Premiér Mirek Topolánek v doprovodu generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly (vlevo)

Premiér Mirek Topolánek v doprovodu generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly (vlevo) | foto: ČTK

Topolánek za mřížemi slíbil peníze na vězeňství

  • 47
Premiér Mirek Topolánek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se sešli v plzeňské věznici na Borech. Představovali tam vládní plány pro oblast vězeňství. Už zítra by měli poslanci začít schvalovat třeba zákon, který by zřídil detenční ústavy pro nebezpečné devianty.

Jeden takový ústav by měl být v Brně, druhý na Jesenicku. Společnost by tak měla být chráněna před nebezpečnými devianty, kteří dnes pobývají v psychiatrických léčebnách, kde hrozí riziko útěku.

Pospíšil a Topolánek také v borské věznici přislíbili 32 milionů na zvýšení obvodové zdi. Ta teď v některých místech měří jen necelé tři metry, měla by vyrůst na šest. Pomohlo by to zabránit tomu, aby příbuzní či známí přehazovali přes zeď vězňům nejrůznější věci.

Příští rok zedníci zvýší zeď kolem věznice na šest metrů. "Pokud poslanci schválí rozpočet, je v něm počítáno s třiceti miliony korun na obnovu a zvýšení zdi kolem borské věznice," řekl Mirek Topolánek.

Nové haly
Podle šéfa Vězeňské služby Luďka Kuly je vyšší zeď jen prvním krokem. "Na zdi budou muset být ještě další bezpečnostní prvky, například válce ze žiletkového drátu a různé detektory. Jsem rád, že na bráně věznice je snímač tepové frekvence. To je zařízení, které v kamionu dokáže odhalit během několika sekund živý organismus. Už se nemůže stát, že by z věznice někdo vyjel schovaný v bedně," uvedl Kula.

Ředitel věznice Pavel Šefl připustil, že i šest metrů vysoká zeď jde přehodit, "zásilka" pak ale nedoletí až na dvory, po kterých se pohybují odsouzení.

Luděk Kula znovu potvrdil, že ani po zvýšení zdi kolem káznice na šest metrů se do Plzně už nevrátí nejtěžší zločinci. "Pro ty jsou určené věznice Valdice a Mírov," dodal Kula.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil při prohlídce dílen, kde odsouzení vyrábějí kovové rohože, projednával s premiérem Topolánkem a plzeňským primátorem Pavlem Rödelem možnost postavit v bývalých kasárnách vedle věznice další haly pro zaměstnávání trestanců.

Není to nic moc
"Kdyby vznikla průmyslová zóna vedle věznice, předpokládám, že zájem firem o zaměstnání vězňů by byl veliký. Velikým přínosem by byla i pro věznici. Například celá věznice je protkaná podzemními chodbami a těmi by vězni mohli být odváděni do zaměstnání a pak zase zpátky do věznice. Vše by bylo bez větších bezpečnostních rizik," podotkl šéf borské věznice Pavel Šefl.

Topolánek si prohlédl i jednu z borských cel. Vydržel v ní deset sekund a hned byl zase zpátky na chodbě. "Teda, není to nic moc," komentoval vzorně uklizenou prázdnou celu s kovovými pryčnami.

Nové káznice budou stavět i soukromníci
Zřejmě první věcí, kterou uvnitř zahlédl, byla záchodová mísa hned vedle dveří. Do cely ale hned posílal fotografy a kameramany. "Pánové s foťákama, jděte se podívat dovnitř. Víte, že vás mám rád," smál se premiér.

Stížnosti vězňů na podmínky v káznicích by podle jiného návrhu ministra Pospíšila už nadále neměli řešit úředníci Vězeňské služby, ale takzvané občanské komise. V nich by seděli nezávislí odborníci, zástupci města či obce, ve které věznice je, nebo třeba i představitelé konkrétní věznice.

V Česku je v současnosti 19 tisíc vězňů. Dalších šest tisíc odsouzených k výkonu trestu nenastoupilo, v přeplněných káznicích by pro ně ale stejně nebylo místo, přiznávají úřady. Ministr proto navrhuje, aby se za méně závažné trestné činy častěji ukládaly alternativní tresty.

Nedostatek místa ve věznicích by pak chtěl řešit úpravou stávajících věznic. Nové káznice by se měly stavět ve spolupráci se soukromými investory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video