Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topte si ministra

  21:28aktualizováno  21:28
Na ministra Fencla není příjemný pohled: valí se na něj morové rány jedna za druhou. Tam, kde bychom rádi očekávali sebevědomého ministra, jenž řízně odráží "osobní útoky a pomluvy nepřátel", vidíme slabého muže, který se chabě vykrucuje, tápe, manévruje. Bude "trestat neslušné redaktory". Zatím krčí rameny, kroutí hlavou: Jdou po mně, kdosi to řídí, kdosi to platí! Takto vyhasínajících ministrů jsme již zažili dost, podle hesla "až k hořkému konci".

Jeho předseda vlády za něj zvedá zbraň: Nenechám si odstřelovat ministry. Třísky z pokácených stromů poletují, jako by šlo opravdu o krutý zápas politických dřevorubců. Jako by jedni chtěli nebohou postavu zadávit, jiní ji brání! Skutečnost je jednodušší.

Sám Fencl může lehce dokázat, že nespekuloval s pozemky za třicet milionů, když s nimi nespekuloval. To by byla lepší rána těm, kdo po Fenclovi "jdou", než mumlání o nepřátelích. Fencl místo toho přichází s objevem: Informoval jsem StB neškodně.

Řekl už někdo: Informoval jsem StB, abych škodil? Fencl není satan, mastil to jak leckdo. Jen si laťku služebnosti položil nízko. Se vstupem vojsk na území nesouhlasil, pak zas souhlasil. Dnes formuluje novou etickou kategorii: Informoval jsem neškodně.

Jak to myslí? Jakýsi Pepek Vyskoč konce století? Když byl předseda vlády vůdcem opozice, byl na aféry a skandály vládnoucích politiků velmi citlivý. Čest a poctivost měl na prvním místě a v ústech. Dnes citlivost zeslabil.

Pro sociální demokracii stanovuje jiný řád. Zaplavil ji schopnými "kádry" z bývalé nomenklatury. Všelijakými tajemníky, lidmi rudého příšeří, na které si už pomalu veřejnost zas zvyká. Jejich brodivé pohyby v milionových aférách jej však neruší. S Fenclem se ustanovuje oficiálně nová teorie neškodnosti.

Potvrzují ji dnes i mnozí členové KSČ: Vždyť já jim tu stranu ředil! Z takového švejkovství sestavuje Zeman svou vládu. Ve švejkovství jsme však začarováni dodnes. Fencl se diví, jak se jeho spis z StB ocitl na veřejnosti. Divme se též - vždyť je ten spis podle zákona tajný!

Opatřit si jej může jen Fencl sám. Je to špatný zákon. Ale je i neškodný: neplatí zcela. Fencl může naříkat: Kdo má styky, má spisy. Jeho pocit, že kdesi jsou jacísi "nepřátelé", nemusí být tak zcela nesmyslný. Jako bychom žili ve světě spojitých nádob, v němž obé spolu souvisí: ministr s nedůstojnými pohyby a hanebné spisy, které jsou tajné, takže je každý už zná.

 Toto divně neurčité prostředí vyhoví každému: nepotopitelný pozemkový ministr může plavat dál, kdo však chce, může si jej klidně topit, jak se mu zlíbí. Předseda vlády mu vzkáže: Vlez mi na záda, pistolníku!

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz