Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek vyměnil ministra životního prostředí

  10:59aktualizováno  12:45
V nové vládní sestavě nastala na poslední chvíli změna. Mirek Topolánek se rozhodl posadit do křesla ministra životního prostředí konzultanta Světové banky Petra Kalaše. Nahradí tak původně osloveného vysokoškolského profesora Bedřicha Moldana.

Mirek Topolánek | foto: Michal ŠulaMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

INFOGRAFIKA:
Koho zve Topolánek do vlády

ČTĚTE TAKÉ:
Topolánek přinesl seznam ministrů na Hrad

Moldan o změně do poslední chvíle nevěděl. "Ještě včera ráno mi pan premiér sdělil, že je rád, že jsem jeho nabídku přijal," řekl kolem půl jedenácté iDNES.cz.

Dodal, že na funkci nijak nelpí. "Byla by to práce na relativně krátkou dobu v kontinuitě toho, co dělám dlouho jako stínový ministr, takže buď to bude nebo nebude. Netrvám na tom," řekl.

To, že s křeslem ministra životního prostředí počítá Topolánek pro nestraníka Kalaše, se MF DNES dozvěděla ještě před tím, než šel premiér svou vládu představit na Hrad.

Vyplývá to i z toho, co řekl na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Klausem. Ve vládě bude podle něj devět členů ODS a šest nestraníků. Kdyby v kabinetu zasedl původně oslovený Moldan, byl by poměr straníků a nestraníků 10:5.

Jednotlivé ministry nechtěl předseda ODS představovat. "Ve vládě budou dvě ženy a dva emigranti," řekl pouze. Jedním z nich by mohl být právě Kalaš, který žije ve Švýcarsku. Druhým je herec a novinář Martin Štěpánek, jemuž nový premiér nabídl křeslo ministra kultury. Štěpánek emigroval v 80. letech do Německa. - více zde

Kdo je Petr Kalaš

Širší veřejnosti prakticky neznámý odborník se narodil v roce 1940 v Praze. Vystudoval ekonomii a energetiku na Českém vysokém učení technickém, po srpnu 1968 emigroval do Švýcarska. Tam zahájil úspěšnou kariéru jako konzultant řady prestižních firem na poli energetického a průmyslového plánování. Podílel se na více než stovce projektů zejména v rozvojových zemích. Od poloviny 80. let spolupracoval se švýcarským ministerstvem zahraničních věcí, odpovídal za rozvojovou spolupráci s africkými, jihoamerickými i asijskými zeměmi. V letech 1991 až 1994 koordinoval švýcarskou technickou pomoc v oblasti životního prostředí, určenou středoevropským zemím. V posledních letech udržuje styky i se školou, kterou absolvoval, loni v dubnu se například zúčastnil slavnostního otevření laboratoře s palivovým článkem na Elektrotechnické fakultě ČVUT.
V současnosti působí Kalaš jako technický koordinátor Světové banky, vede program zaměřený na zavádění pravidel Kjótského protokolu o snižování emisí do praxe. Věnuje se problematice skleníkových plynů a rozvoji mezinárodního trhu s emisními povolenkami. Kalašův program ve Světové bance, spoluzaložený švýcarskou vládou, je zaměřený na země Latinské Ameriky, střední a východní Evropy, Afriky a Asie. Dosud se mu podařilo zahájit dialog o dopadech změn klimatu ve třech desítkách zemí.

Návrh Topolánkovy vlády má už i posvěcení prezidenta republiky. Topolánek mu seznam přinesl na Hrad. Klaus ho nechtěl komentovat. "Nebylo tam žádné jméno, které bych předsedovi vlády rozmlouval," řekl pouze. Kabinet z členů ODS a nestraníků jmenuje v pondělí. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz