Topolánka čeká tvrdá zkouška v EU, summit ke krizi

  11:30aktualizováno  11:30
Premiér Mirek Topolánek zažije v následujících dnech těžkou zkoušku. Vyráží do Bruselu, kde zítra začíná dvoudenní summit Evropské unie na téma finanční krize. Pro českou diplomacii to bude první formální setkání na vrcholné úrovni od začátku předsednictví EU.

Summit je pro Topolánka prubířským kamenem i z toho důvodu, že jeho výsledek bude mít do určité míry vliv na hodnocení, které si české předsednictví za své půlroční účinkování v čele Evropy vyslouží. | foto: Profimedia.cz

Premiér Topolánek, nad kterým se doma vznáší hrozba pádu vlády, bude během čtvrtka a pátku muset při hledání léku na současnou hospodářskou krizi sladit zájmy 26 dalších zemí. Summitu bude dominovat téma dopadů krize na ekonomiky jednotlivých států Unie a možnosti jejich řešení.

Topolánek připustil, že 27členný blok čelí výzvám, s jakými se nikdy předtím v minulosti nepotýkal. O "historičnosti" problémů, kvůli kterým se hospodářství EU podle prozatímních odhadů Bruselu propadne takřka o dvě procenta HDP a kvůli nimž už členské státy bloku na pomoc finančnímu sektoru a ekonomice vydaly dohromady téměř čtyři procenta HDP (zhruba půl bilionu eur), ale hovoří prakticky všichni unijní lídři.

Na summitu se Unie musí dohodnout na tónu, kterým bude hovořit asi za dva týdny v Londýně na dlouho očekávané schůzce největších světových ekonomik G20. I na ní se stejně jako v Bruselu bude probírat nová světová finanční architektura.

Řeč bude o nezaměstnanosti a klimatických změnách

Jedním ze složitých témat, které se dají ve čtvrtek a v pátek čekat, bude také debata o dopadech krize na oblast zaměstnanosti. Kvůli tomu už Češi svolali na květen do Prahy zvláštní summit.

S hospodářskými problémy do určité míry souvisí i další téma, které státníky čeká - boj s klimatickými změnami a připravování pozice pro celosvětovou konferenci, která se koncem roku uskuteční v dánské Kodani.

Hodně se nyní debatuje o tom, kolik peněz dá EU rozvojovému světu v souvislosti se snahou zapojit do snižování emisí i chudé země. "Bylo by příliš brzy na to, dát peníze na stůl," řekl na zasedání ministrů životního prostředí český zástupce Martin Bursík počátkem března.

Summit na stejné téma byl už v březnu

Summit je pro Topolánka prubířským kamenem i z toho důvodu, že jeho výsledek bude mít do určité míry vliv na hodnocení, které si české předsednictví za své půlroční účinkování v čele Evropy vyslouží. Vláda Prahy se totiž chýlí k polovině. Nadcházející summit nesporně patří k vrcholům české mise v Unii.

Pro české lídry je výhodou, že podobnému setkání, ač na neformální úrovni, v podobném složení už jednou šéfovali. Počátkem března Češi svolali mimořádný summit kvůli dopadům současné finanční a ekonomické krize.

Vrcholná schůzka podobně jako řada dalších v unijní minulosti ukázala, že EU ráda hovoří o potřebě koordinovaných a jednotných postupů při řešení krizových situací, avšak hledání a hlavně nacházení těchto pozic mnohdy komplikují specifické národní požadavky jednotlivých zemí. - čtěte Topolánek: EU takové krizi ještě nečelila a musí být jednotná

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Spojené státy poprvé prošetří masové sexuální zneužívání dětí kněžími

Ilustrační snímek.

Ministerstvo spravedlnosti USA otevřelo vyšetřování sexuálního zneužívání mladistvých a dětí kněžími v Pennsylvánii....

Summit EU opět ukázal, jak trvá se domluvit, migrace už ale není trauma

Premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (18. října 2018)

Čtvrteční summit lídrů členských států Evropské unie se uskutečnil v poměrně klidné atmosféře. Dohodu ve sporné otázce...

Unijní soud pozastavil polský zákon o Nejvyšším soudu, porušuje smlouvy EU

Polský premiér Mateusz Morawiecki na summitu EU s asijskými zeměmi v Bruselu...

Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce Nejvyššího soudu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz