Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek pohrozil delegátům ODS, ti jsou proti

  9:20aktualizováno  12:45
Uvnitř: DOKUMENTY - PROJEVY VEDENÍ ODS - Úderem desáté hodiny v Praze začal kongres ODS, který napoví mnohé o dalším osudu země. Na jeho začátku předseda ODS Topolánek žádal, aby delegáti podpořili vyjednávání s ČSSD, KDU-ČSL a Stranou zelených. Topolánek pohrozil, že jinak sestaví jen formální vládu, která nezíská důvěru Sněmovny.

Mirek Topolánek zřejmě šéfem ODS zůstane, ovšem není jasné, co bude dělat dál | foto: ČTK

Mirek Topolánek varoval ve svém pětatřicetiminutovém projevu delegáty, aby neriskovali cestu třetího pokusu o sestavení vlády. "Riziko pro tuto zemi je příliš vysoké. Pokud by měla být výsledkem vláda ČSSD a KSČM, považoval bych to za své zásadní selhání," řekl předseda ODS.

"Nedá-li mi tento kongres dostatečný mandát k tomu, abych mohl této hrozně účinně zabránit, opravdu mě raději nevolte," upozorňoval Topolánek důrazně delegáty.

"Čekám od kongresu jasný signál dalšího postupu. Slabý mandát či nezvolení pro mě znamená, že po kongresu předložím prezidentu republiky návrh na formálně stejnou či podobnou vládu, jako je dnes, vedoucí k nevyslovení důvěry a třetímu pokusu, jehož výsledek se neodvažuji předvídat," tvrdil Topolánek.

"Silný mandát mě bude motivovat k pokusům o trojkoaliční, případně podobný projekt, který povede k vládnímu angažmá ODS," slíbil.

Delegáti plán Topolánka zřejmě odmítnou
Jenže nálada v jednacím sále jasně ukazuje, že většina delegátů si žádnou spolupráci s ČSSD nepřeje.

Ukázalo se to zcela prokazatelně při projevu místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové. Její projev přerušili delegáti potleskem víckrát než projev Topolánka, který byl přitom několikrát delší.

Navíc podobně promluvil následně i vlivný místopředseda Pavel Bém.

"To opravdu stačí pár měsíců a my uvěříme, že předseda ČSSD je jiný člověk?" prohlásila Němcová a uslyšela potlesk, o kterém si mohl Topolánek nechat jen zdát.

"Jeho programové rehabilitování komunistů nesmí být zapomenuto. Víme přece dobře, že mění názory častěji, než vlastní košile. Může být pro nás důvěryhodným partnerem?" pokračovala Němcová. A Veletržním palácem opět burácel potlesk.

"Lze vysvětlit našim voličům, že se přes noc změnil a my s ním můžeme vládnout? To já vysvětlit nedovedu a myslím si, že to není v silách žádné PR agentury," tvrdila Němcová. Je zbytečné dodávat, co opět následovalo.

Prezident se vyslovil pro kompromis
Před Topolánkem promluvil prezident Václav Klaus, jehož slova napovídala, že mírně podporuje právě nynější postup předsedy strany.

"Moje celoživotního zkušenost říká, že žití bez jasného ideového kompasu je omylem," tvrdil Klaus, který si postěžoval, že takový kompas je považovaný za staromódní přežitek.

"Snaha zalíbit se voličům zleva zprava, za cenu ideové vyprázdněnosti, v ODS to kdosi v minulosti propagoval, takzvané široké rozkročení, vede ke stírání rozdílů mezi politickými stranami," uvedl prezident.

Přitom ale mluvil proti atmosféře, kdy "je každý kompromis pokládaný za zbabělost, a rozumnost je postavena do role zrádce".

"Zjednodušené černobílé vidění má své oprávnění, jde-li o okamžik revoluční přeměny jednoho společenského uspořádání v jiné. V běžném životě vede k tomu, že politika začíná připomínat střetnutí nesmiřitelných fanoušků fotbalových klubů," sdělil delegátům Klaus.

"Je na jednání vašeho kongresu, abyste se rozhodli, jakým směrem půjdete. Nepochybuji, že se rozhodnete správně," prohlásil Klaus, aniž by ale jasně naznačil, jaký směr to má být. - více zde

Klipy na obrazovce varovaly před socialisty
Společně. Právě toto slovo vepsané nad vchod pražského Veletržního paláce i nad samotný jednací sál, je hlavním heslem zahájeného kongresu. Už za několik desítek hodin bude jasné, zda toto heslo bude v případě nejsilnější strany platit i nadále.

Chvíli před začátkem zasedání se pohybovali před vchodem do budovy muži z ochranky, kousek od nich si dávaly cigaretku mladičké servírky. Uvnitř paláce bylo rušno, technici zkoušeli zvuk, první delegáti si vyzvedávali nezbytné akreditace, na velkých obrazovkách bylo možné sledovat předvolební klipy.

Jak se jen časy mění. Zatímco na těchto klipech pravicová strana varuje před socialisty, nyní má před sebou osudové rozhodnutí, zda se socialisty uzavírat povolební dohodu a na jakou dlouho dobu takovou dohodu uzavírat.

Bude to velmi těžké a jistě emotivní rozhodování, zvláště, když sebevědomý šéf Mirek Topolánek prohlašuje: "Není jiné cesty než se domluvit s ČSSD, KDU-ČSL a Stranou zelených."

"Pokud se na bázi čtyř demokratických stran nepovede sestavit fungující vládu, pak ji sestavím podle svých vlastních představ, půjdu do předem prohraného boje a máme tu třetí pokus, který na 80 procent znamená, že ODS skončí v opozici a bude tady vláda s podporou komunistů," vzkazuje Topolánek ve čtvrtečních Hospodářských novinách delegátům kongresu.
 
Jenže, pokud si delegáti otevřeli sobotní deníky, přečetli si několik názorů svých spolustraníků, kteří se svým šéfem nesouhlasí.

Paroubek jen samolepkách
"Měli bychom odvážně riskovat a jít do třetího pokusu s podporou veřejnosti v zádech," oponuje Topolánkovi například v sobotní MF DNES senátor Jiří Šneberger. Je přitom jasné, že podobných názorů bude ve Veletržním paláci zaznívat mnoho.

Také iDNES.cz upozorňoval, že v táboře ODS se zvedají hlasy, které chtějí co nejdříve předčasné volby, zejména, když preference strany jsou přímo výborné. - více zde

Nálada ve Veletržním paláci je ale zatím dobrá. ODS je po letech u moci, a tak zájemci najdou mezi sjezdovými materiály i brožurku, ve které si můžou přečíst úspěchy Topolánkovy vlády. Pravda, zatím jde o bilanci pouhých 38 dnů, jak upozorňují autoři publikace s fotkou usmívajícího se premiéra na obalu.

"Není pravda, že máme málo času. Pravdou je, že ho hodně promarníme," píše v úvodním slově ministerský předseda, který už šestý měsíc marně touží po kabinetu, jež by získal důvěru Sněmovny.

Delegáty ODS z celé země čeká na 17. kongresu jedno z nejtěžších rozhodování v historii strany. Mnozí jistě budou vyslovovat jméno svého hlavního soupeře - předsedy socialistů Jiřího Paroubka. Toho Paroubka, jehož samolepky jdou na odbyt v jednom ze "stánků" jen několik metrů od hlavního jednacího sálu. "Děkujeme, že nevolíte Paroubka," stojí na nich.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz