Mirek Topolánek

Mirek Topolánek - Předseda ODS, Mirek Topolánek. | foto: MF DNES

Topolánek nechce dělat Grossovy chyby

  • 126
Do voleb chybí rok a měsíc. Už teď ODS řeší, jak zabránit tomu, aby ji po převzetí moci nepotopily problémy ve stylu Stanislava Grosse či spory o rozdělení křesel. Mirek Topolánek plánuje, že si brzy koupí svůj první vlastní byt. Na tom není nic divného.

Za rok mu bude padesát a už patnáct let má díky podnikání a poté i politice hodně nadprůměrné příjmy.

Nejžhavější adept na post premiéra po volbách v červnu příštího roku ale dobře ví, že si kolem koupě svého pražského příbytku nemůže dovolit udělat podobnou chybu, za jakou Stanislav Gross zaplatil premiérskou židlí.

"Bude to zcela standardní operace, samozřejmě rozhodující část sumy půjde z hypotéky. Je také jasné, že budu schopen doložit i původ celé zbylé částky," říká lídr ODS. "Víc o tom ale zatím hovořit nechci, ještě to není celé uzavřené."

Topolánkův příběh celkem dobře ilustruje debaty, které se v poslední době v ODS vedou. Jejich hlavní motiv zní: Jaká rizika máme ještě před sebou, než konečně převezmeme moc? A hlavně: Jaká nebezpečí nám mohou hrozit, až se tak stane

Předložte seznam majetku
Aféry Stanislava Grosse přišly favoritovi příštích voleb pochopitelně vhod, ale zároveň mu ukázaly, na co všechno se musí připravit, až vymění opoziční lavice za ty vládní.

"Spousta lidí si začala klást otázky, jestli jsme si pravdu jistí, že nemáme žádné podobné kostlivce ve skříních, a jestli ten tlak, který samozřejmě přijde, budeme schopni ustát," říká jeden z vysoce postavených politiků ODS.

A tak se uvnitř Topolánkovy strany začaly vést i debaty, jestli je možné preventivně podobným problémům zabránit. Za jejich hlavní motor bývá označován první místopředseda ODS Petr Nečas.

"Já si dokážu představit, že členové vlády za ODS předloží k rukám některého ústavního činitele typu šéfa Senátu své majetkové poměry a všechny tyto záležitosti. A že budou mít zájem na tom, aby nebyly takto lehce napadnutelné," tvrdí.

Nečas, muž s pověstí "pana Čistého", se snaží kolegy v ODS přesvědčit o svém plánu. "Víme, že věrohodnost politiků je strašně zranitelná záležitost a že pak i sebelepší, seberozhodnější a pro zemi sebepřínosnější věci jsou prezentovány špatně," vysvětluje Nečas.

"Ale samozřejmě takovému riziku stoprocentně zabránit nelze, může jít o selhání jednotlivce," upozorňuje stínová ministryně kultury Miroslava Němcová.

Topolánek prohlašuje, že Nečas má jeho podporu, ale v ODS jeho nápad nebudí žádné velké nadšení. "Petr Nečas si vždy myslel, že mezi byznysmeny a politiky má stát čínská zeď, protože politici to přece musí dělat čistě," říká poslanec Oldřich Vojíř.

Někteří kandidáti vysokých vládních funkcí dokonce tvrdí, že o něm dokonce ještě neslyšeli. "Vážně o tom nic nevím," říká stínový ministr Ivan Langer, sám držitel bezpečnostní prověrky. "Opravdu si nemyslím, že by se nás problémy, jako měl pan Gross, měly týkat."

Kdo z kola ven?
Právě už citovaného Langera by se však mohla dotknout další z možných nástrah, která na ODS po převzetí moci zřejmě čeká. Zjednodušeně by se dala pojmenovat "příliš mnoho kandidátů, příliš málo míst".

ODS čeká na návrat k moci už sedm a půl roku (což mimochodem znamená, že větší část své čtrnáctileté existence strávila v opozici). To s sebou pochopitelně nese očekávání spojená s osobními ambicemi.

Nejlépe to vystihne tento příklad: na čtyři klíčová ministerstva své vlády (finance, zahraničí, obrana, vnitro) má ODS připravena silnou čtyřku ministerských adeptů: Vlastimila Tlustého, Jana Zahradila, Petra Nečase a Ivana Langera.

"Toto jsou klíčoví lidé. Pokud nezískají svůj stínový resort, budu chtít, aby vedli jiné ministerstvo," tvrdí předseda Topolánek.

Připočteme-li, že ODS bude muset nejspíš uzavřít vládní koalici s KDU-ČSL či sociálními demokraty, výsledek je jasný. Někdo ze silných person bude muset své osobní ambice i léta příprav položit na "oltář" a smířit se s tím, že ministrem prostě nebude. "Je samozřejmě pravda, že nikdo nemá nic jistého," říká Langer.

Kromě toho se Topolánek chystá rušit nebo slučovat některé resorty, takže míst bude ještě méně. A nejde jen o ministerské pozice: ODS bude po plánovaném převzetí vládní moci fakticky kontrolovat celou politiku: od Hradu, vlády, obou komor parlamentu přes kraje až po většinu větších měst.

Do strany, v níž je cítit moc, se hlásí stovky lidí. Třeba v Ústí nad Labem přibylo za poslední rok 47 procent členů. Rekordní čísla už přiměla stranu k obrannému kroku: do Sněmovny budou moci příští rok kandidovat jen ti, kteří vstoupili před březnem 2003. 

Nelze odhadnout selhání jednotlivce

Garantuji, že budeme každé selhání našich lidí řešit nekompromisně, tvrdí předseda ODS Mirek Topolánek. Lídr pravicové strany a podle nynějších průzkumů favorit na příštího premiéra mluví o rizicích, která čekají na jeho stranu po osmi letech strávených v opozici.

Jste si jistý, že ODS nehrozí po převzetí moci stejné skandály, jaké stály premiérskou židli Stanislava Grosse?
To má v sobě každá strana. Vezměte si našeho krajského zastupitele Fridricha z Brna, který se nejspíš zbláznil (ukradl v samoobsluze voňavku za 500 korun - pozn. MFD) - přišlo okamžité řešení.

Nemůžeme ho zbavit mandátu, ale můžeme mu doporučit, aby se ho vzdal, a vyloučit ho z ODS. Nevidím jinou možnost. Nejste dopředu schopen odhadnout selhání jednotlivce. Pokud bude ODS vládnout, musí být schopná chovat se stejně nekompromisně. Já to můžu garantovat.

Můžete však udělat něco i preventivně? Petr Nečas navrhuje, aby vrcholní politici ODS ještě před vstupem do vlády sepsali svůj majetek a předložili ho třeba šéfovi Senátu.
To je samozřejmé, v tom máme s Petrem Nečasem stejný názor. To musím udělat pro svůj klid. Jestli to má být kompletně zveřejněno, pokud to nebude zákonná povinnost, to si nejsem jist.

Ale je jasné, že musí být dokladovatelné, s čím ministři do funkce vstupují a s čím z ní odcházejí. Mimochodem, já skoro žádný majetek nemám, kromě chaty pořízené na hypotéku, a všechny informace jsem vždy podle zákona dával k dispozici v parlamentu.

O vašem pravděpodobném ministru financí Vlastimilu Tlustém nevíme vše ani před vstupem do funkce. Stále neřekl, kdo mu půjčil na stavbu jeho vily ve Slaném. Nedávno jste řekl, že ho zkusíte přemluvit, aby to udělal. Už jste to zkusil?
Ještě jsme se od té doby nepotkali. Ale řekl jsem to trochu jinak. Já mu věřím, co mi k tomu řekl. Věřím, že i z důvodů, které jsou spíš na straně bývalých věřitelů, to nechce zveřejnit, protože k tomu nemá mandát. Je to spíš psychologická záležitost a já jsem řekl, že se zkusím Tlustého zeptat, jestli jsou ty bariéry opravdu takové.

Pokud by to byl jediný problém, ať o tom minimálně uvažuje. Ale jestli někdo kauzu Tlustý chápe na úrovni kauzy Gross, je to nemístné. Ale bude určitě snaha nálepkovat ODS, že je stejná.

Vy Tlustého věřitele znáte?
Ne, neřekl mi je.

Přesto vám to nevadí a z Tlustého klidně uděláte ministra financí?
Těžká otázka. Neumím kategoricky vystoupit a hřímat, že jestli mi Tlustý nepředloží... Pokud by se z toho měl stát uměle vyvolaný mediální skandál, nechám to daleko víc na Vlastimilu Tlustém. Určitě nenechám odstřelovat lidi na základě umělých kauz a tahle kauza mi přijde velmi umělá.

Vám přijde umělé ptát se, od koho si půjčoval příští ministr financí?
Peníze si půjčil a vrátil a nebyly to částky, které by mohly někoho omračovat. Problém je v tom, že kolem kauzy Gross vznikla určitá hysterie i očekávání, lidé jsou na politiku naštvaní a strašně lehko se to hraje. Neznáte lidi, od nichž si půjčoval... No tak jo, neznáte. V čem je problém?

Nevíme, komu může být klíčový muž příští vlády zavázán.
Poslanci dnes a denně hlasují o tolika věcech, i dílčích, které se dotýkají jednotlivých skupin i lidí. Každé jejich hlasování by mohlo být podrobováno zkoumání, komu tím mohou být zavázáni, kdo z jejich rozhodnutí profituje, a kdo naopak...

Riziko, že tak bude Tlustý někomu zavázán, je to poslední, čeho bych se bál. Ale jde o mediální a psychologickou válku, a proto Tlustému doporučuji, aby to zveřejnil.

Váš poslanecký klub může mít po volbách třeba až 30 nováčků, navíc řada zkušených poslanců odejde do exekutivy. Budete umět s takovou sestavou efektivně vládnout a tlačit své reformy Sněmovnou?
Já se na nováčky velmi těším, na druhou stranu z toho mám trochu obavy. Nechci, abychom dopadli jako ČSSD, která teď má fakticky dva poslanecké kluby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video