Topolánek přiznává, že nese určitý díl odpovědnosti na neschopnosti dohody o vládě | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Topolánek: Klaus trpí obrozeneckou obsesí

  • 1269
Michaela Jílková rozčílila premiéra Mirka Topolánka. Tématem jejich rozhovoru byla zejména jednání o nové vládě. Jako citlivé se ale ukázaly dotazy na vztahy s prezidentem Václavem Klausem a především místopředsedou ODS Pavlem Bémem.

Rozhovory Michaely Jílkové

VIDEO: 1. část, 2. část, 3. část, 4. část

Pane premiére, prezident si v novoročním projevu povzdechl, že už tady sedm měsíců nemáme vládu. Cítíte za to spoluodpovědnost?
On říkal, že se nacházíme v době nevládnutí spíše. A to je termín, s kterým já bych velmi silně polemizoval. My nejsme schopni provádět hluboké reformy. Ale trvám na tom, že ta vláda normálně vládne.

Ale nemá důvěru, že?
To, že nemá důvěru, to je jedna věc, ale jestliže někdo straší lidi tím, že v této zemi se nevládne, tak já bych řekl, že v této zemi se nevládlo po roce 1996 asi deset let. Václav Klaus dokonce na to téma napsal knihu Země, ve které se nevládne.

Cítíte za to, že nemáme sedm měsíců vládu, nějakou odpovědnost?
Já osobně žádnou. Musím říct, že jestli se někdo na politické scéně opravdu trpělivě s určitou valašskou úporností, jak já říkám, pokoušel nalézt a nabízet řešení, tak jsem to byl právě já.

Cítíte alespoň nějaký dílek viny?
Určitě nesu na neschopnosti dohody určitý díl odpovědnosti i já, ale ne vinu.

Pane premiére, když se ohlédnete za loňským rokem - začala bych u prezidenta Klause - zklamal vás?
Ta sedmiměsíční krize nás trochu vzdálila. Oba máme jinou analýzu situace, oba máme pocit, že mohla být řešena jinak, máme rozdílný názor na to řešení. Nicméně na našem profesionálním vztahu se nic nezměnilo.

Poté, co vás prezident napomenul, že...
... když používáte termín prezident vás "napomenul", tak musíte očekávat velmi ostrou reakci. Prezident tady není od toho, aby mě jako premiéra napomínal. Může napomínat vnuka, nikoli premiéra České republiky. Nedovedu si představit, že poté, co jsme se po hodinách "konstruktivního hádání" dohodli, která strana bude mít které ministerstvo, že bych Martinu Bursíkovi vetoval jméno ministra zahraničí. Já to pokládám za nepřijatelné. Já nejsem člověk, který by vetoval někomu nominaci, já jsem možná ani neměl ambici ovlivňovat tu personální nominaci. Prezident se má chovat podle ústavy a já jsem mu podle ústavy předal seznam jmen. Ústava hovoří jasně na návrh předsedy vlády prezident jmenuje.

Tím sporným jménem je Karel Schwarzenberg...
Já ho nepokládám za sporné. Ono je nesporné v tom, že Martin Bursík na post ministra zahraničí nominoval zástupce své strany. To jméno je nesporné.

Zacituji vám významného představitele ODS Jana Zahradila, který nominaci Schwarzenberga označil za hru Martina Bursíka, která má více cílů: "Zaprvé zhoršit vztahy mezi Topolánkem a Klausem, což se nepochybně povedlo. Zadruhé to mělo za účel vyvolat nějaký rozkol v ODS, což se také zcela nepochybně povedlo."
Kdyby Jan Zahradil měl tu odvahu, tak by v tom Černínu seděl on. Jenomže se mu nechtělo jít do riskantní hry, kdy není jasné, jestli ta vláda bude trvat dva měsíce, nebo čtyři roky. To jsou jeho knížecí rady. Mám ho rád, je to kamarád, ale měl mít odvahu a sednout si do Černínského paláce sám.

Ano, ale vraťme se ke jménu Schwarzenberg.
Lidé, kteří zažívali devadesátá léta v politice což já nejsem mohou to jméno cítit úkorně. Tak, že dokonce padají velmi ostrá slova, že pravda a láska nakonec zvítězí nad lží a nenávistí. Že se nám vracejí do politiky havlovské klany. Že to je dokončení Sarajeva. Takové kecy! Já říkám doslova kecy, mě to nechává zcela chladným. Tušil jsem, tak hloupý opravdu nejsem, že jméno Karel Schwarzenberg vyvolá určité negativní konotace.

Ale pak jste musel tušit, co to udělá s vaším vztahem s Václavem Klausem, ne?
Já jsem to nazval národní obrozeneckou obsesí. My Češi si v sobě neseme určitý pocit, že našimi největšími nepřáteli jsou v pořadí: Němec, šlechtic, kněz, emigrant. A tahle národně obrozenecká obsese se promítla jak do názoru Jana Zahradila, tak Václava Klause.

Mirek Topolánek a Michaela Jílková

Ještě k vašemu vztahu s prezidentem...
... já nebudu komentovat vztah s Václavem Klausem. Pokládám ho za profesionálně dobrý, a tím ta diskuse o Klausovi skončila, paní Jílková.

Vypadá to, že mu chcete dát najevo, že už máte dost toho uctívání otce zakladatele. Že premiérem a předsedou ODS jste teď vy.
Snažíte se vytvořit problém tam, kde není. Já jsem nikdy nebyl uctívač otce zakladatele. My jsme měli ten vztah ze začátku velmi komplikovaný a hledali jsme vzájemnou podobu komunikace a vůbec vztahu. Nejsem žádný bývalý ani současný velký uctívač. Ale nejsem člověk, který by úmyslně boural vztahy, které jsou tolik potřebné jako vztah mezi prezidentem a předsedou strany nebo premiérem.

Pana prezidenta se například dotklo to, že jste s ním nekonzultoval jména ministrů. Proč jste se s ním o tom nemohl poradit? Třeba by mu to udělalo radost.
(mlčí) Bez komentáře. Já se k tomu nebudu vyjadřovat.

Já jenom, že ta jména jste s ním nemusel konzultovat také proto, abyste mu ukázal, že předsedou ODS jste vy.
Paní Jílková, hledáte problém, kde není. Já jsem ta jména nekonzultoval hlavně proto, že speciálně v KDU-ČSL nebylo do poslední chvíle jasné, která ta jména to budou. Nebyl v tom žádný úmysl. Pan prezident mě bez konzultace se mnou jmenoval podruhé premiérem a dal mi velmi krátký čas na to, abych našel nějaké řešení.

Václav Klaus také naznačuje, že on jako předseda ODS by s takovými podmínkami, jaké jste teď vyjednal vy, nebyl spokojen.
Já nechci být teď jízlivý. Nicméně když si vzpomenu na ta léta minulá těch dvou Klausových vlád, tak mně připadá, že to bylo ještě horší. A když si maně vzpomenu na vládu po roce 1996, která byla menšinovou, tak tam bylo přesně totéž uspořádání. Tam měla ODS přesně tolik ministrů, kolik měla ODA a KDU-ČSL dohromady. Takže řekl bych, že se možná pan prezident trochu unáhlil.

Pan prezident ještě tuto vaši trojkoaliční vládu označil za velmi riskantní, která hrozí dalšími politickými, či dokonce ústavními krizemi. Nejspíš mluví z vlastní zkušenosti. Zažil, co je být závislý na jednom poslanci.
Já věřím, že z něho hovoří zkušenost. Kdyby na mém místě byl on, tak možná udělá podruhé ten riskantní krok, který poškodil ODS, a to je nějaká opoziční smlouva nebo velká koalice se sociální demokracií. Nicméně mně ji kongres zakázal.

Mohou podle vás ty poslední prezidentovy kroky ovlivnit prezidentskou volbu v roce 1998? Mohl by Václav Klaus dopadnout jako Miloš Zeman, že by ho v tajné volbě nevolili ani poslanci jeho vlastní strany?
Já doufám, že ne. Je pravda, že ta jeho role během těch sedmi měsíců byla velmi složitá. Ústava mu mnoho neumožňuje. Řada jeho kroků se mohla jevit méně informovaným lidem jako kroky, které ODS neprospěly. Nicméně nepředpokládám, že by to znamenalo, že by neměl zajištěny hlasy ODS. To ještě neznamená, že bude mít zajištěnu prezidentskou většinu. Na to hlasy ODS v obou komorách nestačí.

A jak se vám loni vybarvil váš nový první místopředseda Pavel Bém?
Tak Pavel Bém se loni moc vybarvovat nemohl, protože byl zvolen až na podzimním kongresu. Pavel Bém si o tu funkci řekl už před dvěma nebo čtyřmi roky, tehdy ještě neuspěl. Teď si prostě o tu funkci řekl a uspěl.

Víte právě, že je tak krátce vaším prvním místopředsedou, a už teď vás vyzývá k omluvě. Dotkl jste se ho výrokem v Lidových novinách na adresu špiček pražské ODS: "Dlouholetá spolupráce s Paroubkem na pražské radnici a velmi podivné praktiky je vedou i k prosazování podobného modelu na celostátní úrovni."
No, omluvu může žádat, ale já za tou větou stojím. Navíc jsem ho nejmenoval. Takže bych mohl říct něco o potrefené huse. Myslím si, že řada kroků, které se v Praze na radnici staly, je diskutabilní. Jestliže Pavel Bém na jedné straně říká, že platíme za tu trojkoalici krvavou cenu, tak to já musím říct, že pokud mám já tu odpovědnost, tak ji plně ponesu. Já jsem noviny nečetl a ani číst nebudu, takže si to od něj nechám říct osobně.

Mirek Topolánek a Michaela Jílková

Ale proč proti vám Pavel Bém, první místopředseda ODS, veřejně vystupuje?
Myslím, že to souvisí s něčím jiným - za necelé dva roky budou volby do krajů. Řada hejtmanů už tam sedí druhé funkční období a jejich další kariéra v politice už není v krajích. Ta by mohla být pouze na centrální úrovni a existuje jistá spekulace, že část ODS by chtěla ty předčasné volby v roce 2008, aby se právě hejtmani dostali do Poslanecké sněmovny, tedy do centrální politiky. Ale je to spekulace.

Tedy i primátor Pavel Bém?
Pavel Bém je taky v podstatě hejtman.

Řekl jste, že Pavel Bém byl přítomen třiapůlhodinovému jednání s panem Bursíkem a panem Čunkem, a že tedy musel pochopit, že ty strany z personálních ambicí na ta ministerstva neustoupí. Ovšem ono to nevypadá, že to pochopil, když říká, že jste z vyjednávání vyšli jako chudí příbuzní.
Domnívám se, že pražská ODS by ten problém řešila opravdu spoluprací s Jiřím Paroubkem. Je pro to řada signálů a v tomto smyslu oni s tou trojkoaliční vládou asi spokojeni nejsou.

No, a je vám tedy Pavel Bém při těch vyjednáváních oporou?
Paní Jílková, v tomhle momentě já ten rozhovor končím! Já už vám k tomu nic neřeknu.

Už se nechcete bavit o Pavlu Bémovi?
Já už se o tom nebudu bavit! (má zvýšený hlas)

Dobře. Když se bavíme o tom, jak se loni kdo vybarvil. Co Miroslav Kalousek? Tomu jste odpustil ten názorový veletoč?
To jsou taková novinářská klišé, jako: napomenul, odpustil. My nejsme děti! My jsme politici. Miroslav Kalousek provedl neuvěřitelnou věc. Znám zhruba i motivaci, proč to udělal. Teď byl nominován na post ministra a já to akceptuju. To je všechno, co k tomu můžu říct.

O Miroslavu Kalouskovi jste řekl, že má větší schopnosti vést ministerstvo financí než Vlastimil Tlustý. Víte, není to smutné, když pan Tlustý je váš hlavní dlouholetý ekonomický expert?
K tomu řeknu jedinou větu a dál se k tomu nebudu vyjadřovat. Já jsem měl čtyři měsíce na to, abych si otestoval ty lidi, kteří do té doby neměli možnost sedět v žádné vládě. To byli všichni kromě Martina Římana, který před mnoha lety dělal rok a půl ministra dopravy. Měl jsem možnost si je otestovat lidsky, profesionálně, politicky, odborně. A Vlastimil Tlustý v tomto hodnocení neuspěl. Takže to je všechno, co k tomu řeknu.

No ale není to...
To je všechno, co k tomu řeknu! Všechno, co k tomu řeknu! (je rozčilený)

Ano, ano. Tak. Teď ještě k té důvěře vládě: prezident řekl, že pokud jste odepsali pokusy o širší dohodu s ČSSD, tak chápe tento váš druhý pokus o vládu jako naslepo vystřelený, který musíte myslet jako prolítnutí k předčasným volbám.
No to je mediální výrok. Já nekomentuji mediální výroky.

Vy tedy věříte, že tato vláda uspěje a bude zde vládnout.
Ano.

A nebojíte se té nestability, že budete závislí na jednom poslanci?
Panu prezidentu Klausovi bych na tu vaši otázku odpověděl krátkou replikou ať si vzpomene na jméno Tomáš Teplík (přeběhlík z ČSSD k ODS) Taky se mu vládlo celkem slušně.

Když vy neuspějete, myslíte, že by třetí pokus mohl dostat Jiří Paroubek?
To neumím říct. Já si třetí pokus nějak významně nepřeji. Ve třetím pokusu vyhraje ten, kdo nabídne pohodlné vládnutí na čtyři roky. My nabízíme pořád ještě buď předčasné volby, nebo reformy, a to si myslím, že je korektní. Myslím si, že se ti poslanci budou muset rozhodnout. Je třeba tu situaci trochu akcelerovat. A jestliže teď rozbourá sama ODS projekt této trojkoalice, tak opravdu riskuje, že skutečně skončí v opozici nebo v nějakém podivném objetí s Jiřím Paroubkem.

Mirek Topolánek a Michaela Jílková

Tak už to uzavřeme. Na co si dáte tento rok pozor?
Tak já jsem člověk, který nemá strach téměř z ničeho. Dám si pozor na hlupáky, dám si pozor na rychlou jízdu, dám si pozor na tučné jídlo.

Když říkáte ty hlupáky: myslíte tedy, že jsou i ve vedení vaší strany?
Vy po mně chcete hroznou větu. Abych řekl, že jsou ve vedení ODS hlupáci. To bych řekl, že jsou spíš v médiích.

A myslíte, že tento rok budou předčasné volby, nebo ta vaše vláda?
Tak paní Jílková, na to odpovím poměrně přesně: budou předčasné volby, nebo ta naše vláda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video