Topolánek a Paroubek zřejmě vysloví nové vládě důvěru, výhrady ale mají

  12:44aktualizováno  15:25
Předseda ČSSD Jiří Paroubek bude k hlasování o důvěře kabinetu Jana Fischera "přistupovat vlídně", i když tam podle něj několik témat chybí. I šéf ODS Mirek Topolánek připustil, že důvěru vládě příští neděli vysloví. Současně uvedl, že přesvědčit některé poslance ODS nebude jednoduché.

Předsedové dvou nejsilnějších stran to řekli v Otázkách Václava Moravce.

"Já pro stabilitu v zemi důvěru zřejmě vyslovím," uvedl Topolánek.

Podle Paroubka je naprostá většina bodů v programu vlády přijatelná. Připouští ale, že je tam "možná několik věcí", s nimiž poslanci ČSSD nesouhlasí. Jde podle něj například o závazek upravit státní rozpočet na rok 2009 a závazek k reformě policie.

Překlenovací vláda předala svoje prohlášení poslancům v pátek. O důvěře budou poslanci hlasovat na konci příštího týdne po skončení evropských voleb. O osudu vlády Jana Fischera rozhodnou zejména hlasy ODS a ČSSD, které mají v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinu. - více čtěte zde

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce. (31.5.2009)Předseda ODS Mirek Topolánek v Otázkách Václava Moravce. (31.5.2009)

Debata o důvěře se točila především kolem nového ministra vnitra Martina Peciny. Topolánek připomenul, že Pecina stále nerezignoval na funkci šéfa antimonopolního úřadu. Z vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže by měl odejít 7. června. Původně měl funkci složit do konce května.

U tématu hlasování o důvěře si předseda ODS neodpustil poznámku k tomu, v jakém období se Paroubek rozhodl vyslovit nedůvěru jeho vládě, tedy během předsednictví České republiky v EU.

"Socialisté v celé evropě pozvedli obočí nad tím, co byla sociální demokracie schopna v době státních bankrotů v některých zemích, v době, kdy jsme řídili půl miliardu lidí. Myslím, že tomuto kroku nikdo nerozuměl," uvedl expremiér Topolánek.

Podle Paroubka k žádnému zvedání obočí nedošlo. "Pády vlád se v demokracii prostě stávají a je potřeba také dodat, že k tomu pádu došlo ve spolupráci s vašimi poslanci," reagoval na Topolánkovu připomínku Paroubek.

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce. (31.5.2009)

Narážel na to, že nedůvěru vládě Mirka Topolánka vyslovily i dvě zelené rebelky, Olga Zubová a Věra Jakubková. "Kdyby pan Bursík neudělal čistku ve svých řadách a nevypudil dvě poslankyně Strany zelených, tak by to třeba dopadlo jinak," konstatoval Paroubek.

hlídkující Policie

Nedělní debata předsedů ODS a ČSSD zaměstnala také osm policistů, kteří se těsně před koncem Otázek Václava Moravce objevili u jednoho z vchodů České televize, kterým měl Jiří Paroubek a Mirek Topolánek po debatě odejít. "Stálo tady šest státních policistů a dva pochůzkáři a také ochranka České televize," informovala z místa reportérka MF DNES. Jiří Paroubek MF DNES řekl, že s tím nemá nic společného. "To je určitě schválnost policejního ředitele," uvedl.

My svojí odpovědnost neseme a myslím si, že jsme se zachovali dobře," dodal šéf ČSSD.

Paroubek "ocenil" práci Topolánka v čele EU

Debata dvou politických protivníků, kteří se v televizním studiu sešli po třech letech, proběhla vcelku poklidně, předsedové se očividně nechtěli pouštět do přímých střetů. Aktuální téma vajíčkových ataků, z nichž se ODS a ČSSD navzájem obviňují, naťukli jen okrajově. - o pražském mítinku, který se proměnil ve vaječnou střelnici, čtěte zde

Moderátor musel zasahovat jen ve chvíli, když Topolánek ke konci pořadu opět připomenul, že Jiří Paroubek vyslovením nedůvěry poškodil republiku. Paroubek se dožadoval reakce s tím, že jeho jedna věta bude "velmi oceňující pro pana předsedu".

"Pane předsedo, já dokonce oceňuji vaši práci v čele Evropské rady, protože se od vás prostě nic nečekalo, takže jste tam odvedl celkem slušnou práci," řekl Paroubek.

Živější byla také debata kolem toho, jestli by se Topolánek a Paroubek mohli stát eurokomisaři, pokud neuspějí v předčasných volbách na podzim. Šéf ODS to označil za spekulace. "Mojí ambicí je vyhrát předčasné volby a být premiérem České republiky, nikoli komisařem Evropské komise," řekl. 

Tato odpověď ale moderátorovi Otázek nestačila. "Čekáte od politiků jasné slovo, nikdy se ho nedočkáte," zareagoval Topolánek.  

Jiří Paroubek odpověděl na tu samou otázku jasněji. "Ode mě můžete očekávat rozhodné slovo, já tam skutečně nechci jít," řekl šéf ČSSD.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Jan Blažej a aktivisté...

Průzkum: ANO ztrácí liberály, loví nalevo. Hnutí si polepšilo o procento

Volební model společnosti Median na přelomu listopadu a prosince. (11....

Podle výzkumu volebních preferencí společnosti Median by případné volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO se...

Najdete na iDNES.cz