Mirek Topolánek zatím neřekl, s kým chce sedět ve vládě

Mirek Topolánek zatím neřekl, s kým chce sedět ve vládě | foto: Michal Šula, MF DNES

Topolánek hovořil s možnými ministry své vlády

  • 356
Nedávno jmenovaného premiéra Mirka Topolánka čekají čtyři dny, během nichž se musí rozhodnout, v čele jaké vlády usedne. A rovněž, jakou vládu v pátek prezidentovi Václavu Klausovi předloží.

Z jeho dřívějších výroků přitom vyplývá, že připadají v úvahu pouhé tři varianty. Jaké to jsou?

1. varianta - menšinová vláda ODS doplněná odborníky

2. varianta - vláda, v níž by měly zastoupení všechny strany s výjimkou komunistů

3. varianta - čistě úřednická vláda

Ať se nakonec Topolánek rozhodne pro jakoukoliv variantu, už dříve prohlásil, že půjde o vládu dočasnou, příští rok totiž počítá s novými volbami. "Trvám na tom, že to bude vláda protikomunistická a že má přivést zemi k předčasným volbám," prohlásil Topolánek v rozhovoru pro MF DNES.

Předsedu ODS čeká v úterý ráno sezení s nejužším vedením své strany, po kterém bude podle vyjádření svého tiskového tajemníka Martina Schmarcze jednat s politickými partnery.

Jací partneři to jsou, zástupci ODS tají. "Žádná oficiální jednání naplánována nejsou. A o těch neoficiálních nemluvíme," sdělil iDNES.cz mluvčí strany Jiří Sezemský. Samotný Schmarcz pouze ČTK prozradil, že Topolánek už v pondělí "vedl konzultace s
možnými členy své vznikající vlády".

Paroubek nepodpoří Topolánka
Zatím není jasné, jak se v příštích dnech zachová předseda ČSSD Jiří Paroubek. A to zejména poté, co mu odpor většiny lidovců zabránil ve vládnutí s KDU-ČSL za podpory komunistů.

Pondělí strávil Paroubek na Litoměřicku, kde si mimo jiné prohlédl v Mšeném-Lázních rekonstruovanou školu. Přitom se nechal slyšet, že v příštích volbách bude opět kandidovat v Ústeckém kraji.

Pokud jde o "vstřícnost" ČSSD k ODS, Paroubek na adresu Topolánkových vládních variant opakovaně prohlašuje: "Ani jedna z těchto variant není pro nás přijatelná."

Jednu věc však nemůže dosluhující premiér ovlivnit. Pokud by se přes jeho trvající odpor všechny zbývající strany dohodly na předčasných volbách, ČSSD by na ně musela rovněž přistoupit.

Poslanci si šéfy výborů nezvolí
Až prezident celou Topolánkovu vládu jmenuje, poběží vítězi voleb limit třiceti dnů, během nichž musí požádat Sněmovnu o vyjádření důvěry. Pokud by vláda důvěru nezískala, byl by další postup v rukou prezidenta. Ten by mohl dát další šanci na sestavení vlády opět Topolánkovi, nebo také Paroubkovi či komukoliv jinému.

Komplikovaná situace panuje rovněž ve Sněmovně, v níž se v úterý opět sejdou poslanci. I když si na minulém zasedání zvolili za dočasného předsedu Miloslava Vlčka z ČSSD, nedokázali se zatím shodnout na obsazení jednotlivých výborů.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek i místopředseda ODS Ivan Langer v rozhovoru s ČTK připustili, že volba členů výborů bude možná odložena. Jedním z mála bodů, do něhož by se poslanci pustili, by tak byl pouhý zasedací pořádek dolní parlamentní komory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video