Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Špidla boj v ČSSD vyhraje

  0:01aktualizováno  0:01
Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, který se chystá na víkendový souboj o udržení své stranické pozice, ve středu slyšel podporu z naprosto nečekané strany. Za schopného politika jej označil předseda ODS Mirek Topolánek.

"Špidla je sice symbol této špatné vlády, ale ze všech těch lidí je téměř nejschopnější," řekl Topolánek v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

Šéf ODS také věří, že Špidla uhájí pozici předsedy strany i vlády. Uvnitř sociální demokracie během středy vrcholily přípravy na sobotní souboj. Grossův stoupenec Richard Dolejš, předseda středočeské ČSSD, ujišťoval poslance, že "Standa tentokrát určitě neuhne a půjde do toho".

Část Grossových sympatizantů má totiž obavu, že si ministr vnitra na poslední chvíli střet se Špidlou rozmyslí, stejně jako před rokem na stranickém sjezdu. Připravuje se i Vladimír Špidla. Už ve středu si ve sněmovně sepisoval projev na sobotu.

Bude přitom vycházet také ze sedmistránkového dopisu, který napsal vybraným členům ČSSD hned po prohraných volbách a který má MF DNES od středy k dispozici. Klade v něm důraz na obhajobu sociálního státu.  

Špičky ČSSD jdou do střetu
V zákulisí sněmovny se snaží lidé od Stanislava Grosse vyjednávat pro svého šéfa podporu před důležitým sobotním jednáním ČSSD.

Když místopředseda ČSSD Stanislav Gross před několika dny radil spolustraníkům, co by měli dělat po prohraných volbách, použil příměr se spojeneckými vojsky v Normandii v roce 1944.

"Jakmile se vylodili, dostali se do velmi ostré palby. Jejich velitel jim poradil jediné: nezůstat stát, ale rozhodnout se buď pro ústup, nebo pro útok," pravil Gross, známý čtenář knih o druhé světové válce.

Je velmi pravděpodobné, že podobně bude naléhat na účastníky sobotního klíčového zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. Jako by jim vzkazoval: nejhorší je nic nedělat a přešlapovat na místě.

Právě v sobotu se rozhodne o budoucnosti nejsilnější vládní strany i České republiky. A Gross se podle všeho do tohoto boje zapojí. Poslanci, s nimiž vyjednává Richard Dolejš - nejbližší spolupracovník Grosse - se shodují: "Dolejš nám říká, že Standa do toho půjde. Nemá ani jinou možnost, teď má poslední šanci ukázat, že se střetů nebojí," říká jeden z poslanců, který si nepřeje být jmenován.

Dolejš navíc tvrdí, že předseda Špidla by měl skončit už tehdy, pokud mu nebude důvěřovat třeba jen polovina účastníků sobotního jednání. Ne tedy tři pětiny, jak říkají stranické řády.

"Nedovedu si představit, že by v čele ČSSD a státu stál člověk, který nemá důvěru nadpoloviční většiny členů," tvrdí Dolejš. Sám Gross nechtěl svůj postup komentovat.

Nazdar sociálnímu státu?
MF DNES se podařilo získat dokument, v němž premiér Špidla podrobně popisuje, jak by měla vypadat Česká republika jako sociální stát v jeho představách. Tento dokument Špidla rozeslal některým členům ČSSD ihned po porážce v evropských volbách.

Je pravděpodobné, že jeho sobotní projev z něho bude vycházet. "Jsou to mé myšlenky, ale konečné úpravy dělaly naše odborné komise v ČSSD. Určitě některé z těchto myšlenek představím i na sobotním jednání," sdělil ve středu MF DNES premiér.

V dokumentu tvrdí, že evropský sociální model čelí americké a východoasijské konkurenci. "Pokud se to nezmění, začne této konkurenci podléhat. Máme-li si tedy uchovat civilizační standard, musíme se stát mnohem efektivnější a modernější.

Proto se osobní iniciativa stává výrazně důležitější než dosud," varuje. Zároveň MF DNES sdělil, že bude v sobotu především obhajovat současnou vládu. "Pokud vláda svůj mandát neobhájí, otevírá se cesta konzervativcům. A v případě jejich vítězství nemůžu říci nic jiného než nazdar sociálnímu státu," míní premiér.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

D1 u Humpolce ve směru na Prahu stále stojí, vyprošťovací práce jdou pomalu

Hromadné nehody na 99. kilometru D1 (16. ledna 2017).

Ani přes noc se nepovedlo zprovoznit dálnici D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu. Po nehodách od 12.30 dál stojí....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz