Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánkovi odpůrci nový sjezd vzdali. Kvůli černým duším ODS mění pravidla

  7:47aktualizováno  17:22
Spory o "černé duše" a podivný nárůst členské základny v některých regionech přiměly ODS změnit stranická pravidla tak, aby rychlonáběry nových straníků nehrály roli. Místo toho chce ODS při určování počtu delegátů vycházet z volebních výsledků. Topolánkovi odpůrci zároveň neprosadili nový volební kongres ODS.

Předseda ODS Mirek Topolánek při hlasování 22. listopadu na kongresu ODS, | foto: Stanislav Peška ČTK

Zabalili to, když zjistili, že nemají žádnou šanci si další kongres vynutit. "Nebudeme navrhovat, aby se konal volební kongres," řekl už novinářům ústecký primátor Jan Kubata. Boj ústecké organizace ODS proti šéfovi strany by byl stejně marný - většina Topolánkových odpůrců se už totiž smířila s tím, že jsou v menšině a nepřidali by se. - čtěte Topolánek uhájil funkci předsedy, jeho kritici ho sesadit z čela ODS nedokázali

Nakonec se o mimořádném kongresu hlasovalo, jeden delegát z Vysočiny na něm trval, ale získal pro něj jen osm hlasů.

Topolánek neměl soupeře, tak vyhrál

Čtěte analýzu iDNES.cz

Hlavní boj se na nedělním kongresu odehrál kvůli takzvaným "černým duším". ODS se rozhodla, že své stranické špinavé prádlo nechce prát před novináři. Topolánek přitom už v sobotu, v první den kongresu, kritizoval zázračný nárůst počtu členů ODS v některých místních sdruženích.

Kvůli tomu dokonce v pátek výkonná rada strany odebrala licenci místnímu sdružení v Děčíně. - čtěte Kvůli aféře s černými dušemi odebírá ODS licenci buňce v Děčíně Kongres dnes neschválil návrh děčínského primátora Vladislava Rašky, aby toto rozhodnutí zrušil.

Kongres ODS: Sázka na racionalitu

Komentář politologa k uplynulému kongresu ODS

Konkrétní změnu pravidel, kolik který region bude posílat zástupců na kongres, má podle rozhodnutí kongresu připravit výkonná rada ODS. To se ale nedostalo do stanov, na rozdíl od možnosti snáze vyloučit straníky, kteří závažně poruší své povinnosti. Vyloučit takového člena by mohla výkonná rada ODS na návrh regionálního sdružení. Znovu vrátit do strany by se mohl nejdřív za tři roky.

Primátor Děčína se bránil, potlesk sklidila Němcová

V uzavřené části kongresu se podle informací iDNES.cz proti obvinění z nečistých praktik při náboru nových členů do strany ohradil Raška.

"Topolánek naopak mluvil o tom, že se s těmito praktikami nesmíří, ale že nechce, aby to musela řešit výkonná rada, ale aby se to vyřešilo v regionech," řekl iDNES.cz jeden z účastníků kongresu.

Předseda ODS Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém na kongresu ODS. (22. listopadu 2009)

Většina delegátů mluvila o tom, že nechápou, proč je jednání uzavřené.

Několikrát delegáti tleskali místopředsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové, která je také u Topolánka v nemilosti, protože si přála, aby se volilo nové vedení ODS.

"Mluvila jsem o tom, že bychom se měli chovat trochu jinak, abychom byli pro veřejnost přijatelnější. A navrhla jsem dvě usnesení - abychom nešli do vlády, která by nesnižovala zadlužování a abychom usilovali o změnu volebního systému, posílení většinových prvků," řekla iDNES,cz Němcová. Její návrhy ale neprošly, ten, aby ODS chtěla změnu volebního systému, získal podporu jen u 190 delegátů.

Němcová také Topolánka na kongresu kritizovala za to, že se s Jiřím Paroubkem velmi rychle domluvil na vládě Jana Fischera a že sociální demokracii ustoupil, když kývl na to, že novým eurokomisařem bude dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, jehož do vlády doporučila ČSSD.

Topolánek naznačil Gandalovičovi, aby odešel

Topolánek na kongresu v souvislosti s "černými dušemi" posměšně mluvil o vlivných lidech v pozadí politiky - "velrybářích", kteří nahánějí tyto hlasy určitým politikům. Ti jsou jim pak za to zavázáni.

Jeho útok mířil na stranického oponenta, místopředsedu Petra Gandaloviče. Ten čelil kritice za to, že mu v souboji stranických křídel v Ústeckém kraji pomáhal shánět hlasy na konferenci ODS jistý podnikatel ve stavebnictví ze severních Čech, kterému se přezdívá Velrybář.

Topolánek dokonce dnes naznačil, že by mu přišlo logické, kdyby kvůli tomu dal Gandalovič svou funkci k dispozici. Gandalovič reagoval slovy, že by od Topolánka čekal, že mu to řekne přímo.

"ODS musí sloužit k prosazování obecných hodnot a idejí, ne soukromých zájmů," řekl  straníkům Topolánek. Nabírání černých duší je podle něj krokem k "privatizaci strany zezdola". – čtěte Topolánek: Když nevyhrajeme, odejdu. Nechci se zaplést s ČSSD

Gandalovič: Já jsem s tím nezačal

Kvůli černým duším se s Topolánkem Gandalovič střetl už v sobotu. "Je naprosto neadekvátní redukovat spor, který se vede o podstatu politiky, na spor o to, jestli v nějakém kraji byl zaznamenán neadekvátní nárůst členské základny," řekl iDNES.cz Gandalovič. - čtěte Gandalovič: Mohla mi uškodit má slova o možné velké koalici

Gandalovičovi vadí, jak Topolánek kritizuje dění v ODS. "Způsob, jak napadl vlastní stranu, nelze nazvat jinak, než střelení se do vlastní nohy," prohlásil. Připustil, že v některých místních sdruženích, kde mu chtěli pomoci zvolili "stejný, nesprávný způsob boje" jako před tím jeho soupeři. Zdůraznil však, že on s tím rozhodně nezačal.

první den kongresu ODS

Vize 2020: Nutné jsou reformy zdravotnictví i důchodů

Celé nedělní dopoledne delegáti kongresu ODS věnovali programu a diskutovali nad poměrně obecným dokumentem Vize 2020.

Na Topolánkův návrh kongres schválil, aby do února ODS svolala ideovou konferenci, kde by dopracovala Vizi 2020 a její konkrétní dopad na podobu volebního programu pro volby v příštím roce.

Šéf občanských demokratů svým návrhem předběhl pražskou ODS, která se svolání ideové konference také chystala navrhnout, aby.nebyl dokument Vize 2020 "odmáván" již na právě probíhajícím kongresu.

"My jsme něco chtěli a my jsme toho dosáhli," řekl primátor Pavel Bém v ČT. Topolánek se podle něj zachoval jako politický matador a vyšel pražské ODS vstříc. "Prokázal určitou politickou vyzrálost," uvedl Bém.

Mirek Topolánek a hostesky v šatech Santa Klause na kongresu ODS.Na večírku ODS zpíval Topolánek duet se zeťovou

ODS se v dokumentu VIze 2020 hlásí například ke školnému pro vysokoškoláky. "Po zavedení balíčku podpory vysokoškoláků ODS zváží rozsah a podobu spoluúčasti," píše se v dokumentu Vize 2020.

Ve zdravotnictví by měl mít každý možnost připlácet si u pojišťoven za nadstandardní služby. "Musíme najít odvahu stanovit, co má být hrazeno ze solidárního balíku a co je již odpovědností občana," řekl v diskusi na kongresu náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

"Mladí lidé od nás musí jasně slyšet, že na svou budoucí penzi si budou muset významně spořit," uvedl místopředseda občanských demokratů a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Strana také slibuje zákon o rozpočtové kázni, aby byl do roku 2017 vyrovnaný státní rozpočet. ODS avizuje, že by nesouhlasila se snahou Evropské unie sjednocovat přímé daně a neakceptovala by ani to, kdyby byli Česku Unií "přiděleni" imigranti ze třetích zemí do Evropské unie.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz