Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Paroubek mě chce odstranit a vládnout

  12:21aktualizováno  13:55
Premiér Topolánek, jehož politickou kariéru ohrožuje aféra s dřívějším podnikáním ve společnosti VAE, konečně promluvil. Na mimořádné tiskové konferenci na Úřadu vlády prohlásil, že se při podnikání ničeho špatného nedopustil. Za kauzou prý stojí Paroubkova touha po moci.

Případ VAE

"Nenesu žádnou osobní odpovědnost. Necítím žádný problém k mé osobě ani ke společnosti VAE, a to nejen z hlediska zákonnosti, ale i podnikatelské etiky," řekl Mirek Topolánek v narážce na policejní vyšetřování. - více zde

Přitom obvinil šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že se ho pokouší zničit, aby se poté mohl domluvit na vládě s ODS bez Topolánka. "Cítím tendence zbavit se Mirka Topolánka a po kongresu se dohodnout se stranou na nějaké formě vlády ČSSD a ODS," vysvětloval šéf ODS.

Když měl říci, zda vidí ve své partaji někoho, kdo by ho chtěl takto "zničit", tvrdil, že ne. "Ale pokud by se mě podařilo odstranit z vedení ODS, situace by se stala nepřehlednou," podotkl ke svým problémům. - více zde 

Během vystoupení rovněž na Paroubka nepřímo zaútočil. V minulosti měl totiž expremiér jako náměstek pražského primátora vliv na to, jak jsou vypořádávány pohledávky První městské banky, které dlužila i Topolánkova firma VAE.

"Kdyby měl pan Paroubek sebemenší podezření, že se děje něco nezákonného, tak by určitě zasáhl," prohlásil Topolánek.  - více zde

Deset otázek MF DNES, deset Topolánkových odpovědí
Premiér Topolánek otevřel tiskovou konferenci tak, že začal odpovídat na deset otázek, které mu ve svém úterním vydání položila MF DNES. Tyto otázky zároveň položila ČSSD (bez vědomí MFD) formou celostránkového inzerátu ve středečním tisku.    

"Kdy přesně získala společnost VAE od První městské banky 67,5 milionu korun?" zněla první otázka MF DNES.

"27. února 1998, přitom podotýkám, že od 1. července 1996, kdy jsem zahájil kandidaturu do Senátu, jsem nebyl generálním ředitelem této společnosti," odpověděl Topolánek a podobně procházel jednu otázku za druhou.

Například tu, která se týkala velmi důležité věci - směnky, její minulosti i současnosti. Touto směnkou totiž Topolánek a další tři spoluvlastníci VAE ručili bance za splacení téměř 70 milionového úvěru.

"Směnka byla vždy v rukou věřitele. Já jsem nikdy nebyl k plnění vyzván," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci. "Pokud je mi známo, mám informace jen zprostředkovaně, vlastníkem Eltodo byl dohodnut nový splátkový kalendář. Nevím, co se stalo se směnkou a spekulovat o tom nechci, odpověď hledejte ve společnosti a u věřitelů," sdělil předseda vlády.

Ne já, ale Paroubek odpovídal za pohledávku, tvrdil Topolánek
Během odpovědí na otázky odmítl i podezření, že by se dopustil úvěrového podvodu. A to proto, že peníze z akcií VAE nepoužil na splácení dluhu, ale na koupi svého bytu. 

"Tím, že jsem peníze investoval do koupi bytu, jsem se tedy majetku nezbavil, naopak jsem ho zhodnotil. Nemůže se tedy jednat o úvěrový podvod," sdělil Topolánek a vůbec poprvé naznačil, že prodej akcií nynějšímu i dřívějšímu šéfovi VAE Zdeňku Hillovi nebyl pro něj prý výhodný.

"Dodávám, že akcie jsem prodal v nevýhodné situaci, ale řešil jsem vlastní bytovou situaci, tak jsem je prodal za dohodnutou cenu."

Mirek Topolánek mluvil na půdě Úřadu vlády nejvíce ze všeho o tom, že banku on ani jeho společníci nijak nepodvedli. A to ani při žádosti o úvěr ani při jeho následném splácení.

"Úvěr byl přezajištěn, banka dostala všechny potřebné informace, zaplatili jsme více než jsme dlužili, peníze jsme nikam nepřevedli," prohlašoval Topolánek a opět se zmínil o Paroubkovi: "Za to, co se stalo s pohledávkou, odpovídá město, tedy i Paroubek, ne Mirek Topolánek, mě se nikdy nikdo na nic neptal, nikdo mě nikdy nepožádal o plnění směnky," pravil dnes už bývalý podnikatel.

Novinářům zároveň ukázal i dokumenty s vyúčtováním samotného úvěru a jeho splácení. "Tolik se vrátilo z úvěru," prohlásil a ukázal částku přes 83 milionů korun.

Koukal naznačil vstřícnost věřitele k Topolánkovi
Z dosavadních informací vyplývá, že Topolánek nakonec nemusí být vůbec trestně stíhán. Stín podezření na něm může zůstat "jen" kvůli tomu, jak vstřícně se ke společnosti VAE a k němu samotnému chovali věřitelé.

První městská banka i pražské zastupitelstvo, které banku vlastnilo, stejně jako společnost Eltodo, totiž nikdy na svého šestnáctimilionového dlužníka netlačily. A že to mohlo být díky Topolánkovu politickému postavení, naznačil i bývalý zaměstnanec Eltoda a zároveň dřívější vysoký představitel ODS Jan Koukal.

"To, že se firmy, které se ucházejí o veřejné zakázky, snaží nějakým způsobem točit kolem politiků, kteří rostou, je pravda. Bylo by bláznivé, kdybych tvrdil, že to odkoupení pohledávky ze strany Eltodo bylo z ryzí lásky k bližnímu," prohlásil v MF DNES bývalý pražský primátor Koukal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz