Topolánek dál vede ODS, může jednat i s ČSSD

  11:32aktualizováno  19:09
ODS si za šéfa opět zvolila Topolánka. Hlas mu dalo přes 70 % delegátů. Výrazné podpory se dočkal i přes kritiku za vyjednávání o vládě. Pavel Bém se stal 1. místopředsedou ODS, místopředsedy pak Bendl, Langer, Gandalovič a Nečas. Kongres večer neschválil návrh, který by Topolánkovi zakázal jednat s ČSSD.

Topolánek děkoval delegátům ODS za hlasy ve volbách. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Kongres skončil. Vedení nejsilnější strany v zemi je kompletní. Nový tým tvoří dosavadní předseda Mirek Topolánek, jeho zástupcem byl zvolen Pavel Bém, místopředsedy je trio Petrů (Bendl, Nečas, Gandalovič), které doplňuje Ivan Langer.

Z "top" sestavy vypadla dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, mezi špičkami ODS tak není jediná žena.

Nekonečný kongres...
Kongres se protáhl. Projevy byly dlouhé a místopředsedové se volili na třikrát. K hlasování o důležitých usneseních se tak delegáti dostali až po šesté večer. Probíhalo v nepříliš důstojných podmínkách - řada delegátů už kongres opustila.

Tento vývoj přišel vhod Topolánkovi, který si nepřál žádné usnesení, které by mu příliš svazovalo při jednáních o vládě ruce. Hlasování potvrdilo, že žádné tvrdé usnesení nemělo šanci.

Prořídlé řady delegátů tak neschválily návrhy, které Topolánkovi zakazovaly jakoukoliv spolupráci s ČSSD na vládní úrovni. Neprošlo ani usnesení, které nesouhlasilo s jakoukoliv formou dohody s ČSSD na delší dobu.

Kongres: Volby v roce 2007, anebo jinak
Kongres schválil jen "mírnější" varianty. "Kongres si nepřeje ustavení vlády na základě velké koalice ODS a ČSSD nebo opoziční smlouvy," zní text usnesení.

"Kongres považuje konání předčasných voleb v co nejkratším termínu v průběhu roku 2007," hlásí druhé usnesení.

Nezdaří-li se tato "operace", mají delegáti v kapse tišící léky. "Kongres vyzývá předsedu, aby v případě, že nebude možné prosadit předčasné volby v roce 2007, sestavil stabilní vládu, která bude schopná v maximální možné míře prosazovat program ODS," odhlasovali si účastníci.

"Chci vám poděkovat za silný mandát," reagoval na úplný konec kongresu Topolánek. Sedí-li prý za jednacím stolem s Paroubkem, cítí se, jakoby s ním seděla u stolu celá ODS, dodal.

Bém: Chci novou ODS
Topolánek v čele strany podle očekávání zůstal, hlas mu dalo 330 delegátů, tedy více než 70 % přítomných. Na postu prvního místopředsedy však vystřídá Petra Nečase pražský primátor Pavel Bém.

Z toho nejspíš nemá radost Topolánek, přál si Nečase. Bém je vnímán jako Topolánkův protivník, což ukázal i jeho projev. Tak loajální, jak byl Nečas zřejmě nebude, ačkoliv tvrdil, že neloajalitu považuje za vůbec "nejodpornější vlastnost".

"Chci novou ODS," tvrdil Bém před volbou. Avizoval, že chce, aby ODS sestavila jednobarevnou vládu své strany.

Volba místopředsedů se roztáhla do tří kol
Vedení ODS bude bez žen. Z volby místopředsedů vypadly obě kandidátky - Miroslava Němcová i Zdeňka Horníková.

Neúspěch dosavadní místopředsedkyně Miroslavy Němcové přijali mnozí delegáti s údivem. Němcová totiž v sobotu sklidila několikanásobný aplaus za svůj protiparoubkovský projev. "ODS nesmí padnout do Paroubkových pastí," varovala i v neděli delegáty. - více zde

V prvním kole byl zvolen Petr Benda (274 hlasů) a Ivan Langer (310). Ve druhém uspěl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič s 271 hlasem. Ve třetím porazil Petr Nečas Evžena Tošenovského. Vypadl i Vlastimil Tlustý.


Topolánkovo vítězné tažení
Vítězství v čele strany pokračuje politik ze severní Moravy ve svém vítězném tažení.

Mirek Topolánek se stal staronovým předsedou ODS.

Podnikatel Topolánek se v roce 1996 probojoval do Senátu, v roce 2002 nahradil v čele ODS Václava Klause, vyhrál s ODS šestery volby, obhájil post předsedy strany a nyní se snaží pevně chopit premiérského žezla.

O vítězství mluvil i sám Topolánek ve svém dlouhém sobotním projevu. Pokud se ale chce udržet v "první lize", bude muset vyhrávat i v dalších týdnech a měsících. Delegáti mu dali najevo, že se jim jeho vyjednávání s ČSSD příliš nelíbí.

Topolánek: Žádný obsah, návrh, nápad
Topolánek na své kritiky zaútočil těsně před nedělní volbou. "Poslouchal jsem diskusi velmi pozorně a snažil jsem se v projevech, které vynikaly kritičností, hledat nějaký obsah, návrh, nápad. Cokoliv, co by stálo alespoň na oponenturu. Marně," zahájil svůj předvolbní projev. - Topolánkův převolební projev

Bém porazil nosiče Nečase i navigátora Tlustého
Boj o post prvního místopředsedy vypadal vyrovnaně. Každý ze tří "místopředsednických" projevů byl přitom zcela odlišný.

Petr Nečas se představil jako Topolánkův stín, vlastními slovy jako cyklista, který počká, když má lídr defekt, jako nosič vody, který rozjíždí spurty a nikdy svého lídra nepředjede.

Pavel Bém naopak vystoupil s projevem, který připomínal spíše prezentaci lídra. "Chci novou ODS," tvrdil Bém a několikrát vzpomínal spolupráci s Klausem. "Byla to nesmírně tvrdá škola, o které nemáte představu," uvedl nynější místopředseda Bém.

První místopředseda ODS Pavel Bém

Pokud jde o vládu, avizoval, že chce jednobarevnou vládu ODS. "Že je to utopie, že to není možné?! Ale je to možné," tvrdil Bém.

Bez šancí nebyl ani třetí vzadu Vlastimil Tlustý. Už v sobotu sklidil u delegátů potlesk a ani v neděli si nevedl špatně. "Ve vedení ODS bych mohl být něco jako palubní inženýr a navigátor," vysvětloval.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Skrytý hazard ve videohrách. Za reálné peníze mohou online hrát i děti

hazardní automaty

Doteď se tažení ministerstva financí proti nebezpečí hazardu zaměřovalo především na herny, nyní se pozornost úředníků...

Dokonale utajená a efektivní. Maffie byla baštou československého odboje

Tomáš Garrigue Masaryk přijíždí do Prahy. (21. prosince 1918)

Kapitán Jindřich Kostrba byl stíhacím esem rakouského válečného letectva. Jeden z prvních letců českého původu měl však...

Jel tam kvůli našim pacientům, hájí Babiš Vondráčkovu cestu do Ruska

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po společném jednání s Angelou...

Jel tam kvůli našim lidem, kterým se nedostává adekvátní zdravotní péče. Tak obhajoval v nedělních Otázkách Václava...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz