Topolánek: ODS se vrátí do vlády

  11:54aktualizováno  11:54
Mirek Topolánek na sobotním kongresu ODS prohlásil, že věří ve vítězství své strany v parlamentních volbách. V necelých dvou letech, které do voleb zbývají, musí však občanští demokraté dokázat, že jsou schopni realizovat pravicový program.

Topolánek, který je na kongresu v Praze jediným kandidátem nedělní volby nového lídra ODS, v úvodním projevu zdůraznil, že "přístav vítězství" je sice v dohledu, ale ne vše je vyhráno.

Čtyřem stovkám delegátů řekl, že občanští demokraté mají své vize a nyní musí pro koncepce získat veřejnost. "Tam, kde vládneme, musíme dostát svému programu," konstatoval s tím, že ODS bude vystavována provokacím ze strany vládnoucích socialistů.

Koaliční kabinet pod vedením úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse podle Topolánka nemá program, odpovědnost a je založen na lži. "Bezohledně zadlužuje nás i naše děti. Trestá aktivní, ožebračuje chudé a zaprodává se nejbohatším," uvedl na adresu kabinetu sociálních demokratů, lidovců a unionistů.

Že voliči už takovou vládu nechtějí, podle něj ukázaly už letošní troje volby, ve kterých zejména ČSSD výrazně ztratila.

Klaus má na ODS vyšší nároky
Delegáti XV. kongresu ODS se sešli v sobotu v Top Hotelu Praha. Oficiální program začal dopoledne bouřlivým přivítáním Václava Klause.

Čestný předseda strany a prezident uvedl, že nikdy neskrýval své myšlenkové zázemí, ale v roli hlavy státu se důsledně snaží být stranicky nezaujatý. "I tato skutečnost mě vede k tomu, že jsem k vám ještě kritičtější než k jiným politickým subjektům v naší zemi," řekl Klaus.

Na ODS klade prezident vysoké nároky a věří, že strana, kterou založil a léta vedl, se bude v politice řídit zásadovostí, pracovitostí a neokázalostí. Všichni aktéři politické soutěže by měli mezi sebou soupeřit sice razantně, ale přitom férově a s jistou noblesou. "To by měli dělat všichni, ale vy dvojnásob." 

Prezident zdůraznil, že ODS zvládla situaci po jeho odchodu z předsednické funkce, hlavní zkouška ale přijde v okamžiku přechodu z opozičních do vládních lavic. ODS podle něj zapustila na české politické scéně hluboké kořeny, má řadu osobností a dokáže občanům co nabídnout. "Za vývoj v zemi má mimořádnou odpovědnost, kterou nesmí promarnit," prohlásil prezident.

Klaus na závěr krátkého projevu popřál novému vedení, které kongres zvolí v neděli, aby bylo "odvážné, prozíravé a moudré". Účastníci kongresu svého čestného předsedu přivítali aplausem ve stoje, stejně tak se s ním asi po čtvrthodině rozloučili.

Ohlas měl i projev slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, když mluvil o nutnosti reforem a některých rizicích Evropské unie.

Jako jediného zástupce českých parlamentních stran pozvala ODS lídra vládních lidovců Miroslava Kalouska, jehož stranu považují občanští demokraté za nejbližšího partnera pro budoucí vládní spolupráci. Kalousek vyzdvihl rostoucí spolupráci s ODS na úrovni EU a krajů.

ČTĚTE TAKÉ:
Kongres připraví ODS na vládu

Prezident a čestný předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus (vlevo) a předseda ODS Mirek Topolánek na kongresu občanských demokratů, který začal 4. prosince v Praze.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz