Cesta Topolánkové byla prezentována jako příjezd premiérovy manželky.

Cesta Topolánkové byla prezentována jako příjezd premiérovy manželky. | foto: David Port, MF DNES

Topolánková pomáhala v Hanoji shánět dělníky ostravským firmám

  • 93
Premiér Topolánek před dvěma týdny na české ambasádě ve Vietnamu jednal o zprůhlednění přidělování víz. Nedávno před tím tu ale byla i jeho manželka. Také vyjednávala o vízech, ovšem z poněkud jiného úhlu. Přijela pomoci ostravským podnikatelům sehnat levnou pracovní sílu.

"Chtěli jsme zjistit, jaké jsou možnosti dovážet lidi z Vietnamu," říká předseda ostravské hospodářské komory Pavel Bartoš, který se cesty také účastnil.

Proč s sebou podnikatelé vzali i manželku premiéra? "Ta dáma má určité postavení, a dokáže tak otevřít dveře v politických kruzích ve Vietnamu," říká bez obalu Bartoš. Je přesvědčen o tom, že bez Topolánkové by je český velvyslanec vůbec nepřijal.

Někteří zprostředkovatelé práce i čeští podnikatelé, kteří shánějí levnou pracovní sílu ve Vietnamu, dělají vše pro to, aby obešli proceduru na české ambasádě v Hanoji. Ta totiž nestíhá vyřídit všechny žádosti o víza, které dostane na stůl. A tak se budoucí zaměstnavatelé vietnamských dělníků snaží na ambasádě sehnat "protekci".

Sama Topolánková nechce o svém výletu mluvit. Nechce prozradit ani to, kdo jí zájezd platil a zda za svou účast dostala honorář.

Přijela delegace paní premiérové
Velvyslanec v Hanoji Ivo Žďárek potvrdil, že se s "delegací" sešel především proto, že ji vedla Pavla Topolánková. "Došlo ke zdvořilostnímu přijetí paní Topolánkové a doprovodu. Během setkání se mimo jiné mluvilo i o nedostatku pracovních sil v Česku," řekl ve čtvrtek Žídek.

Kromě Topolánkové s velvyslancem jednali ještě ostravští podnikatelé a jeden Vietnamec. O koho šlo, není jasné, nepředstavili se. Ani hospodářská komora nechce prozradit, kdo "zájezd" organizoval a platil. Ve Vietnamu však skupinku vnímali jako oficiální zájezd paní premiérové, tak se o ní psalo i v místním tisku.

"Delegaci přijal úřad pro zahraniční vztahy v naší provincii, pak přišli k nám na jednání o spolupráci. Bylo tu i několik vietnamských podnikatelů žijících v Česku," říká Steven Lio z vietnamské firmy Becamex, kterou Topolánková také navštívila.

A co říká předseda vlády na to, že jeho manželka využívá postavení "šéfovy ženy" a jedná s jeho podřízenými na vietnamské ambasádě ve prospěch soukromých společností?

"Pavla Topolánková JE manželkou premiéra," napsal Topolánek v textové zprávě. "Pokud vás mohu slušně požádat, dejte jí pokoj," dodal.

S dobrým jménem to jde lépe Pavla Topolánková patří mezi ženy, které dokážou postavení svého manžela ve vysoké státní funkci dobře využít. I když neplní žádné oficiální povinnosti premiérovy manželky, využívá limuzínu s řidičem a ochrankou, za kterou daňoví poplatníci každý měsíc zaplatí mezi padesáti až sto tisíci korun.

Jméno Topolánková své nositelce také pomohlo najít zajímavou práci. Jako středoškolská učitelka z Ostravy by asi nebyla tak užitečná při misi podnikatelů ve Vietnamu. A stejně tak by možná nedosáhla funkce manažerky marketingu na Vysoké škole finanční a správní, kde od letošního ledna pracuje. Školu zřizuje společnost Czech Coal, které patří Mostecká uhelná. Ta si ráda zavazuje vlivné politiky. Pomohlo by jí totiž, kdyby se prolomily těžební limity, to Mirek Topolánek zatím odmítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video