Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek by se mi měl omluvit, říká odcházející Langer

  1:47aktualizováno  1:47
Léta patřil Ivan Langer k nejznámějším tvářím ODS. Místopředsedu konzervativců však voliči "vykroužkovali" a on nezískal poslanecké křeslo. Kontroverzní politik, který byl ještě loni jako ministr vnitra jedním z nejmocnějších mužů v Česku, po čtrnácti letech odchází z politiky do advokacie. "Necítím závislost na moci," říká.

Politická strana není manželství a já jsem čelil odporu lidí z ODS, se kterými jsem se nikdy nespojil, vysvětluje Ivan Langer, proč čelil kritice svých kolegů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Proč jste tak neoblíbený, že vás voliči svými kroužky "vyhnali" z parlamentu?
Když vás lidé neznají osobně a dnes a denně čtou, že Langer je nějakej divnej, tak to musí nějak zafungovat. Nikdo už pořádně neví, proč je divnej, ale je divnej, protože se o tom pořád mluví. Volby přinesly úspěch silných negativních kampaní. Jednou z nich byla ta ČSSD proti mně.

Už v dubnu jste čelil kritice i zevnitř ODS, která vás chtěla vyškrtnout z kandidátky?
Politická strana není manželství a já jsem čelil odporu lidí z ODS, se kterými jsem se nikdy nespojil. Věřím, že ti, kdo chtěli v ODS můj konec, si teď řeknou: je dobře, že zůstal až do konce.

Podařilo se mi zabránit vstupu Paroubka do Strakovky a to stojí i za tu cenu, že nejsem ve Sněmovně, říká Ivan Langer.

Podařilo se mi zabránit vstupu Paroubka do Strakovky a to stojí i za tu cenu, že nejsem ve Sněmovně, říká Ivan Langer.

Narážíte zřejmě na to, že jste šéfoval kampani. Vy ji považujete za úspěch, když ODS přišla o 834 tisíc voličů a měla nejhorší výsledek v historii?
Úspěchem je výsledek kampaně, nikoli výsledek voleb. ODS vstupovala do kampaně se zatraceně poškozenou značkou a poškozeným vedením. Naší úspěšnou strategií bylo udělat z voleb referendum o Jiřím Paroubkovi a hlavně přesvědčit sociálnědemokratické voliče, aby nešli k volbám. Člověk musí být připravený na vítězství i prohry. Podařilo se mi zabránit vstupu Paroubka do Strakovky (sídlo vlády; pozn. red.) a to stojí i za tu cenu, že nejsem ve Sněmovně.

Ivan langer

- místopředseda ODS

- poslanec ODS v letech 1996 až 2010, ministr vnitra v letech 2006 až 2009

- místopředseda Sněmovny v letech 1998 až 2006

-vystudoval práva a medicínu

-během revoluce 1989 člen stávkového výboru studentů

- členem ODS od založení v roce 1991

- za Klausovy éry korunní princ ODS, stál za ním během "sarajevského atentátu" v roce 1997

- v roce 2000 lobboval za obchody lidí spojených s kmotrem Františkem Mrázkem, tato kauza zásadně poškodila jeho kariéru

Jste chodící historie ODS, ve které jste od roku 1991. Umíte charakterizovat každého z šéfů ODS?
Václav Klaus: nesmírně silná osobnost, schopná jasně formulovat své vize a velmi pevně si na nich stát bez ohledu na to, co se děje. Mirek Topolánek: možná ne takový vizionář, ale nepochybně osobnost. Nicméně člověk svádící dnes a denně souboj mezi svou osobností a rolí předsedy strany a premiéra.

Petr Nečas: vzdělaný a přemýšlivý člověk, konzervativec tělem i duší. Možná není na první pohled tak výrazná osobnost, ale tu neměříme podle toho, na kolik při prvním vkročení vyplní místnost svým egem. Nevím, jaká bude jeho ODS. Musí nejprve vzniknout tým lidí okolo něho.

S Topolánkem jste byli klíčoví spojenci. Ale říkalo se, že je to sňatek z rozumu, ne z lásky.
Mám vlastnost, kterou bych charakterizoval slovy: věrnost je mou ctností. Jestli jsem z něčeho zklamán ze vztahu s Mirkem Topolánkem, je to konec toho vztahu. Člověk, který verbálně bojoval proti kmotrům a velrybářům, se neváhal s nimi spojit, aby popravil mě, který mu byl do poslední chvíle věrný. To není fér. (Když Topolánek v dubnu odstupoval, jako podmínku si kladl, aby padl i Langer; pozn. red.)

Znamená to, že jste s Topolánkem po lidské stránce skončil?
Já nebudu první, kdo mu bude volat. Pokud on zavolá mně, telefon mu zvednu a klidně se s ním setkám. První věc, kterou budu očekávat, je omluva a vysvětlení, proč to tehdy udělal.

Jak se s odstupem díváte na vaši největší kauzu, lobbing pro obchodní partnery mafiána Františka Mrázka?
Já jsem tehdy podporoval český projekt pana Sekyry (Mrázkův obchodní partner; pozn. red.), s panem Mrázkem jsem se nikdy neviděl a nikdy jsem nevěděl, že si s ním Sekyra telefonuje. Neporušil jsem žádný zákon. Konečnou tečku může udělat až to, že se zveřejní policejní spis Krakatice. Když někomu vypalují na čelo cejch, že je v uvozovkách mafián, tak ať si každý udělá obrázek, jak to bylo.

V letech 2006 až 2009 jste byl ministrem vnitra. Co se vám nejvíce povedlo a co jste zkazil?
To už píšete nekrolog, jo? Za úspěch považuju, že jsme konečně otevřeli archivy StB, vstup do Schengenu, propuštění 20 procent zaměstnanců, projekt Czech Point a elektronizace státní správy... A neúspěchy? Nedotažení reformy policie a eGovernmentu.

Za vaší éry odešel z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zástup elitních detektivů včetně dlouholetého šéfa Jana Kubiceho.
Jestli jsem o něčem přesvědčen, tak o tom, že změny v ÚOOZ jsou správné a jednoznačně k lepšímu. Srovnejte výsledky práce před Šlachtou (nový ředitel; pozn. red.) a za Šlachty. Pokud jde o počet dokončených kauz, dnes je to neskonale lepší než předtím.

Bývalí detektivové často říkají: Langer úmyslně personálně destabilizoval policii, abychom nevyšetřovali politicky třaskavé věci.
Jak mohl ministr vnitra personálně destabilizovat policejní útvary? Mezi ním a útvarem jsou asi tři další funkcionáři. Taková argumentace je neskutečně povrchní. Za odchody policistů je souběh mnoha věcí. Byl nový zákon, který velmi zpřísňoval nároky na policisty, začal fungoval velmi štědrý výsluhový systém. Někteří mohli cítit nespokojenost s mým vedením...

Co teď budete dělat?
Budu řadovým členem ODS. Cíle mám tři: pracovat v advokacii a živit rodinu, rozvíjet svou vysokou školu CEVRO a učit. A také chci očistit svoje jméno.

Co podle vás přinesou VV a TOP 09 do politiky?
Nevím. Použil bych Járu Cimrmana a řekl, že po velkém očekávání přijde velké zklamání. V případě TOP 09 se podařilo zcela zastřít, že jsou novou stranou plnou starých lidí, u VV je zcela skryto, že je to v podstatě firma, kde si někdo zaplatil majoritu, hraje si na vnitrostranickou demokracii a není vůbec programově ukotvený.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz