Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg si zatím užívá nárůstu obliby jeho strany.

Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg si zatím užívá nárůstu obliby jeho strany. | foto: Michal Šula, MF DNES

TOP 09 posílila už na 13 %, ODS a ČSSD věští průzkum remízu

  • 906
Průzkum CVVM předpovídá další výrazný růst preferencí TOP 09, které ve volebním modelu přisoudil už 13 %. Obě nejsilnější strany - občanští a sociální demokraté - si pohoršily a nyní by získaly shodně po 29,5 %. Posílily i ostatní strany - komunisté, lidovci a zelení. Ti se znovu dostali na "dostřel" pěti procent.

Volební model, který simuluje reálné rozvržení hlasů v hypotetických volbách, ukázal, že si obě nejsilnější strany mírně pohoršily. Na shodných 29,5 % spadly z 33 % (ČSSD), respektive 31 % (ODS).

Ostatní strany si podle CVVM polepšily. Nejvíce TOP 09, která posílila oproti poslednímu průzkumu o dalších 3,5 procentního bodu a nyní by do dělení sněmovních křesel vyrážela se 13 %. O dvě procenta si polepšili komunisté (mají 15,5 %), o jedno a půl zelení (4,5 %) a o půl procenta lidovci (5,5 %).

Volební preference politických stran v září 2009.

Jednoprocentní zisk na přelomu srpna a září, kdy agentura průzkum prováděla, zaznamenaly Věci veřejné.

Průzkum agentury CVVM neodráží poslední dění kolem ústavní krize, tedy případnou změnu podpory ČSSD poté, co předčasné volby poslala k ledu. - zpravodajství o včerejším názorovém saltu ČSSD čtěte zde

Není bez zajímavosti, že v květnu - tedy před objevením TOP 09 - měly ODS a KSČM téměř stejnou podporu jako dnes a zelení s lidovci jen o málo vyšší. Kdo hodně ztratil, jsou sociální demokraté - a přitom se jejich voliči příliš s voliči TOP 09 nekryjí.

Podle Jana Červenky z CVVM ztráta podpory ČSSD byla dozníváním její vítězné vlny, na které se ocitla po triumfu v krajských volbách. TOP 09 se zase dařilo lovit mezi lidmi, kteří hledají alternativu, soudí Červenka.

K volbám by šlo 62 % lidí, přičemž v roce 2006 byla skutečná volební účast 64,5 %. Oproti průzkumu o měsíc dříve ubylo lidí, kteří rozhodně k volbám jít nechtělo - nyní jich je 18 %, na počátku srpna to bylo 22 %.

Jiný průzkum, jiná čísla

Podle průzkumu společnosti SANEP, který se konal ve dnech od 10. do 16. září, by však v říjnu volby do Poslanecké sněmovny vyhrála s převahou ČSSD, které vyjádřilo podporu 32,2 % respondentů. ODS by v říjnu volilo 26,3 %, což je o 5 procentních bodů méně než v srpnu.

Tento razantní pokles je zdůvodnitelný naopak dalším nárůstem obliby TOP 09, které by v září dalo svůj hlas doposud rekordních 13,5 % respondentů.

"Mezi nárůstem preferencí TOP 09 a naopak poklesem preferencí ODS existuje zřejmá souvislost a T0P 09 zjevně ubírá voliče ODS," uvedl mluvčí společnosti SANEP Oldřich Zajíc.

KSČM se v září podle průzkumu drží na 12,8 procentních bodech a lidovci lavírují na hranici vstupu do Sněmovny s 5,2 % hlasů. Stejně tak i Strana zelených se ziskem 3,1 % hlasů bojuje v září o svoji účast na vrcholném politickém kolbišti.

ODS I ČSSD TASILY DALŠÍ PRŮZKUMY

Občanská demokratická strana se pochlubila čísly, koho lidé považují za vítěze včerejšího speciálu Otázek Václava Moravce. Čtyřicet procent lidí označilo v průzkumu, který si ODS zadala, za vítěze debaty Mirka Topolánka. Jiří Paroubek dostal 22 %, Vojtěch Filip 21 %. - o rozhádané televizní debatě čtěte zde

Polovina dotázaných označila jako pouhé gesto to, že předseda občanských demokratů složil mandát poslance. - o rezignaci na post poslance čtěte zde

Česká strana sociálně demokratická zase argumentuje průzkumem agentuře STEM. Podle něj kterého má podporu 32,2 % a ODS jen 25,8 %. Na třetí místo STEM zařadil TOP 09 s 10,4 % a až za tuto stranu komunisty s 10,2 %. KDU-ČSL měla 6,2%.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video