Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánka čeká další kobereček, ale v sebevraždu ODS nevěří

  8:57aktualizováno  8:57
Odpůrci Mirka Topolánka uvnitř ODS mají další šanci odstranit šéfa oslabeného kontroverzními výroky. Odpoledne se sejde širší vedení strany, výkonná rada. Sám Topolánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny označil své možné odvolání z kandidátky za poslední sebevražedný krok, který by ODS mohla udělat.

Mirek Topolánek, předseda ODS na ideové konferenci strany "Vize 2020" v Brně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Obecně se předpokládá, že většímu tlaku než v úterý už předseda občanských demokratů vystaven nebude. Tehdy grémium dvanáct hodin jednalo o jeho výrocích na adresu voličů nebo církve pro časopis Lui. Topolánka k odchodu nepřesvědčilo. (více o úterním jednání čtěte zde)

Tohle už u Topolánka nezkousnu

První místopředseda ODS Vodrážka o vývoji své loajality

V ODS to ale nepřestalo vřít. Dnešek ukáže, zda svého šéfa podrží širší vedení, které je nejvyšším stranickým orgánem mezi kongresy. Členové regionálních sdružení ODS ve středu do pozdního večera diskutovali, co dnes řeknou.

Jak se může ODS ke skandálu svého předsedy dva měsíce před volbami postavit?

1. Topolánka odvolat silou

Nejradikálnější řešení. Předsedu, který v úterý odmítl odstoupit sám, smí odvolat pouze celorepublikový kongres ODS. Byl by to velmi riskantní tah: svolat více než pět set delegátů kongresu je organizačně náročné. A hlavně, na kongresech se tradičně pere špinavé prádlo.

To by ODS mohlo těsně před volbami v očích voličů ještě více poškodit. I proto je tato varianta velmi nepravděpodobná. Kromě lidí z jihočeské ODS ji všichni oslovení členové konzervativců odmítají.

Vox populi

Agentura Sanep se v internetovém průzkumu zeptala, zda by měl Topolánek kvůli svým výrokům odstoupit. Kladně odpovědělo téměř 62 procent dotázaných. "Zajímavé je, že tento názor sdílí i 91 procent voličů ODS," uvedl Sanep.

S ještě "divočejším" plánem přišel někdejší Topolánkův klíčový spojenec, první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Přiznává však, že dnes už je pozdě. "Měli jsme vtáhnout do hry ještě další osobnosti. Třeba využít potenciál členů Fischerovy vlády," volá po nových tvářích.

Topolánek v rozhovoru pro HN řekl, že jeho odchod by jen umocňoval dojem, že v ODS dochází k jakýmsi pučům, polopučům a nestandardním řešením.

"Příští kongres bude volební a i v případě, že vyhraji volby, tak se nepochybně někdo bude ucházet o post předsedy. Vidím v ODS celou řadu lidí, kteří si o to mají říct. To ale není jen o Topolánkovi, to je problém celého širšího vedení," řekl listu předseda.

2. Topolánka vyškrtnout z kandidátky

ODS může "zlobivého" předsedu potrestat i tím, že ho škrtne z prvního místa jihomoravské kandidátky.

"Nechápu, jak může člověk kandidující na katolické jižní Moravě takhle mluvit o církvi," komentuje Topolánkovy výroky o "církvi vymývající mozky" šéf jihočeské ODS Martin Kuba.

Nepřijatelný Topolánek je Čechům buřt

Co napsal o české kauze rakouský Der Standard

ODS by se dostala do situace, která v historii nemá obdoby: šla by do voleb s lídrem, který nekandiduje na poslance.

Ale ani tato varianta není pravděpodobná. "Rozhodnutí o kandidátce necháme plně na jihomoravské organizaci," upozorňuje druhý muž ODS David Vodrážka, další Topolánkův odpůrce. A jižní Morava se na nápad netváří. "Lídrovství Mirka Topolánka v kraji a lídrovství celé ODS je spojená nádoba," říká šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Co na to Topolánek? "Stažení z kandidátky bych pokládal za poslední sebevražedný krok, který by ODS mohla udělat. Stát se to může, pokud ale v ODS zůstaly zbytky pudu sebezáchovy, tak to neudělá. Mně by tím velmi ulehčili odchod, protože já teď musím pracovat dvacet hodin denně, abych trochu napravil, co jsem jen částečně mohl způsobit," řekl Hospodářským novinám.

3. Jen "podusit" a nechat být

Podle lidí z regionů, se kterými včera MF DNES hovořila, je nejpravděpodobnější variantou, že modří dnes svého nepopulárního šéfa budou na jednání "grilovat", ale nakonec si řeknou, že stejně nic nenadělají, a se skřípěním zubů půjdou s Topolánkem do voleb.

"Copak může jít výkonná rada dva měsíce před volbami proti předsedovi? To už bychom se nechovali jen jako sebevrazi, ale navíc jako kanibalové," říká Topolánkův dlouhodobý rival, pražský primátor Pavel Bém.

"Jediná cesta je perfektní a přesvědčivá volební kampaň a program," dodává.

Na tom se s Topolánkem shodnou, alespoň podle předsedova vyjádření pro Hospodářské noviny. Ty se ho ptaly, kolik poslední vnitrostranická šarvátka sebrala občanským demokratům preferencí.

"Vývoj našich preferencí se začíná lámat k lepšímu. Když budu velký optimista, tak řeknu, že pozitivní vývoj se možná krátkodobě zastavil, když budu pesimista, tak řeknu: Ovlivnilo to vývoj preferencí natolik, že se nám nepodaří za dva měsíce tu ztrátu napravit. Nyní ale nemá smysl se bavit o tom, jestli tu ztrátu způsobil Topolánek nebo Sobotka."

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz