Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek už nechce volby, domlouvá se s Paroubkem

  9:59aktualizováno  12:28
Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek už nebude prosazovat předčasné volby v příštím roce. Po jednání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem řekl, že strany hledají dohodu na stabilnější vládě. Kabinet by podle nich mohl vzniknout do 14 dnů. O jeho podobě budou ještě jednat.

Z Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka budou možná předsedové vládních stran | foto: Stanislav PeškaČTK

Jakoby v případě dvou nejsilnějších stran platilo, že čas je mocná čarodějka. Zatímco před pěti měsíci utekli zástupci obou stran od jednacího stolu a na dálku na sebe útočili, pondělní dopoledne znamenalo významnou změnu.

Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek pronášeli v jednom z menších přízemních sálů Kramářovy vily věty, které byly ještě minulý týden nevídané a neslýchané.

"Předčasné volby jako koncept neuspěly," prohlásil staronový premiér Topolánek. Ten Topolánek, který dosud mluvil o předčasných volbách všude, kde se jen objevil. Nyní to už neplatí. Zdá se, že velcí rivalové jsou na cestě ke spolupráci, která může trvat až do dalších řádných voleb v roce 2010.

"Bez základní dohody se sociální demokracií není možné najít konsensus," poznamenal pravicový předseda a mluvil o spolupráci demokratických stran, bez komunistů.

"Nazval bych to vládou národního dialogu a českého předsednictví Evropské unie. Taková vláda by měla řešit základní problémy země," pokračoval Topolánek a slíbil, že do čtrnácti dní by mohlo být o takové vládě jasno.

Žádná silná slova na tiskové konferenci k slyšení nebyla, žádné vzájemné osočování se nekonalo, naopak politici se usmívali a podávali si ruce. "Oba dva se držíme zpátky," tvrdil předseda Topolánek na téma vzájemných vztahů. Na schůzku se přitom připravovali už od neděle, kdy si telefonovali a důkladně probírali její program.

Ruka v rukávě není, prohlašuje Škromach
Spokojeněji ale přece jen působil šéf socialistů Jiří Paroubek, který už dlouho opakuje, jak si za současné situace přeje dohodu s ODS.

"Já mám velmi dobrý pocit, uvidíme, jestli to bude platit ještě po kongresu ODS, věřím, že na bázi dohody dvou největších stran je možné najít stabilní řešení," svěřoval se Paroubek po odchodu z premiérské vily.

I Paroubek zjemnil svůj slovník. Dokonce naznačil, že příštím hrdinou politické scény může být Topolánek. "Hrdinou bude ten, kdo najde odvahu pro podporu stabilního řešení. Země potřebuje politiky s politickou odvahou," uvedl šéf ČSSD. 

Topolánek nebude na stranickém kongresu, který začíná už za pět dní, v jednoduché situaci. Ne každému zřejmě bude po chuti jeho sbližování s ČSSD. Topolánek ovšem nemůže bez dohody s Paroubkovými sociálními demokraty vládnout, nepřímo mu to naznačil minulou středu i prezident Václav Klaus, když ho podruhé pověřil funkcí premiéra. - více zde

Dohoda ODS a ČSSD může ztroskotat
Dohoda o vládě mezi Paroubkem a Topolánkem ale ještě není jistá, potvrzuje to mimo jiné i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Ruka v rukávě ještě není," prohlašuje.

Velmi důležité nyní bude, jak se zachovají lidovci a zelení. Topolánek by byl nejšťastnější, kdyby v jeho vládě seděli.

S politiky KDU-ČSL zřejmě větší problém nebude, vždyť sám jejich úřadující předseda Jan Kasal požadoval ze všeho nejdříve dohodu mezi ODS a ČSSD, a pak i společnou dohodu s lidovci.

Mnohem větší problémy bude dělat "zelený" Martin Bursík. Tomu se nikdy nelíbila vláda, která by byla postavena ze spolupráce největších stran. A tuto svou nechuť dal najevo i několik minut po schůzce dua Topolánek - Paroubek.

"Je to zásadní chyba," ohodnotil výsledek jejich jednání na Frekvenci 1. "Mám pocit, že se Paroubkovi ani Topolánkovi nechce riskovat a že je jednodušší se dohodnout, sednout si do funkcí a neprosazovat předčasné volby. Myslím si, že to od pana Topolánka není solidní," stěžoval si předseda Strany zelených.

Svou stížnost může vyřídit Topolánkovi přímo z očí do očí. V poledne se totiž možní vládní kolegové společně sešli - i když vládní kolegové budou stěží.

Je ale docela možné, že se vrátí i staré nepřátelství mezi šéfy ODS a ČSSD. Zatímco v Topolánkově představě vlády národního dialogu hrají důležitou roli lidovci se zelenými a komunisté nejsou nikde na obzoru, Paroubkovy sny jsou poněkud jiné.

Velmi to bylo cítit právě při odchodu z Kramářovy vily. Paroubek chce nějakým způsobem vtáhnout do hry i komunisty, lidovce se zelenými vidí ve vládě nerad.

"Je otázka, jestli by lidovci a zelení do takové vlády vůbec šli," zapochyboval Paroubek, když už vedle něj nestál Topolánek, a dával si záležet na tom, aby se nemluvilo o přímé vládní účasti politiků těchto dvou stran.

"To nebude typicky stranická vláda. Hledáme velmi kompromisní řešení, postavené na bázi dohody ODS a ČSSD, s tím, že budou přizváni k nějaké formě spolupráce, jako třeba odborníci, i lidé z dalších stran," tvrdí šéf sociálních demokratů, kteří naznačují, že by do vlády nešli se svými politiky z první linie.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz