Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek nepřestřelil poprvé, urazil Klause, odbojáře i Sněmovnu

  13:11aktualizováno  16:21
Šéf ODS nechodí pro silné výrazy daleko, svými výroky vzbudil pohoršení již opakovaně. Zatímco tentokrát se strefil například do křesťanství, jindy použil například henleinovský obrat Es kommt der Tag. A hanil také euroústavu, o které prohlásil, že je "shit". Urážkám neunikli ani novináři, jeho kolegové ve Sněmovně a prezident Klaus.

Mirek Topolánek | foto: Kateřina ŠulováČTK

Topolánek si silné výrazy oblíbil, zřejmě mu pomáhají ventilovat stres a vztek, často je totiž používá proti novinářům. Jednou dokonce poslal reportéry televize Prima "do prdele" rovnou v přímém přenosu.

V lednu 2007 řekl fotografovi Blesku "Zabiju tě", když se ho snažil vyfotografovat před domem, kde bydlela jeho přítelkyně Lucie Talmanová. Topolánek také kopal do fotografova auta. Za své chování se později omluvil, šlo prý z jeho strany o zkratovou reakci na předchozí články v Blesku.

V říjnu 2008 Topolánek hrubě udeřil fotografa deníku Blesk, když se snažil vyfotit kočárek s jeho synem Nicolasem. Vzápětí se v prohlášení za své vystoupení omluvil.

Kalousek je jednička

A jde mu i neverbální komunikace, v únoru 2007, kdy byl premiérem, ukázal opozičním poslancům ve Sněmovně zdvihnutý prostředníček. Reagoval tak na potlesk opozice, která ocenila jeho příchod do poloprázdné páteční Sněmovny.

Topolánek tenkrát zřejmě čekal, že si ho nikdo nevšimne, jenže komunisti po něm chtěli omluvu a předseda vlády se nakonec omluvit musel. (o trapasu ve Sněmovně čtěte také zde) "To, co jsem ukázal, znamená Kalousku, jsi jednička!," řekl o týden později.

Nit nenechal Topolánek suchou ani na současném prezidentovi Václavu Klausovi, ke kterému se vyjádřil ještě jako ke svému předchůdci ve vedení ODS. Tenkrát prohlásil, že voliče v čele strany strašil svým "fašizoidním obličejem", proto prý ODS volby prohrála.

"Ty volby jsme prohráli mimo jiné také proto, že já pokládám závěr kampaně s tím, ať to moc nepřeženu, fašizoidním obličejem Václava Klause v té žlutočerné barvě za obrovskou chybu. A musím říct, že to byl jeden z důvodů, i když ne jediný, proč jsme prohráli volby," zaznělo z Topolánkových úst.

Es kommt der Tag...

Jedinou SMS zprávou dokázal pobouřit odbojáře z druhé světové války, když v březnu 2007 redaktorovi deníku Šíp napsal německý výkřik Es kommt der Tag. Topolánek tak reagoval na otázku, zda od šéfa ČEZ Martina Romana dostal hodinky za 300 tisíc korun.

Spojením "Přijde den" vyjadřovali ve 30. letech minulého století nacističtí členové Sudetoněmecké strany výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Noc dlouhých nožů

S nástupem ODS se úředníci pozůstalí po předchozích vládách měli otřásat strachy před "nocí dlouhých nožů".

"Nečekejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde," pronesl v červnu 2005 politik z Moravy během debaty s podnikateli, kterou pořádal týdeník Euro, když vysvětloval záměr ODS nahradit po volbách mnohé státní úředníky kompetentnějšími lidmi. (o výrocích Mirka Topolánka na adresu okolí čtěte také zde)

Během noci dlouhých nožů v červnu 1934 zlikvidovali příslušníci SS na Hitlerův příkaz velitelský sbor oddílů SA včetně jeho velitele Ernsta Röhma.

Později Topolánek uvedl, že tím neměl na mysli žádné čistky, ale jen konec praxe, kdy jsou vrcholné funkce obměňovány podle stranického klíče.

"Euroústava je shit"

Někdejší finanční reformu vlády ČSSD v srpnu 2003 komentoval Topolánek slovy, která měla odkázat k neplnění jejích předvolebních slibů. "Od roku 1946 tu nikdy nebyla taková téměř osvětimská lež, tak brutální lež." Poté dodal. "Chci říci, že to byly lži, které vedly k vítězství ve volbách a byly nerealizovatelné už od samého počátku."

"Můj výrok o osvětimské lži byl pitomý i zkreslený. Byl pitomý v tom, že mi vůbec vyletěl z pusy," dodal po čase.

A v květnu 2005 okouzlil svým šarmem diváky v pražském Divadle Archa. Tam se hrálo představení složené z rozhovorů redaktorky Lidových novin, hra končila živým rozhovorem s Topolánkem. Tam nazval euroústavu shitem, tedy česky: hovnem.

"Euroústava je prostě shit," odpověděl politik redaktorce na otázku, co má proti tomuto dokumentu. Konkrétnější nebyl, dodal jen, že je to dlouhý a nesrozumitelný text, který se nedá přečíst. (více k tématu čtěte zde)

Nejen podle politologů, ale i podle svých kolegů a odpůrců si současný lídr ODS v politice už několikrát pořádně zavařil. "Je zjevně fascinován nejtemnějšími obdobími evropské historie," uvedl dnes na jeho stranu předseda ČSSD Jiří Paroubek a dodal, že "je nepřípustné, když šéfovi strany, která se nazývá nejsilnější konzervativní partají v zemi, slovo gay evokuje slovo Žid".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz