Topolánek vyhrál-prohrál

  1:00aktualizováno  1:00
Vyhrál Topolánek, nebo dostal za uši? Půjde ODS do boje o předčasné volby, nebo se dohodne s Paroubkem? Jedni říkají tak, druzí tak, jako v židovské anekdotě. Kdyby dostal jediný kandidát Topolánek devadesát procent, bylo by jasné, že vyhrál. Kdyby dostal padesát pět procent, bylo by jasné, že prohrál.

Topolánek obhájil post předsedy ODS. Co dál? | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Jenže sedmdesát? To je něco mezi tím.

Kdyby byl Pavel Bém zvolen prvním místopředsedou poté, co by vystoupil vůči Topolánkovi konkurenčně, byl by předseda v koutě. Jenže Bém se v neslaném nemastném projevu přihlásil skoro patolízalsky ke svému šéfovi. Jak to číst?

Pokud někdo považuje stranické sjezdy za nekonečnou nudu, mýlí se. XVII. sjezd ODS by se dal pouštět jako reality show. Samozřejmě, kdybychom vystříhali uspávačské pasáže z projevů a vystoupení zahraničních hostů krom Dzurindy.

Napětí by se dalo krájet. Kdo vypadne? Moderátor poněkud lepší než Leoš Mareš by mohl utěšovat Miroslavu Němcovou, kterou poslali diváci ven přes skvělý výkon.

Sjezd jako exhibice
Řečníci často zdůrazňovali symboliku. Sedmnáctý sjezd ODS krátce po sedmnáctém výročí sedmnáctého listopadu… Nikdo si pochopitelně nevzpomněl na chmurnější paralelu. Sedmnáctý sjezd sklerotické a tupé KSČ. Definitivně poslední…

I když můžeme ODS vyčítat příliš dravou konkurenci, zákulisní praktiky, protisocialistickou demagogii, falešný antikomunismus, takovou vyprázdněnost jí vyčítat nemůžeme. Stranické sjezdy jsou vždycky exhibováním naleštěné muskulatury. Jsou směsí intrik a slov tak velkých, že jsou ve skutečnosti malá.

Pokud ale srovnáme úroveň posledního sjezdu ČSSD, který se konal též ve vypjaté situaci před volbami, vede ODS deset nula. Vlastimil Tlustý sice působil komicky, když různé vládní možnosti představil v grafech a tabulkách, které obodoval, žádný sociální demokrat by však nebyl takového, byť legračního výkonu schopen.

Všichni jsou bezradní
Modří jsou dnes nepochybně silnější než oranžoví. Jen jednu věc, chudáci, nevědí. Jak se dostat k moci. Donekonečna se opakují, byť vynalézavě, tytéž argumenty. S Paroubkem, nebo vzhůru k předčasným volbám?

Rozmotává se gordický uzel, nebo se koulí Kolumbovo vejce. Nenašel se nikdo, kdo by to rozetnul. Tlustý sesmolil své tabulky. Delegát Franc z Děčína se zapsal do dějin svou krátkou filozofickou úvahou nad tím, že Paroubek „ryje držkou v bahně“.

Oba však, vědátor i zemitý drsňák, prokazují stejnou bezradnost. Prosazují své řešení, ale vědí, že je stejně vachrlaté jako to druhé. Byla by legrace, kdyby diváci mohli jako v reality show občas vidět, co si řečníci myslí ve skutečnosti, v koupelně nebo v sauně.

Řešení nepřišlo
ODS totiž připomíná Buridanova osla. To nebohé zvířátko, které tak dlouho váhalo mezi dvěma kupkami sena, až zdechlo. Modří neváhají mezi dvěma šťavnatými lákadly, ale mezi dvěma riziky.

Dobře vědí, že voliči je v posledních volbách odměnili za zásadovost a relativní slušnost. Ztratí jich víc, když se vrhnou do náruče Paroubkovi? Nebo budou potrestáni tvrději, když skočí rovnýma nohama do třetího pokusu o vládu a otevřou dveře nekontrolovatelnému politickému gangsterismu, čili tajnému nakupování poslanců?

Mirek Topolánek přesvědčivě zdůvodnil, že Paroubkova náruč je mu milejší. Naznačil, že má tajný plán, jak svého soupeře v přátelském objetí umačkat. Bém mluvil skoro jako lidovec, nikdo by mu nevyčetl z očí, jakou kartu hraje a proč.

Co teď?
Ta otázka z úvodu je tedy důležitá nejen pro ODS, která nám může být ukradená, ale pro budoucnost země: Dostal Topolánek za uši? Bude divoká hra o předčasné volby? Vyhrál Topolánek? Bude skrytá velká koalice cvalíků proti malým stranám?

Účastníci sjezdu dali stejně kryptické poselství jako občané v parlamentních volbách. Jedni říkají tak a druzí tak. Topolánek se však musí rozhodnout. Ukázal, že je dobrý politik. Ví tedy, že nejhorší ze dvou sebevražedných možností je ta třetí – váhání, k němuž ho odsoudil sjezd.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

Silné Rusko je v zájmu České republiky, řekl Skála z KSČM v Rozstřelu

Místopředseda KSČM Josef Skála v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (16. října...

Komunisté v letošních komunálních a senátních volbách propadli. Poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 nemají v horní...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Eliška a Jakub, narodili se i Madla a Gaston

Ilustrační snímek

Nejpopulárnějšími dětskými jmény v Česku jsou Eliška a Jakub, naopak Tereza vůbec poprvé od roku 1999 vypadla z...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz