Jiří Paroubek, předseda ČSSD a Wang Jiraui, vedoucí Mezinárodního oddělení ÚV KSČ

Jiří Paroubek, předseda ČSSD a Wang Jiraui, vedoucí Mezinárodního oddělení ÚV KSČ | foto: ČSSD

Topolánek zapomíná na Čínu, říká Paroubek

  • 69
Vůdce nejsilnější opoziční strany se chce od vládní koalice odlišit za každou cenu, zahraniční politiku nevyjímaje. I proto přijal pozvání čínských komunistů a s delegací odjel na dálný východ. S nejvyššími představiteli země se však stejně nesešel.

Poté, co Jiří Paroubek přijal před deseti dny společně s dalšími sociálnědemokratickými vůdci střední Evropy v Praze prohlášení, které končí slovy "V Evropě už žádné nové rakety nechceme!", vyrazil na cestu po Číně.

Celý týden se tak snažil dokázat svá slova, že bude dělat samostatnou zahraniční politiku "všech azimutů", která se bude podstatně lišit od té vládní. 

Strach z roztříštěného pohledu na Česko kvůli jeho přístupu odlišnému od oficiálního ho však netrápí. Naopak tvrdí, že v každé demokratické zemi existují různé přístupy k zahraniční politice.

"Bohužel z pohledu současné vlády vypadává celý segment Asie," řekl Paroubek v Pekingu už v úterý. V sobotu pro MF DNES ke své cestě, která skončila v neděli, dodal: "Šéf největší opoziční strany a v případě vítězných voleb příští premiér, si musí takové věci odpracovat."

Nakonec se ale delegace Jiřího Paroubka nesetkala s nikým z nejvyšších představitelů země. Vrcholem byly v tomto směru jen schůzky s vedoucím mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Wang Ťia–žuejem, jeho zástupcem Čchen Feng–siangem a sekretářem Centrální komise pro inspekci disciplíny KSČ Wu Kuang–čengem.

Návštěva se uskutečnila na pozvání čínských komunistů, jejichž vláda také platila delegaci část pobytu. Na části nákladů se podílela česká sociální demokracie.

Podle Jiřího Paroubka ho však Čína jako komunistická země neodrazuje tak jako premiéra Mirka Topolánka. "Ovšem kdybych byl současným předsedou české vlády, tak bych ze strachu před agresivním přístupem hostitelů k obchodu nespal. Čínský vývoz totiž vysoce převyšuje český a obchodní bilance je vysoce pasivní," řekl Paroubek. Jenže čínský přebytek se výrazně zvýšil právě za osm let vlád ČSSD.

To, že Číňané neuznávají duševní vlastnictví a jeho ochranu, se dá podle Paroubka řešit jednáním. A hovořit o lidských právech, propuštění politických vězňů či o některých nesplněných slibech daných před letní olympiádou v Pekingu, Paroubkovi jako neoficiální návštěvě dle jeho slov nepříslušelo.

Přestože šlo o poznávací cestu (jak bývá v Číně obvyklé, její součástí byla i návštěva tradiční opery či pozorování pand), vzal s sebou Paroubek i nejmladší poslance ČSSD, kteří měli zemi poznávat a seznamovat se s uvažováním nejvyšší místní hierarchie. Pro ně bylo proto připraveno setkání s výborem Všečínské federace mládeže či čtvrteční přednáška na Finanční a ekonomické univerzitě v Šanghaji.

Tam předseda ČSSD hovořil o růstu české ekonomiky. Přitom ho prý vůbec nezarazilo, že studenti měli před i po přednášce zakázáno komunikovat se zahraničními médii a jen vybraní účastníci přednášky směli přednést dopředu připravené otázky. Daleko více Jiřího Paroubka překvapil počet studentů. Bylo jich totiž mnohem méně, než očekával.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video