Topolánek shání hlasy a láká do vlády hejtmany

  12:38aktualizováno  12:38
Měla to být jasná demonstrace vlastní síly. Za premiéra Mirka Topolánka si při ohlášení jeho kandidatury stoupla pozoruhodná směs lidí - všichni ministři za ODS, někteří náměstci, poslanci, senátoři, ale i režisér Filip Renč či herečka Daniela Šinkorová. Topolánek už také začal objíždět Česko, aby získal své další volitele.

Premiér Mirek Topolánek ohlásil, že bude na kongresu obhajovat post předsedy ODS. (2. listopadu 2008) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Chtěli jsme předvést, že premiér rozhodně není osamocen a že má stále velkou podporu," řekl jeden z topolánkovců, pražský poslanec Marek Benda.

Soupeři o nového šéfa ODS začali shánět hlasy uvnitř strany a společné "family foto" na Žofíně ukazuje, o koho se může opřít Topolánek. Třeba ministr vnitra a vlivný místopředseda strany Ivan Langer s sebou přivedl i dva náměstky, aby zástup za premiérem byl početnější.

Premiér už také začal objíždět republiku, aby získal na svou stranu další volitele, kteří se na Mikuláše zúčastní kongresu ODS. V pondělí se zastavil v Karviné.

Pravděpodobně se na svou stranu ještě pokusí získat některé hejtmany, kteří neuspěli v krajských volbách a na jejichž podporu sází Topolánkův soupeř, pražský primátor Pavel Bém.

kdo stojí za topolánkem

Topolánek neúspěšně lákal do své vlády končícího středočeského hejtmana Petra Bendla a podle informací MF DNES nadále pro chystanou rekonstrukci vlády počítá s tím, že by mohl křesla nabídnout i dalším hejtmanům.

Právě to by mu mělo pomoci získat podporu těchto lidí a jejich nejbližších spojenců ve straně. "O takové možnosti jsem neslyšel, mně to premiér nenabídl," řekl končící jihočeský hejtman Jan Zahradník, jeden z těch, kteří by mohli být ve hře.

Zahradník nechtěl přímo prozradit, zda podpoří Topolánka, či Béma, ale udělal to nepřímo, když řekl: "Umím si představit rozdělení funkcí předsedy strany a vlády." To je koncept, ke kterému se přihlásil pražský primátor.

Půjde Bendl až na předsedu?
Bendl zlehčoval to, že za Topolánka se postavili všichni ministři za ODS. "Samozřejmě v situaci, kdy premiér uvažuje o rekonstrukci vlády, by z pohledu ministrů nebylo právě taktické, kdyby se na Žofíně neobjevili," řekl.

Středočeský hejtman překvapil. Na otázku MF DNES totiž nevyloučil, že by nakonec mohl kandidovat i na předsedu strany, nejen na místopředsedu. "Možné je v tuto chvíli všechno. Já se hlavně v tuto chvíli obávám, aby se ODS nerozpadla," sdělil Petr Bendl.

Končící hejtman Evžen Tošenovský z Moravskoslezského kraje i včera váhal, zda se přidá do souboje o předsedu. "Nevím," odpověděl v SMS. K tomu, aby se rozhodl, ho nepřiměla ani kandidatura Topolánka.

K podrážděné reakci pražského primátora Pavla Béma na žofínský sraz topolánkovců se nepřidal. Podle Béma šlo o setkání "fanklubu", který vzniká vedle oficiální struktury ODS, a to ve finále může vést až k jejímu rozpadu.

"Není to navoněný politik s falešnou tváří, ale férový chlap a také jediné účinné kladivo na Paroubka a komunisty," řekl režisér Renč k tomu, proč podpořil Topolánka.

Renč pro ODS točil volební spoty a na zakázku vlády i reklamu varující před nebezpečnou jízdou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Romský pianista dobývá svět. I jako znevýhodnění můžete dojít daleko, říká

Pianista Tomáš Kačo se svou profesorkou Noemi Zárubovou

Tomáš Kačo pochází z Nového Jičína, kde žil i se svou rodinou v jedné místnosti romského ghetta. Nyní je celosvětově...

Najdete na iDNES.cz