Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Boj s hulvátem je pro mě těžký

  9:13aktualizováno  9:13
Týden před volbami z něj nervozita z premiéra Jiřího Paroubka přímo sálá. A to i přesto, že by si mohl věřit - jeho strana je stále favoritem všech průzkumů. Říká, že k šéfovi ČSSD už cítí fyzický odpor. Proto mu po televizní debatě nepodal ruku. Předseda ODS Mirek Topolánek.

Předseda ODS Mirek Topolánek. | foto: iDNES.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek: Se mnou se taky nikdo nemazlí

Pane předsedo, průzkumy vám předpovídají prvenství. Vidíte se už jako vítěz voleb?
Jsem poměrně velký realista. Chci mít sám za sebe i za ODS pocit, že jsme pro to udělali maximum možného, že jsme se vyvarovali chyb. V tom případě, pokud ten výsledek nedopadne podle našich představ, tak to bude vůle lidí mít v Česku levicovou vládu.

Proč by měli voliči dát hlas zrovna ODS?
Proto, že představuje faktickou pozitivní změnu po těch letech tápání. ODS přichází s řadou konceptů, které změní život lidí pozitivním směrem. Druhý důvod je možná ještě závažnější: ODS je dneska vlastně jediná síla, která může zabránit rostoucímu vlivu komunistů na náš život a udržet to, co lidé možná nevnímají jako největší výdobytek listopadu 89, ale co by jim okamžitě chybělo, kdyby o to přišli - elementární svobodu jednotlivce, podnikatele... Třetí důvod je, že míníme lidem méně brát a více nechávat. Dnešní zdaňování i těch sociálně slabších a potom protisměrný tok sociálních dávek je nákladný a zbytečný.

Během příštích dnů se utkáte s Jiřím Paroubkem ve třech televizních duelech, které mohou váhající voliče ovlivnit. Připouštíte si, že jste v nich Paroubkovým razantním stylem spíš zaskočen, zahnán do kouta?
Chtěl bych vidět kohokoliv v této zemi, kdo by takovým stylem zaskočen nebyl, když v každé větě je urážka, ať už osobní nebo kolektivní, kdy ten člověk sahá na vaši lidskou důstojnost. Každé druhé slovo je lhář nebo hlupák. Setkání s hulvátem tohoto kalibru je složité pro každého slušného člověka.

Víte, jaký byl nejsilnější dojem z té minulé debaty? Topolánek nepodal na konci pořadu svému soupeři ruku. Je to možná detail, ale takové prý mohou nakonec rozhodnout.
Víte, mně dělá problém fyzický kontakt s panem Paroubkem. Já si ho opravdu nevážím. Je to člověk, který uráží mou rodinu, člověk, který žalovatelným způsobem napadá všechny hodnoty, které já uznávám, tak tomu člověku necítím potřebu podat ruku. Musí říct, že tady ještě podobný politik od listopadu 89 nebyl. Je to člověk, z kterého bychom měli mít strach.

Pojďme k vašemu volebnímu programu. Návrh rovné daně asi zajímá každého. V programu píšete, že by měla být 15 procent. Řekněte lidem, jaký to bude mít dopad. Vaši oponenti oblepili zemi billboardy, kde píší, že to bude pro lidi velmi tvrdé.
To, co píšou socialisti, je lež. U daně pro fyzické osoby máme za cíl zrušit daňovou progresi a zvýšit motivace a aktivitu všech zaměstnanců, kteří dnes při přeskoku z jedné sazby do druhé vlastně přicházejí o tu svoji zvýšenou aktivitu, o mzdu, kterou za to získali. Je možné, že tam může dojít v souvislosti se státem zaručeným příjmem k výpadku ve státním rozpočtu. My budeme představovat ještě před volbami výpočet, který vychází po započtení všech dalších vlivů. Ten propad není dramatický.

A co zavedení patnáctiprocentní daně z přidané hodnoty? To přece bude znamenat, že věci, které jsou dnes v pětiprocentní sazbě, jako například potraviny a léky, se zdraží.
Ano, nastane zdražení toho malého množství zboží, což je dneska dvacet procent všech komodit. U této daně nikdo nepochybuje o tom, že výběr bude vyšší, což je samozřejmě jedním z problémů toho našeho návrhu, který řešíme pro seniory naprosto jednoznačnou kompenzací a zvýšením důchodů.

Jednou částí programu ODS je i podpora rodin s dětmi. V programu píšete: "Nabízíme vyšší peněžitou pomoc v mateřství. Zvážíme její zvýšení až na sto procent původní čisté mzdy." Ptám se na ono slovo "zvážíme". To je takový slib neslib.
V tom našem daňovém systému jsou odečitatelné položky, na první dítě se odečítá 2400 korun, na druhé 3600, na třetí 3600, na čtvrté 2400... Tady vyvracím tu socialistickou lež, že právě nízkopříjmové skupiny rodin s dětmi v tomto systému nebudou platit žádnou daň. Pokud si spočítáte odečitatelnou položku, tak tyto rodiny nebudou platit žádnou daň, protože ta odečitatelná položka bude vyšší než zdanitelný základ. Tam se shodneme i s lidovci.

Vracím se k otázce: zvážíme zvýšení mateřské...
To, že zvýšíme mateřský příspěvek, z toho jasně vyplývá. Ale máme zatím pouze statistická data, nevidíme do střev těch ministerstev. Máme informace o tom, že ta kasa je vybrakovaná, že je velký problém na sociálním zabezpečení. A když teď říkáme zvážíme sto procent, tak tím říkáme, že určitě zvýšíme, ale jestli to bude sto procent nebo o trochu méně, to se odvíjí pouze od situace toho vlastního resortu.

Další váš slib: omezíme nezaměstnanost. Jak?
Nezaměstnanost se dá řešit jedině zvýšením zaměstnanosti. Zní to jako klišé, ale není to klišé. Kdo vlastně vytváří pracovní místa? Živnostníci, malé střední podniky, někteří noví zaměstnavatelé v případě nových investic. Všichni ostatní budou pracovní místa redukovat. Jestliže nejvíce ohroženým druhem jsou v této zemi živnostníci a malí a střední podnikatelé, tak řada opatření se týká odstraňování bariér pro podnikání včetně nižší daně a hlavně odvodů. To všechno způsobí, že ti lidé zůstanou u toho podnikání, těch 600 tisíc subjektů do patnáctimilionového obratu ročně, kteří jsou dnes ohroženi... Když každý desátý z nich vytvoří jedno pracovní místo, tak to je šedesát tisíc pracovních míst. Rovněž víme, že tady dnes dělá sto tisíc zahraničních dělníků načerno. To se změní. Jsem si jistý, že v prvním roce klesne nezaměstnanost o sto tisíc a do konce volebního období na polovinu. Jediným problémem je přinutit ty lidi, kteří pracovat nechtějí a mohou, aby pracovali.

A čím je chcete přinutit? Seberete jim sociální dávky?
Myslím si, že se musí změnit vyřazování z evidence. Ti lidé budou muset do práce nastoupit, protože zůstat na základní sociální dávce pro ně bude méně výhodné než dnes. Taky chceme využít peníze, které jdou z Evropské unie na rekvalifikace. Použít je jednoznačně na standardní výuční obor soustružník, horizontkář, nástrojař, tedy nejvíce chybějící profese v České republice.

Vyhrajete-li volby, budete muset program nejspíš naplňovat v nějaké koalici. To znamená dělat kompromisy... Počítáte s tím, že po případném vstupu do vlády s lidovci a zelenými některé vaše nápady zmizí, stanou se neprůchodnými? Třeba rovná daň, kterou odmítají zelení?
My jsme schopni garantovat náš program stoprocentně pouze v případě, že získáme 42 procent a budeme mít 101 mandátů.

A vy věříte, že byste mohli ve volbách získat tolik procent?
To neříkám, ale lidé musí vědět, že taková možnost existuje. Čemu dávám největší pravděpodobnost, je dostatečný počet mandátů s lidovci. Odvažuju se tvrdit, že 101 mandátů s lidovci je více než 125 mandátů v jakékoliv trojkoalici. Protože se náš program a program lidovců sblížily v důchodovém systému, v daňovém systému, v sociálním systému, a dokonce ve vzdělávacích systémech. Dvoučlenná koalice s lidovci by mohla být velmi pevná, mohla by opravdu řadu problémů vyřešit.

Ale s lidovci to podle posledních průzkumů na většinovou vládu nevypadá. Takže byste se měl možná smiřovat s variantou trojkoalice.
Pokud by došlo k té tragédii - v uvozovkách tragédii - a byla by zapotřebí třetí strana, tak dohoda je možná. Program zelených je velmi rozkročený zprava doleva, je tam řada prvků, které se dají akceptovat, jiné jsou zase velmi diskutabilní, některé zase škodlivé. Těžká programová čitelnost zelených je bohužel doplněna - což je podle mě horší - velkou ideovou různorodostí jejich členů. Už dnes mají obrovské problémy se dohodnout. To je už teď trochu varovné. Ale mohu slíbit zcela odpovědně, že pokud k takové situaci dojde, tak ten průsečík prostě jsme povinni najít. Hlavní důvod je jasný: zabránit pokračování vlády levice. Ty volby jsou prakticky právě o tom.

Pojďme ještě k té další variantě: bude-li většina možná pouze v případě ODS a ČSSD?
To nastat nemůže.

Jestliže se nedostanou lidovci do Sněmovny? Hypoteticky?
Ne. Buď budou mít socialisti a komunisti víc hlasů, nebo víc hlasů bude mít zbytek bez komunistů a socialistů. Situaci, kdy mají socialisti a komunisti víc hlasů, máme dnes. Paroubek komunisty autorizoval do normální politické diskuse, on s nimi vládne, on s nimi schvaluje zákony, on s nimi obchoduje. Do takového vazalského vztahu se socialisty, s tím, že by oni mohli o čemkoliv hlasovat s komunisty ve Sněmovně, přece nikdo jít nemůže. To se prostě nemůže udělat. To bylo teď. Tuto variantu úplně vylučuju. Nepřemýšlím o ní. Neznám nikoho v širším vedení ODS, kdo by ji připouštěl.

Pokud ODS nevyhraje volby a Jiří Paroubek bude dál vládnout, budete chtít zůstat řadovým poslancem ODS, nebo v tu chvíli odejdete raději třeba do byznysu?
Pokud se nepodaří sestavit vládu s ODS, tak moje angažmá ve vedení ODS končí, nebo minimálně dávám funkci k dispozici. Jestli budu, nebo nebudu poslancem, to je moc daleko, to neřeším. Když k tomu dojde, tak to budu řešit v klidu, až opadne vlna zklamání, až si vylížu rány, kdy se budu rozhodovat nad tím, jestli budu dál dělat politiku - to bych ve Sněmovně samozřejmě zůstal - nebo jestli půjdu dělat něco jiného. Nepředpokládám, že k té situaci dojde. Jsem natolik sebevědomý, že tvrdím, že k ní ani dojít nemůže.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz