ODS hrozí podle Mirka Topolánka strmý pád až pod deset procent, když neudrží postavení nejsilnější pravicové strany.

ODS hrozí podle Mirka Topolánka strmý pád až pod deset procent, když neudrží postavení nejsilnější pravicové strany. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánkova politická závěť: ODS hrozí pád až pod deset procent

  • 77
Pád ODS se podle expředsedy Mirka Topolánka nemusí zastavit ani na patnácti, ani na deseti procentech. Straně to podle něj hrozí, když přijde o postavení nejsilnější pravicové strany a přenechá ho TOP 09. V písemné zprávě, kterou strana vyvěsila na internetu, Topolánek tvrdí, že by sám odešel i v případě úspěchu ve volbách.

Volební výsledek strany označuje Topolánek, který na sjezd osobně nedorazil, za drtivou volební porážku" ODS. "Hloubku volební prohry podtrhuje fakt, že ODS získala dokonce ještě o sto tisíc hlasů méně, než v roce 2002. Tedy ve své vůbec nejhorší době," vypichuje Topolánek.

Za to, že má strana šanci sestavit vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými, vděčí podle bývalého předsedy ODS jen šťastným okolnostem, jako je ekonomický propad Řecka a také - Topolánkovými slovy řečeno - "poněkud hořkému úspěchu dalších stran".

Dokument: Dejte Nečasovi silný mandát

celá zpráva bývalého předsedy občanských demokratů

Za jednu z příčin slabého volebního výsledku označuje vnitřní spory i útoky na něj, které vyvrcholily jeho rezignací. "Strana, která se neustále hádá, jejíž poslanci se podílejí na pádu vlastní vlády a která prakticky neustále po osm let zpochybňuje svého lídra, nakonec přestává být pro voliče čitelná a přítažlivá," napsal do zprávy Topolánek.

Řada voličů podle něj volila raději kohokoli jiného než ODS, anebo alespoň masivně kroužkovala (tak se například do Sněmovny vůbec nedostal volební manažer strany a končící místopředseda Ivan Langer).

Je nutné, aby Nečas dostal silný mandát, píše Topolánek

Topolánek ve svém "politickém testamentu" pro kongres vyzývá k masivní generační výměně ve straně i k tomu, aby Petr Nečas jako nový předseda dostal silný mandát. "Petr Nečas byl součástí útoku proti mně a mohl bych mít tisíc důvodů, proč mu jeho pozici nepřát. Petr Nečas ale potřebuje silný mandát, aby mohl něco udělat," vyzývá Topolánek.

Vůči vlastní straně si nebere servítky. ODS podle něj spolu s ČSSD nese největší odpovědnost za prorůstání byznysu a politiky a za neschopnost rázně se vypořádat s korupcí.

Tvrdě se ve své zprávě bývalý předseda strany ohrazuje proti tomu, že se vytváří legenda, že s Topolánkem v čele by ODS ve volbách skončila někde na 14 procentech. Naopak s odkazem na vývoj preferencí argumentuje, že až 70 procent voličů TOP 09 se pro podporu této strany rozhodlo až po jeho vynuceném odchodu z čela strany.

"Až dosud ODS inkasovala bonus coby nejsilnější pravicová strana. Když o toto postavení přijde, pád se nemusí zastavit ani na patnácti, ani na deseti procentech," varuje stranu Topolánek. Za jednoznačné chyby označuje zvolení Václava Klause prezidentem, nominaci Jana Fischera na post premiéra i to, že Vlastimil Tlustý, který později pomohl shodit jeho vládu, byl chvíli ministrem financí.

Topolánek dává straně ještě jedno doporučení: "Rozumím tomu, že se nové vedení bude chtít odstřihnout od chyb a politiky Mirka Topolánka. Pokládal bych ale za hloupou chybu, kdyby se to nahradilo již překonanou a chybnou politikou Václava Klause."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video