má být jejím předsedou, posílí. Ale Václav Klaus řekl: "Představoval bych si typově někoho jiného." Nechtěl jsem být tím, kdo bude ODS rozkládat na příznivce či odpůrce Václava Klause.

Jak jste si to vlastně celé vlastně představoval? Jak se podle vás může v klidu vyměnit předseda strany, která za celých jedenáct let měla jediného předsedu?

Myslel jsem si, že všichni budou akceptovat, že na kongresu získá největší podporu ten, kdo předloží jasnou vizi dalšího směřování ODS. Ale začaly se objevovat skupiny, které se s tím trošku chtěly svést. Třeba mnozí místopředsedové.

Zklamalo vás, že se Klaus tak jednoznačně postavil proti tomu, abyste se vy stal jeho nástupcem?

Tomu jsem docela rozuměl. Spíše mě zklamaly spíš následné rozhovory s Václavem Klausem, ve kterých říkal, že ani neví, co si vlastně. Myslím, že mě za posledních deset let mohl poznat i v těch nejtěžších chvílích, například na konci roku 1997, kdy se dělila ODS.

Změnil se v poslední době Váš vztah s Václavem Klausem nebo Váš náhled na něj?

Můj vztah s Václavem Klausem se nezměnil.

Řekl jste také, že v ODS sílí pocit, že je to teď po senátorských a komunálních volbách vlastně strana na vzestupu. Nebyly ale dobré výsledky dané i tím, že se voliči nadchli ODS bez Klause a s novými tvářemi? Třeba s vámi?

Myslím, že těch vlivů tam byla celá řada. Díval jsem se na výsledky a tam, kde ODS měla starostu, jsou výsledky výrazně lepší. Nedá se to říct tak jednoduše. Možná že i někteří velcí příznivci Václava Klause mohli být zklamáni, že už nebude předsedou ODS a chtěli mu vzkázat, ať ještě neodchází. Ale určitě to, že se něco v ODS děje, že strana opravdu má tváří víc, to určitě vliv mělo.

Vy jste ale v tuto chvíli otevřel Václavu Klausovi šanci k velkému návratu do čela ODS, který nikdy sám nevyloučil.

Já myslím, že to tak není.

Ale ano. Byl jste jediný kandidát na předsedu. Teď Václav Klaus může říci: ODS nesmí ztratit svou tvář, raději ještě zůstanu.

Je tam přece Vlastimil Tlustý. Honza Zahradil si ponechal také určitý čas na rozmyšlení... Podobně mluví i někteří další.

Ano, Pavel Bém taky uvažuje, ale vy jste byl jediný, kdo to řekl přímo. Zvlášť když prezidentské šance Václava Klause klesají, může ještě zvolit jistotu v čele ODS.

Já si myslím, že to tak není. Pro ODS teď bude určitě složitější najít tu správnou tvář, protože se o mně hodně mluvilo, možná víc, než jsem do toho sám vnesl. Ale možná jsem dokonce ODS trochu pomohl: možná si uvědomí, že si nevolí předsedu jenom na zkoušku. Že předseda je člověk, se kterým se pracuje, kterému se pomáhá a ne že se poslanecký klub se na něho dívá nějak jinak, skrz prsty.

Jakou pravděpodobnost má podle vás varianta, že Václav Klaus zůstane předsedou?

Jsem skoro na sto procent přesvědčen, že to tak nebude. Je to velmi nepravděpodobné. To by jen stupňovalo napětí těch skupin, které si myslí, že k výměně předsedy dojít má.

Proč musí ODS působit navenek tak jednotně?

Já jsem neřekl navenek jednotně.

Ale vyplývá to z vašich slov. Že si nemůžete dovolit normální vnitrostranickou diskusi, protože se obáváte, že si lidé řeknou: podívejte, oni se hádají.

Ne, ne. Já myslím, že to v ODS zdaleka neplatí. Já si naopak myslím, že život v ODS musí dostat nový impuls, komunální politika musí ovlivňovat politiku celostátní a né, že máme jednu naší jednu marš linii, kterou držíme.

Říká se, že parlamentní politici tak trochu zalekli úspěchu hejtmanů.

Ale to, že se objevila určitá obava: silní hejtmani versus silný poslanecký klub, to je pravda A je to úplně normální. Já ale nesouhlasil s tím, že se hejtmani dají dohromady a budou v ODS dělat svou vlastní politiku. Ono to ani nejde, protože hejtmané žijí svůj život, jiný, než je ten v poslanecké sněmovně.

Za měsíc si ODS má zvolit předsedu. Kdo by to podle vás měl být?

V tuto chvíli nevím, kdo vlastně bude kandidovat. Takže si ani teď netroufám říkat favorita na předsedu. Osobně si ale myslím, že by ODS na prosincovém kongresu ještě svého předsedu volit neměla. Tak, aby byla i doba pro další lidi, kteří se o křeslo předsedy přihlásí. O to křeslo se musíte přihlásit, to není možné někomu vnutit.

Co když ale bude Václav Klaus v lednu zvolen prezidentem? Kdo pak bude řídit ODS?

Já si nemyslím, že to je odvislé do Václava Klause. ODS bude generovat nové vedení, včetně předsedy. Pro mne předseda není samostatná figurka. Pro mne je součástí vedení a tak to musí být, nebo se to spíš musí změnit.

Možná úplně nerozumíme slovníku politiků. Řekněte nám prosím, jak se "generuje" předseda? Co se to s ním dělá?

To, že jsem se objevil já, trvalo nějakou dobu. Objevovalo se mé jméno, lidé si na to zvykají. Myslím, že se někteří
lidé mohou podobně objevit ted po komunálních volbách nebo mezi hejtmany...

Je pro ODS důležité, aby nový předseda měl jednoznačnou podporu Václava Klause?

Nemyslím, že jednoznačnou. Al neměl by mít tak silnou nepodporu, jako to bylo v mém případě.

Měla by se tedy ODS inspirovat v sociální demokracii, kde si má svého korunního prince vybrat stávající předseda?

My jsme trochu v jiné situaci než sociální demokracie. Myslím, že bude velice dobře, když nebude mít až tak negativní visačku jako já.

Nemálo lidí uvnitř ODS se říká, že přízeň Václava Klause nakonec vynese do čela ODS Vlastimila Tlustého. On sám poukazuje na svůj handicap, komunistickou minulost. Je to pro ODS nepřijatelné?

Já přesně nevím, jaká ta minulost byla, říkalo se, že rok, nebo ještě delší doba. Ten problém je možná ještě zvýšený tím, jak se zvyšuje vliv KSČM. Ale Vlastimil Tlustý je se svými velkými schopnostmi jeden z výrazných kandidátů. Jestli se po všech peripetiích do toho opravdu pustí, to záleží na něm. Já myslím, že se vedle lidí, o nichž se mluví, budou objevovat ještě další jména.

V rozhovoru pro Právo jste v říjnu řekl: "Kdybych výzvy k převzetí vlastní odpovědnosti odmítal, zřejmě by to oslabilo i mé vlastní postavení. V této chvíli mám pocit, že abych ubránil všechno, co jsem po léta budoval, tak do toho prostě musím jít." Už tedy nebráníte, co jste budoval?

Já si uvědomuji, že tento krok může mnoho věcí zkomplikovat, mohu dostávat jaké visačky. Byl jsem si samozřejmě vědom toho, že když oznámím, že odstupuji, že to samozřejmě snižuje moji politickou sílu. Na druhé straně jsem opravdu za minulý měsíc poznal: kdybych dál pokračoval v této nastoupené cestě, mohl bych výhledově ublížit ODS, oslabit ji jako předseda. A je pro mě určitě důležitější, aby ODS byla silnou stranou.

Jaká je vaše další budoucnost v ODS? Chcete se dál jen soustředit na komunální či regionální politiku, kde jste byl až doposud úspěšný, a do vyšších pater se plést nehodláte?

V této chvíli by to asi nebylo dobré.

A neuděláte třeba to, co Jan Kasl, že za a sebou zítra bouchnete dveřmi a řeknete: odcházím z ODS?

To v žádném případě ne.

Vaše odstoupení je tak náhlé, že mnoho lidí napadne: nenašli na něj něco? Mluví se o tom, že vám mnozí spolustraníci připomínali vaše předsednictví v dozorčí radě Union Banky, která teď po letech neprůhledného hospodaření žádá o pomoc stát.

Ne, nic takového v tom nehraje roli. Já jsem navíc nebyl v dozorčí radě Union banky, ale Union Group a odešel jsem odtamtud sám. Rozhodl jsem se, že to nemá dál smysl, nedalo se to časově zvládat a nebyl jsem schopen řešit určité věci. Ta banka byla stabilizovaná, bylo to po dohodě s ČNB.

Můžete tedy naprosto vyloučit, že by vám kdokoli v posledních dnech připomínal něco z vaší minulosti?

Jistě, nic takového. Spekulace ale budou vždycky, to je pochopitelné. S tím jsme počítal, když jsem řekl, že budu kandidovat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

O zdravotní péči se potěmkinovsky tvrdí, že je zadarmo, říká právník

Ondřej Dostál

Ačkoliv si Češi platí zdravotní pojištění, k péči mnohdy nemají stejný přístup. Kvůli současnému nastavení systému...

Provozovatel jihlavské záchytky končí, nechce dělat hotel pro opilce

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě.

Kraj Vysočina řeší, kdo bude od března 2018 provozovat protialkoholní záchytnou stanici. Služby města Jihlavy totiž...

VIDEO: Terminál pardubického letiště zvládne až čtyři lety najednou

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Výstavba pardubického nového letištního terminálu za čtvrt miliardy vrcholí. Zbývá vybavit jednotlivé haly a úspěšně...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.