Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánkovy sliby kopírují smlouvu trojkoalice

  10:32aktualizováno  10:32
Vláda Mirka Topolánka vychází ve svém programovém prohlášení vstříc lidovcům a zeleným, jak jen to jde. Jeho pracovní verze, o které má jednat vláda na mimořádném zasedání v Kolodějích, se s programovou částí neúspěšné trojkoaliční smlouvy kryje v celých pasážích.

Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka je v mnoha bodech stejné jako trojkoaliční smlouva. | foto: Dan MaternaMF DNES

Občanští demokraté ve snaze získat při hlasování o důvěře alespoň hlasy poslanců KDU-ČSL a Strany zelených nechali beze změn všechna sporná trojkoaliční témata: nezavedou školné, zachovají limity těžby hnědého uhlí, nepostaví další jaderný blok.

ODS chce také prosazovat rovnou daň z příjmu a daň z přidané hodnoty. Po vzoru trojkoaliční dohody přitom ale zachovala seznam dvaadvaceti potravin, zboží a služeb, u kterých by DPH zůstala nižší.

"Nechceme, aby přes cestu naší spolupráce s lidovci a zelenými leželo byť jediné stébélko," vysvětlil místopředseda vlády Petr Nečas. Přesto se v programovém prohlášení objevilo několik novinek.

Třeba právě Nečas ve svém resortu práce a sociálních věcí počítá se zavedením aktivačních bonusů pro nezaměstnané. V praxi by to znamenalo, že člověk bez práce, který absolvuje rekvalifikační kurz či vykonává veřejně prospěšné práce, dostane k podpoře malé finanční přilepšení. Naopak ten, kdo vytrvale odmítá pracovat, by místo peněz dostával poukázky a kupony na služby.

Vláda jen na devět měsíců
Program, který vláda už rozeslala předsedům všech demokratických parlamentních stran, má platit jen devět měsíců. Pak by se měly konat předčasné volby.

Občanští demokraté by do jejich konání rádi snížili počet poslanců na 199 místo dosavadních dvou set a zahájili debatu o změně volebního systému. Ta by vyloučila patovou situaci, ve které česká politika vězí už více než tři měsíce.

Přestože se chtějí vyjednavači ODS sejít tento týden s lidovci a zelenými a do programu zapracovat i jejich připomínky, budou muset bojovat o každý jejich hlas. Především lidovci totiž naznačují, že spíše odejdou ze sálu, než by pro vládu aktivně zvedli ruku.

"Kdybychom stále byli koaliční partneři, byl by tento program přijatelným kompromisem. Jenže my jsme teď v roli opozice a nemusíme si svazovat ruce kompromisy - měřítkem nám je teď jen program KDU-ČSL," vysvětlil bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek, proč nechce zvednout ruku pro program, na jehož sestavení se sám při trojkoaličních jednáních podílel.

Petr Nečas postoj lidovců lakonicky okomentoval: "Chápu, že mají před sjezdem, kde budou volit vedení strany. Žádná klíčová osobnost strany si teď nechce zadat ani s ODS, ani s ČSSD."

Šéf zelených Martin Bursík na rozdíl od lidovců tvrdí: "I když pro vládu zvedneme ruku, nezbavíme se tím role opozice." Poslední slovo, jak budou jejich poslanci hlasovat, bude mít ale podle něj až republiková rada strany, která se sejde tuto sobotu.

Topolánkovy sliby

- Zahájení práce na důchodové reformě.
- Došetření všech korupčních kauz.
- Vyšší důchody pro lidi pečující o dlouhodobě nemocné členy rodiny.
- Narovnání vztahů mezi státem a církvemi a ratifikace smlouvy s Vatikánem.
- Zrušení přestupkové imunity.
- Zavedení ekologické daně na energie.
- Odložení účinnosti zákona o neziskových nemocnicích.
- Závazek nestavět další bloky jaderných elektráren.

Zdroj: pracovní verze programového prohlášení vlády
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz