Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánka teď zajímá privátní byznys, Nečas už pro něj ale chystá nabídku

  11:19aktualizováno  14:37
Expremiér Mirek Topolánek netouží po postu, za nějž by měl být vděčný státu. "Chce dělat v privátním byznysu, nechce být závislý na státu," řekl poslanec ODS Marek Benda, který patřil k jeho věrným. Lídr ODS Petr Nečas ale s Topolánkem jedná a chystá pro něj nabídku.

Bývalý premiér Mirek Topolánek se ani po volbách, po nichž vzniká pravicová vláda, nechce spoléhat na pomoc politiků - chce se věnovat soukromému byznysu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Žádný stát na světě si nemůže dovolit, aby jen tak odložil stranou potenciál, který má bývalý předseda vlády," vysvětluje Nečas, proč by rád, pokud se stane premiérem, Topolánkovi nabídl nějakou pozici, která by pro něj byla zajímavá i dostatečně důstojná.

"S Mirkem Topolánkem jsem mluvil a řekli jsme si nějaké možnosti. Ještě se k tomu vrátíme," uvedl Nečas. Dotaz, zda by se Topolánek mohl stát novým eurokomisařem, lídr ODS Nečas nechtěl nijak komentovat.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek iDNES.cz k této variantě řekl, že by to byla složitá věc. V minulosti sice expremiér Vladimír Špidla v Bruselu nahradil v této pozici Pavla Teličku, ale to bylo po eurovolbách, teď je situace jiná. V podstatě by Štefan Füle musel rezignovat a post Topolánkovi uvolnit. Sám by pak musel dostat jinou zajímavou pozici.

Post velvyslance by nebyl problém

Poslanec ODS Marek Benda iDNES.cz řekl, že se s Topolánkem o jeho budoucnosti bavil a nabyl dojmu, že ani nemá příliš chuť k tomu, aby ho politici vtahovali zpátky do hry nabídkami nějakého konkrétního postu, například v diplomacii.

Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky ODS Topolánkovu budoucnost neřeší. "Dokáže se o sebe postarat i sám," je přesvědčen Sobotka, který jako první na jaře vyzval Topolánka k rezignaci.

"Kdyby chtěl být Mirek Topolánek velvyslancem, tak by to určitě nebyl problém, ale má podle mě jinou představu o své budoucnosti," uvedl Kalousek, který dlouhodobě patřil k největším spojencům Topolánka v politice. Právě s ním také například konzultoval vznik nové strany TOP 09, která zazářila v letošních volbách do Sněmovny.

Nejdřív svatba, teď tenisový turnaj v Ostravě

Topolánek se po volbách, v nichž už nekandidoval, naplno věnuje soukromým věcem - už se stihl v luxusním hotelu Aria v Praze oženit s partnerkou Lucií Talmanovou (více o Topolánkově svatbě zde), která už také není poslankyní, ale na podzim zkusí senátní volby.

A teď o víkendu si Topolánek zahrál tenisový turnaj Manager Cup v Ostravě, kterého se účastnili podnikatelé, bývalí sportovci či politici. V páru s bývalým daviscupovým reprezentantem Karlem Nováčkem neobhájili loňské prvenství v turnaji.

Otázku iDNES.cz, jak sám vidí svou budoucnost, nechal bez odpovědi. Jeho kontakt s médii je nyní vůbec střídmý. Jen pro Hospodářské noviny před pár dny zareagoval na spekulaci, že by ho mohl zajímat post velvyslance v USA. "Znáte nějakého premiéra, který by dělal velvyslance? Nechcete mi dát nějaké normální otázky?" odvětil.

Již od poloviny dubna, tedy krátce poté, co ho strana donutila odejít z funkce předsedy, má Topolánek zaregistrované živnostenské oprávnění na poradenskou, konzultační a reklamní činnost, či na výzkum a vývoj v oblasti přírodních, technických i společenských věd.

Už tím dal najevo, že nechce moc spoléhat na pomoc politiků. "Je to jeho rozhodnutí, rád mu vyjdu vstříc, když bude chtít," říká Topolánkův přítel Kalousek, žhavý kandidát na ministra financí.

Byl by Mirek Topolánek dobrým velvyslancem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE 6267
ANO 1013


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz