Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek si řekl o funkci premiéra, zelení to vzdávají

  15:06aktualizováno  19:57
Předseda ODS Topolánek požádal na Hradě prezidenta, aby ho pověřil sestavením vlády. Předložil mu dvě možné varianty řešení povolební situace: menšinovou vládu občanských demokratů s duhovou podporou, nebo předčasné volby. Zelení navrhli partnerům ukončení koaliční smlouvy.

Přejít na speciál Hledá se vláda

DALŠÍ DNEŠNÍ UDÁLOSTI:
Rozvazujeme vítězi voleb ruce, oznámil Kalousek
Zelení jsou připraveni vystoupit z trojkoalice

Předseda ODS Mirek Topolánek jednal s prezidentem od 14 hodin. Po skončení schůzky řekl novinářům, že Klause požádal, aby ho pověřil sestavením nové vlády.

V nynější situaci je podle něj řešením menšinový kabinet ODS podporovaný všemi stranami kromě KSČM. Pokud by se politici na této variantě nedomluvili, pak je východiskem dohoda o předčasných volbách, řekl šéf občanských demokratů. K těm by podle něj mohla zemi dovést přechodná vláda s omezeným mandátem.

O dalších variantách povolebního vývoje chce Topolánek začít vyjednávat hned v pondělí. Počítá také s tím, že koaliční projekt příští týden skončí.

Prezident Topolánka sestavením vlády nepověřil
Václav Klaus ale Mirka Topolánka zatím sestavením vlády nepověřil. Dal šéfům ODS a ČSSD maximálně týden na to, aby se nejdříve dohodli na řešení patu. Klaus chce zprávu dostat ještě před další volbou šéfa Sněmovny.

"Vycházím z toho, že pro nikoho z nás není dobré, že Česká republika dva měsíce po volbách nemá vládu z těchto voleb vycházející, že dosavadní výsledky povolebních politických vyjednávání nesplňují očekávání občanů a že se nepodařilo překonat dnešní zablokovanou situaci danou tím, že se v Poslanecké sněmovně po volbách vytvořily dva stejně silné, stovkové hlasovací bloky," prohlásil Václav Klaus.

Pochopil prý, že osud obou variant, které Topolánek předložil, závisí na dohodě ODS a ČSSD. "Očekávám proto co nejdříve zprávu o výsledcích jejich jednání. Teprve na tomto základě se rozhodnu o svých dalších krocích."

Paroubek smetl menšinovou vládu ODS ze stolu
Předseda ČSSD Paroubek nesouhlasí s případným vznikem menšinového kabinetu ODS podporovaného všemi stranami s výjimkou KSČM. "To asi těžko připadá v úvahu," řekl ČTK před jednáním stranického vedení. 

Po schůzce prohlásil, že vítá stanovisko prezidenta republiky, který "zjevně chce podpořit takový projekt řešení povolební situace, který se bude opírat o jasnou sněmovní většinu."

Paroubek Dodal, že očekává další jednání. Neupřesnil ale požadavky, které na něm ČSSD předloží.

Zelení chtějí rozpustit trojkoalici
Strana zelených vyzvala partnery k ukončení koaliční spolupráce s cílem uvolnit cestu možnému řešení. "ČSSD setrvává v blokování situace, nezáleží na tom, jak se bude vládnout, ale kdo bude vládnout," řekl šéf zelených Martin Bursík.

Trojkoalice v této situaci už nemá podle Bursíka smysl. "Politický vývoj směřuje k dohodě mezi ODS a ČSSD, trojkoalice nemá partnera k jednání a pro povolební vyjednávání o vládě ztratila význam."

Reakce partnerů podle místopředsedy strany Ondřeje Lišky nebyla "rozjásaná". "Ale každopádně jsme s tímto impulsem přišli poměrně pevně rozhodnuti. Nejde pokračovat na projektu a zároveň o něm říkat, že je mrtvý."

Spolupráce by měla být ukončená "formou zahájení smírčího jednání podle článku čtyři koaliční smlouvy, na jehož konci bude odstoupení od smlouvy". Podle Bursíka by tedy trojkoalice mohla skončit de facto hned, ale de iure až řádným odstoupením od smlouvy. Zahájení smírčího jednání by mělo začít příští týden.

Zelení: Podpoříme dvě cesty, obě k předčasným volbám
"Mocenské aranžmá, které ČSSD žádá, považuje pro sebe za výhodnější spolupráci s jedním partnerem než se třemi. Pro Stranu zelených z toho vyplývá, že ani případné další kroky nepohnou sociální demokracii ke státotvornému jednání," řekl Bursík.

Zelení předložili dvě varianty řešení, obě mají vést k předčasným volbám. "První variantou vznik úřednické vlády, která povede zemi k předčasným volbám. Druhým řešením nějaká forma menšinové vlády, která bude hledat ad hoc podporu ve Sněmovně a dovede zemi k předčasným volbám," řekl Bursík. Ty podle něj musí být připraveny tak, aby nedošlo ke zpochybnění Ústavy ČR. Strana zelených nebude tolerovat žádnou variantu opoziční smlouvy.

"Neznáme případ, že by opozice se vzdala svého základního práva, tedy kontrolovat vládnutí a zároveň mít možnost vyslovit vládě nedůvěru. To byl princip opoziční smlouvy," připomněl Bursík.

"My jasně říkáme, že cokoliv by náznakem připomínalo opoziční smlouvu, tedy kontrakt, to je model, který z principiálních důvodů nepodpoříme," řekl Bursík. K vyjednávání o menšinové vládě, která by hledala ad hoc podporu ve Sněmovně, jsou zelení otevřeni.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz