Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Kalousek udělal sebevražedný krok

  8:59aktualizováno  8:59
I když premiéra Mirka Topolánka úkrok šéfa lidovců Miroslava Kalouska k ČSSD vyvedl z rovnováhy a nechápe jej, chce dál jednat s demokratickými stranami o své vládě.

Mirek Topolánek. | foto: Dan MaternaMF DNES

Miroslav Kalousek s Jiřím Paroubkem svrhli ve čtvrtek velkou politickou bombu, když začali otevřeně hovořit o podpoře komunistů pro svoji vládu. Řekl vám předtím o tom předseda lidovců?
Nikoli. Proto to muselo nejen nás, ale i zbytek politické scény včetně místopředsedů sociální demokracie či mnoho lidovců překvapit.

Neměli jste ani náznaky, že se něco podobného chystá?
Měli. Zejména z toho, že ne všechny lidovecké hlasy jsou pevné a že hrozilo, že politika Miroslava Kalouska založená na spolupráci s ODS bude neúspěšná, protože část lidovců nebyla na jeho straně.

Nevaroval vás už dříve sám Kalousek, že problémy v jeho straně mohou nastat?
Kdybych to popřel, popřel bych všechno, co jsem kdy řekl. Tyto informace jsme měli.

Co tomu říkáte po lidské stránce? Vždyť expředseda KDU-ČSL před volbami i po nich tvrdil, že si nejlépe rozumí s ODS i s vámi osobně.
Lidsky je to těžce přijatelné. Když jsem ho slyšel hovořit proti komunistům na 1. máje na Letné, měl jsem slzy v očích. Když jsem ho slyšel hovořit na Konfederaci politických vězňů, tleskal jsem mu. Osobně mi slíbil, že nepřipustí situaci, kdy by KDU-ČSL spolupracovala s komunisty.

Také říkal, že s vámi se dohodne, a opakoval to v každém rozhovoru.
Tomu zvratu u něj úplně nerozumím. Třeba si to spolu ještě někdy vysvětlíme.

Bylo to překvapivé pouze lidsky, nebo jste tušil, že podobná možnost může nastat?
Překvapivé to nebylo v povaze té věci. Vteřinu po volbách jsme byli jako vítěz postaveni před situaci, že každý jeden hlas, který se podaří Jiřímu Paroubkovi sehnat, znamená konstelaci, o které se hovořilo právě teď. Lidovci tvrdili, že do toho nepůjdou, a o to byl Kalouskův krok překvapivější. Na druhou stranu až teď veřejnost pochopí, proč jednání o vládě trvala tak dlouho a proč jsme vyzkoušeli všechny možné pokusy, abychom zamezili právě tomu, co bylo oznámeno ve čtvrtek. Překvapení to není z hlediska možnosti, která nastala, ale překvapivé je to v situaci, kdy jsme zabránili změnám ve volebním systému, aby nepůsobil proti lidovcům a zeleným.

Jenže Kalousek tvrdil pravý opak. Že jste jeho stranu chtěli dohodou s ČSSD zničit.
On může tvrdit, co chce, protože potřebuje nějakým způsobem omluvit či vysvětlit svůj neuvěřitelný krok. Nazval bych to sebevražedným krokem.

Takže jste nechtěli lidovce zničit?
Miroslav Kalousek neříká pravdu. To je přesně opačně. Celý týden jsme naopak při jednáních s ČSSD trvali na tom, že volební systém nebude poškozovat malé strany, a trvali jsme na zrovnoprávnění počtu hlasů na mandát a odstranění patové situace. To byl také možný důvod nedohody se sociální demokracií. Kalousek zřejmě nebyl dobře informovaný o tom, co se dělo.

Je zvláštní, že se spojil právě s Jiřím Paroubkem, který o změně volebního systému vyjednával s vámi a také jej chtěl upravit.
To není zvláštní. Myslím si, že oni dva se dohodli už minulý pátek.

Jak to víte?
Mám spoustu důvodů si to myslet. Jiří Paroubek se nás celý týden snažil natáhnout do pasti, abychom odsouhlasili většinové prvky ve volebním systému. My jsme přitom ani o milimetr a ani na vteřinu neopustili slib, že nepoškodíme malé strany.

Ve svém čtvrtečním prohlášení hovoříte také o hrozbě obnovení Národní fronty, která existovala za bývalého režimu.
Je to hrozba. Zatím nic víc.

Co z ní plyne pro vás osobně a pro ODS?
Sestavíme vládu a já ji přinesu prezidentovi na Hrad.

Kdy?
Jak jsem slíbil. Do konce srpna.

To je příští týden.
Nebudu říkat přesné datum, protože ta vláda vzhledem k nastalé situaci může být jiná. Budeme o tom ještě vést jednání.

Jak bude jiná vaše vláda?
Chceme jednat s dalšími demokratickými stranami. Trvám však na tom, že to bude vláda protikomunistická a že má přivést zemi k předčasným volbám. A opakuji: každý, kdo podpoří náš koncept předčasných voleb v příštím roce, by měl naši vládu podpořit. Obchodovat a vyjednávat s komunisty nebudeme, ale neděsí mě, když nějaký komunista nové volby podpoří.

Co by měla taková vláda udělat?
Jen základní kroky, na kterých se politická scéna dohodne. Také se pokusíme přesvědčit ostatní strany, že varianta, kterou přinesli lidovci a ČSSD, je pro nás naprosto nepřijatelná. Současně varianty, které pokládám za možné, přijatelné a prospěšné pro Českou republiku, už jsou podle všeho vyčerpané.

Uvidíme. Od voleb už padlo tolik slibů, že se veřejnost přestala orientovat v tom, co je a co není možné a co je a není pravda.
Nesouhlasím, protože druhou charakteristikou naší vlády bude, že předvede jednotu slov a činů. Na rozdíl od jiných chceme zabránit vzniku vlády s podporou komunistů. Nic se na tom nemění. To je i otázka politické kultury. Politický handl a obchodování k žádnému cíli nevede, to ukázaly i poslední týdny. Proto jsme nepřistoupili na celou řadu podmínek sociální demokracie a jako důkaz zveřejníme obsah dohody s ČSSD (ODS to udělala včera odpoledne - pozn. autora).

Často se hovořilo i o možné předvolební koalici lidovců a ODS do příštích voleb. Ta teď padá?
Nedělám účet bez hostinského, ale podobná koalice ohrožena je. Nicméně v regionech spolupráce ODS a lidovců existuje a funguje. Nemá smysl ji bourat. Ale koalice na celostátní úrovni je ohrožena.

Miroslav Kalousek říkal, že bojuje o život své strany, a proto se rozhodl spolupracovat s Jiřím Paroubkem. Neohrozil tím na politickém životě i vás osobně?'
Už jsem před časem napsal, že nechceme dohodu se socialisty za každou cenu, že v tom případě je čestnější odejít do opozice či vyvolat předčasné volby. ODS je strana, která nepochybně současné otřesy na politické scéně přežije.

Já jsem se ale ptal, zda ho přežijete vy osobně?
Většina občanských demokratů podporovala trojkoaliční projekt, stejně jako by teď podpořila předčasné volby.

Neodpověděl jste. Co vy osobně?
Moc nad tím nepřemýšlím. To mě zajímá až v druhé řadě. Navíc jsem se snažil vést povolební vyjednávání velmi korektně, což všichni moji soupeři respektují. Ani Martin Bursík, ani Miroslav Kalousek, ani Jiří Paroubek nemohou říci vůči mému postupu ani popel. Všechno jsem říkal otevřeně, a že nedošlo k dohodě ODS se sociální demokracií, není chybou Mirka Topolánka.

Zaznamenal jste hlasy, které by žádaly vaši hlavu?
V této chvíli jsem nic takového nezaznamenal ani náhodou. Zopakoval jsem na naší čtvrteční večerní výkonné radě, že pokud se mi nepodaří sestavit středopravicovou vládu, tak skutečně dávám svůj mandát k dispozici. Jestli bych o něj pak znovu usiloval, záleží na tom, zda by o mě byl zájem.

Jenže situace se v těchto dnech změnila. Jakou vládu vlastně hodláte předložit prezidentovi? Nebudou v ní už jenom členové ODS?
To vyplyne z jednání s partnery. A upozorňuji, že se pořád nezříkám ani jednání s lidovci a socialisty. Nebál bych se představit ani vládu složenou jenom z členů ODS. Možností je rovnou připravit překlenovací poloúřednickou vládu, která by přivedla zemi k volbám. Mám teď mandát vládu vést a sestavit.

Vždyť jste před týdnem našim novinám řekl, že chcete vést pouze vládu s delším mandátem, minimálně do června 2009.
Byla by to ode mě osobně oběť. Před týdnem jsem to ještě říkal v době, kdy byla překlenovací vláda hodně vzdálená.

Tvrdil jste to minulý týden.
No vidíte, jak to rychle běží. Pokud to má být řešení povolebního patu, tak to udělám a budu premiérem takové vlády. Navíc chci postupovat podle ústavy.

Hovořil jste o nově vzniklé situaci s prezidentem?
Hovořil. Krátce včera. Asi patnáct dvacet minut.

Co na to říkal?
Situaci vidí jako poměrně komplikovanou. To se však ptejte jeho. On zase tak významný vliv na situaci v tom parlamentním systému nemá. Pořád očekává, že mu představím svoji vládu.

Proč vlastně Jiří Paroubek jednání s vámi ukončil?
Od první minuty po volbách měl Jiří Paroubek jasnou strategii: neumožnit vznik trojkoalice, protože ta vláda by byla natolik sexy, že by se mu v dalším období těžce shazovala. Také poznal, že nás nedonutí k žádné potupné vazalské smlouvě. V programové části jsme se v podstatě ale dohodli. Jenže jeho program vůbec nezajímal. Chtěl pouze ústupky v jiných oblastech: personálních, mocenských, vlivových. Nebyli jsme na to ochotni přistoupit. Proto nakonec hledal jinou alternativu a tu našel v lidovcích.

Miroslav Kalousek vás osobně zklamal. Co Jiří Paroubek?
Je v tom velký rozdíl. Paroubek se ani před volbami, ani po volbách netajil tím, že chce vládnout bez ohledu na výsledek hlasování. On mě nepřekvapil.

Jiří Paroubek se ve čtvrtek objevil po boku Kalouska s doutníkem v ruce. Jako by to byl vítězný doutník, který si dávají sportovci po konečné výhře. Všiml jste si toho?
Doporučoval bych, abyste znovu přetiskli či aby televize opět odvysílaly jeho památný povolební projev. Na tom se mnohé pozná, jak to vlastně všechno je.

Mnohé komentáře přesto říkaly, že vás při vyjednávání porazil.
Neberu to jako vítězství jedné či druhé strany. Ten problém je daleko vážnější. Koketování s podporou komunistů totiž zpochybnilo náš celý polistopadový vývoj. Já cítím velkou odpovědnost za naši zemi a v tomto smyslu jsem rozhodně neprohrál ani na chvilku. Naopak. Budu pořád bojovat za to, abych zabránil komunistům v cestě k moci.

Vaše manželka včera řekla, že pokud budete premiérem, bude zodpovědně plnit roli druhé dámy státu. Znamená to, že jste nějak pokročili v řešení rodinné krize?
Krizí to pojmenovala média. Já jsem to jen akceptoval. Nebudu se k osobním věcem vyjadřovat. Ani k jejímu včerejšímu výroku. Nepochybně ho však myslela vážně.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lidovecký senátor a hejtman Zlínského kraje Josef Čunek
Nevolil jsem, byl jsem pod vodou, říká Čunek. Výkon lidovců nekomentuje

Lidovecký senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek si myslí, že k volebnímu úspěchu Andreje Babiše pomohlo, že byl vydaný Sněmovnou i obviněný, a také to, že se...  celý článek

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...
Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM

ANO, ČSSD a KSČM podepsaly dohodu o spolupráci ve středočeském zastupitelstvu. V krajské radě budou ANO a ČSSD, hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová...  celý článek

Pražský vrchní soud znovu projednává případ Marka Dalíka a nákup obrněnců...
Dalík musí do věznice nastoupit nejpozději 6. listopadu, oznámil soud

Lobbista Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 6. listopadu. Dalíka budou v tento den očekávat v pražské ruzyňské věznici, kam se musí přihlásit...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.