Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Klaus Paroubkovi šanci nedá

  12:21aktualizováno  12:21
Premiér Mirek Topolánek zůstává v klidu. Neznepokojuje ho ani to, že podle očekávání jeho vláda nedostane důvěru poslanců. Je totiž přesvědčen, že druhý pokus sestavit vládu prezident Václav Klaus určitě nedá šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Řekl to v rozhovoru pro MF DNES.

Rozhovory Michaely Jílkové

1. část2. část3. část4. část5. část

Pane premiére, prohlásil jste, že vaše vláda nás má vést od bodu A do bodu B. Ale není jasné, co ten bod B je. Už to víte?
Ne, ne. Já jsem řekl, že není jasná cesta...

Ne, ne. Přesně jste řekl: "Přičemž není úplně jasné, co ten bod B je."
V mém pojetí jsou to předčasné volby. Vzhledem k tomu, že nejsme schopni garantovat, že předčasných voleb dosáhneme, tak neumím přesně definovat, co je bod B. Může to být taky demise a odchod vlády.

Ale víte - když loď vypluje a kapitán neví kam - co byste si o takovém kapitánovi pomyslel?
Kapitán ví přesně, kam chce doplout. Otázka je, jestli ten Golfský proud - když zůstaneme u těchto připitomělých obrazů - tu loď zanese někam jinam, nebo nezanese. Já vím přesně, co chci. Chci, aby vláda přivedla republiku k předčasným volbám v dubnu nebo květnu příštího roku.

Ano, ale takový dobrý kapitán by měl vědět, jak loď řídit, aby doplul tam, kam chce.
Nevím, čeho chcete dosáhnout, ale já vím, čeho chceme dosáhnout po dobu vládnutí. Vím, jaké existují metody, tak abychom k předčasným volbám dospěli.

Dobře. Tak asi první, co chcete úspěšně absolvovat, byť s odřenýma ušima, je hlasování o důvěře vládě. Nebo jste už nad tím zlomil hůl?
V žádném případě jsme nerezignovali na sestavení takového programového prohlášení vlády, které by přineslo potřebných 101 hlasů nebo většinu v Poslanecké sněmovně při hlasování o důvěře.

Paroubek vystrčil hlavu ze zákopů a dostal po ní

Ale právě - jak chcete získat ten jeden hlas? Chystáte se navštívit poslanecký klub ČSSD. A co tam hodláte někomu nabídnout, aby se zvedl a veřejně řekl: Důvěřuji?
Pokusím se tam popsat proces vyjednávání za poslední tři měsíce. Pokusím se popsat, jak je tvořeno programové prohlášení, čeho chceme dosáhnout. Pokusím se jim vysvětlit, že z této povolební patové situace neexistuje jiné korektní východisko.

Ano, ovšem poslanci ČSSD asi věří svému předsedovi.
Tím si nejsem tak určitě jist. Já si myslím, že řada poslanců ČSSD musí cítit, do jaké izolace je Jiří Paroubek dostal. Jeho koaliční potenciál je nula, pokud nepočítám komunisty. Nemyslím, že všichni sociální demokraté jsou tak mocichtiví a hloupí, aby nevěděli, že z té situace neexistuje pro ně korektní východisko. Tím korektním východiskem může být dohoda na dřívějších volbách a tu já jim nabídnu.

A nemáte nějaké signály, že...
Nemám žádné signály.

No tak aspoň nějaké tuchy, že je třeba někdo nespokojen s Jiřím Paroubkem?
Na to přece nemusím být velký politolog a velký znalec sociální demokracie, abych věděl, že ne všichni byli od začátku spokojeni s politikou Jiřího Paroubka. Ti řadoví sociální demokraté, které já mám možnost potkávat na svých cestách, mi říkají: "Jirka nás strašně zklamal, takhle to dál nejde." Začínají s tím mít problém.

Ale jde o poslance ČSSD. Kromě toho, že jsou podle vás nespokojeni, myslíte, že by měli odvahu proti němu veřejně vystoupit?
Pokud by politici nebo poslanci neměli mít odvahu a neměli by plnit svůj slib hlasovat podle svého vědomí a svědomí, tak to bychom se dostali někam, kde jsme být nechtěli.

No a vy víte o někom, kdo by byl takhle odvážný?
Ne, paní Jílková, nevím.

A myslíte, že by někdo mohl být takto odvážný?
Myslím.

Ale proč by ten poslanec pro vás měl hlasovat? Vždyť on po předčasných volbách pravděpodobně již nebude mít zaměstnání poslance.
Určitě nebudu usilovat o hlasy za každou cenu. Od té Kalouskovy kalvárie, když to tak nazvu, si Jiří Paroubek vlastně vyzkoušel svůj pokus s vládou a selhal. Poprvé vystrčil hlavu ze zákopů a hned po ní dostal. Je to jasným způsobem zákopová válka v patové povolební situaci. To znamená, že jestli ti poslanci nebudou mít odvahu, no tak k tomu prostě nedojde.

Paroubkovi už nevěřím

Pane premiére, říkáte, že Jiří Paroubek je člověk, kterému nevěříte, a já se...
A vy byste mu věřila, paní Jílková, po tom, co se stalo při tom vyjednávání?

Já se pouze ptám, co s tímto stanoviskem hodláte dělat, když mu nevěříte a nechcete s ním jednat.
Toto stanovisko nemíním opustit.

Takže vy opravdu nebudete jednat s Jiřím Paroubkem?
Já opravdu nebudu jednat s Jiřím Paroubkem. Nebo jak to myslíte?

Jestli s ním budete jednat ohledně nějaké podpory nebo domluvy, co se týče důvěry vládě, předčasných voleb.
Já jsem na to jasně odpověděl. Moje angažmá v rámci určité strategie, jak získat důvěru vládě, bude v tom, že budu chtít vystoupit na klubu sociální demokracie, pokud mi to bude umožněno. Teď nerozumím, kam míříte.

Mířím tam, že pokud se chcete domluvit - ať už na důvěře vládě nebo na předčasných volbách - tak k tomu potřebujete předsedu ČSSD.
Paní Jílková, pokud bych vycházel z toho, že já jsem stát nebo že já jsem strana, tak potom byste mohla mít pravdu. Já vycházím z toho, že jak ODS, tak další společenství lidí nejsou nikdy jednolitou masou. A není to ani sociální demokracie. O tom nepochybuji ani na vteřinu.

Vy si tedy nemyslíte, že Jiří Paroubek má tak silné postavení ve své straně?
Z
novu opakuji, že kdyby to bylo pravda, tak žijeme v zemi, kde se skoro nevyplatí žít.

Jak tedy, prosím, chcete prosadit třeba předčasné volby, když nemluvíte s komunisty, nemluvíte s Jiřím Paroubkem...
Paní Jílková, hlasování... Dejme tomu, že se komunisté budou podílet na neprojednání nějakého zákona, s kterým vláda spojí hlasování o důvěře (po třech měsících automaticky následují předčasné volby - pozn. red.) - to je prostě možné. To je jejich rozhodnutí. Jestli to udělají sociální demokraté - já si myslím, že ne.

Můžete vyloučit, že někdo jiný z vaší strany by se s panem Paroubkem domluvil?(Mlčí)

Někdo z vedení?
To si děláte legraci. Já nemohu vyloučit to, že tam půjde o nějaké vydírání nebo něco podobného. Ale představa, že by někdo z poslaneckého klubu ODS vstal a řekl, že nehlasuje pro důvěru, to si představit nedovedu.

Já myslím v jednáních se sociální demokracií. Protože jste řekl, že v ODS neznáte člověka, který by šel do jednání s Paroubkem.
Já to řekl jinak. Řekl jsem, že neznám v ODS žádného člověka, který by na kongresu ODS dostal takovou důvěru, že by mohl uzavřít velkou koalici s Paroubkem. Neznám ho.

Pořád dokola se spekuluje o místopředsedovi a pražském primátorovi Pavlu Bémovi...
Nemyslím si, že by v dané chvíli měl nějaké jiné ambice než vyhrát komunální volby.

Takže to vylučujete.
Mluví o tom ti, kteří si to přejí.

A kdo si to přeje?
Myslím, že určitá část sociální demokracie by něco podobného uvítala.

Velkou koalici...
Určitě.

A vy? Třeba za čas nedostanete důvěru, pak se bude jednat a najednou se řekne: Ta velká koalice je opravdu lepší.
Pod mým vedením to nebude.

Pane premiére, řekl jste, že předčasné volby nejsou vůbec jednoduché - a pozor - že bez dohody dvou velkých stran je jejich vyvolání téměř nemožné a časově náročné.
To je pravda.

Řekl jste, že nebudete mluvit s panem Paroubkem, ale že to není tak, že by ty strany spolu nemluvily. To znamená, že nějací zástupci ODS hovoří s nějakými zástupci ČSSD?
Paní Jílková, byla jste někdy v Poslanecké sněmovně? Ti lidé nejsou odděleni nějakou čínskou zdí. Oni jsou kupodivu promícháni a baví se spolu. Třeba jak ses měl o víkendu a co ta halenka, pěkná atd. Jakým způsobem chcete zabránit jednotlivým stranám, aby se nebavily? Aby byly obehnány ostnatým plotem? Samozřejmě, že komunikace probíhá. V kuloárech, na obědech, na večeřích, normálním způsobem.

Ano, ale abyste se na něčem dohodli, tak musí být nějaká dohoda.
Dohoda s kým?

No dohoda s nějakými sociálními demokraty. A ta tedy proběhne někde na té chodbě nebo...
Vy novináři si stěžujete, že politici říkají: V této chvíli si dovedu představit. Tak jestli chcete tu větu slyšet, tak ji řeknu: V této chvíli si dovedu představit, že mohou probíhat i jednání, která jsou naprosto neformální a neoficiální. Chcete tuhle větu?

Takže: nějaká jednání představitelů ODS s představiteli ČSSD někde probíhají.
Jste neúnavná.

Václav Klaus je šachista

Pan předseda Paroubek řekl...
Zkuste mi, prosím vás, necitovat pořád Jiřího Paroubka.

Řekl, že pokud by vznikla nepolitická vláda, tak pak je možné o předčasných volbách jednat. Takže kdybyste nezískal důvěru vládě a měl druhý pokus, sestavil byste čistě úřednickou vládu, nebo by měla nějakého jiného premiéra?
Nemohu říct nic jiného než spekulaci - já jsem se o tom s Václavem Klausem nebavil. S tím, co vím o jeho postoji k případné vládě podporované komunisty, se nedomnívám, že pověří, případně jmenuje Jiřího Paroubka automaticky, aby sestavil vládu. Pokud Jiří Paroubek nepřinese vládu, která by mohla fungovat bez podpory komunistů, tak podle mě - osobní spekulace Mirka Topolánka - pověření k sestavení vlády nedostane.

A pak by bylo co?
Tam se otevírá řada možností. Jedna z nich je překlenovací vláda bez politických špiček, tedy i bez Mirka Topolánka i bez Jiřího Paroubka, a měla by už daleko jasnější dohodnutý mandát k předčasným volbám.

Říkáte, že se o tom s panem prezidentem nebavíte. Není to divné?
Václav Klaus celou řadu těch variant promýšlí, ale je to šachista. V této chvíli vám bude tvrdit, že se odehrává nějaká partie, že nebude předjímat její výsledek, že si počká, že se nebude vměšovat do jednání politických stran. A neřekne vám nic jiného.

Václav Klaus bude za rok a půl usilovat o své znovuzvolení prezidentem. Jak dalece si myslíte, že to bude brát v potaz při rozhodování, koho pověří tím druhým pokusem?
Bez ohledu na prezidentské volby - Václav Klaus se dostává do situace, kdy se bude muset rozhodovat, jestli umožní vládu s podporou komunistů, nebo ne. Myslím, že i pro něj je to "neumožnění" vyšší priorita než prezidentské volby. Ale to je zase spekulace. Každopádně se domnívám, že volby v příštím roce by pro jeho znovuzvolení byly daleko příhodnější než volby za dva roky, protože dnes neexistuje přirozená prezidentská většina.

Pane premiére, prohlásil jste: "Jestli Paroubek dostane šanci, je nepochybné, že v tom pokusu selže." Jak můžete ručit za zelené a za lidovce?
Musí v tom selhat. Protože nevěřím, že by Václav Klaus jmenoval vládu s podporou komunistů. A Jiří Paroubek žádnou jinou institucionální podporu dostat nemůže. Takže on v tom pokusu musí logicky selhat, protože vládu bez komunistů nesestaví.

Ale nemůžete dát ruku do ohně za...
To s tím vůbec nesouvisí, paní Jílková...

Nechte mě to doříct. Taky mám právo na položení celé otázky. Nemůžete dát ruku do ohně, že se u lidovců a zelených někdo nenajde...
A vy ano? Vy můžete dát ruku do ohně za to?

Nemohu, ale...
A proč tedy já? To s tím nesouvisí. Proboha znovu: Jiří Paroubek není schopen sestavit žádnou vládu, která by měla jinou stranickou podporu než podporu KSČM. Nevěřím, že Václav Klaus jmenuje vládu, která by se opírala v těch 101 hlasů o podporu komunistů. A z toho vyplývá, že Jiří Paroubek nemůže sestavit ani s přeběhlíky z jakékoli strany vládu, která by se neopírala o podporu komunistů. Tečka.

Spoléháte tedy na podporu prezidenta Václava Klause, že takovou vládu nejmenuje.
Ano. Spoléhám.

A co když by to pan prezident udělal?
Pak se potkáme v Mnichově a budeme pracovat pro svobodné Československo nebo Čechy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz